Co lepsze na upał? Gorąca herbata czy lody?

Lifestyle Data publikacji: 22 maja 2018

Co jest lepsze na upały, gorąca herbata czy zimne lody? Jeśli uważacie, że pytanie jest podchwytliwe to faktycznie macie rację. Pytanie jest podchwytliwe i prawidłową odpowiedzią jest gorąca herbata. Zobaczcie dlaczego.

Gdy robi się gorąco chcemy się schłodzić więc sięgamy po zimne napoje lub lody. Mamy nadzieję oczywiście się schłodzić, ale efekt tak naprawdę jest odwrotny od zamierzonego. Lody dostają się do żołądka, a z racji tego, że muszą być strawione to muszą być ogrzane. Bardzo niska temperatura powoduje konieczność wytworzenia większego ciepła. Dlatego temperatura ciała się podnosi, a ulga jest tylko chwilowa. Znów jest nam gorąco i to bardziej niż przed ich zjedzeniem.

Co zatem gdy wypijemy gorącą herbatę? Napoje te sprzyjają poceniu się i nie powodują zwężenia naczyń krwionośnych (zimno to powoduje). Dlatego w efekcie nasze ciało szybciej się schładza. Dlatego jeśli zależy Wam na lepszym efekcie, a nie tylko chwilowej uldze, to lepiej wypić herbatę niż sięgnąć po zimny napój :)

Podobne artykuły