Łazienka w stylu Hampton – jak urządzić?

Wnętrza Data publikacji: 30 września 2020 / Aktualizacja: 2023-01-05

Szykowne, eleganckie, a do tego przytulne i czerpiące pełnymi garściami z nadmorskiego klimatu – takie są wnętrza w stylu Hampton. Jak wyposażyć wnętrze by stworzyć klimat nadmorskiej luksusowej willi w swojej łazience? Podpowiadamy.

Styl Hampton to połączenie niewymuszonej elegancji i luksusu, rustykalnej przytulności z dekoracjami inspirowanymi nadmorskim klimatem. Ta stylistyka ma swój początek w słynnej wypoczynkowej przystani bogatych Amerykanów na Long Island. Wielkie letnie rezydencje budowane w Hampton początkowo aranżowano w luksusowym nowojorskim stylu, który jednak nie pasował do klimatu sielskiego lenistwa nad brzegiem oceanu. Z czasem narodził się nowy styl, będący kompromisem pomiędzy przepychem eleganckiego wnętrza a klimatem nadmorskich domków wypoczynkowych.

To idealny wybór dla wnętrz, które mają być jednocześnie szykowne i przytulne, eleganckie i wygodne. Miłośnikami tej stylistyki są osoby, które cenią sobie swobodny wypoczynek w otoczeniu pięknych i subtelnych rzeczy. Na pierwszy rzut oka połączenie tak skrajnych aranżacji wydaje się niemożliwe. Jednak umiejętnie dopasowane, tak różne elementy wystroju w stylu Hampton tworzą harmonijną i estetyczną całość. Dokładnie tak jak letnie wille na Long Island, których wystrój najprościej można opisać jako „niewymuszona elegancja”.

Jasna łazienka w stylu Hampton – charakterystyczne cechy

Inspiracją do powstania nowego stylu były elementy nadmorskiego sielskiego krajobrazu: biel morskiej piany, brązy i beże ciepłego piasku i wyrzuconego na brzeg drewna, błękit wody i nieba, szarość małych kamyków znajdowanych na plaży. Łazienka w bieli, w której eleganckie wyposażenie łączy się z elementami stylistyki marynistycznej, daje piorunujący efekt.

Jakie są najbardziej charakterystyczne elementy urządzenia wnętrza w stylu Hampton?

Dominująca biel. To zdecydowanie wiodąca kolorystyka w tym stylu. Białe duże płytki na ścianie i na podłodze, biała ceramika łazienkowa, drewniane pobielone panele lub dodatki. Aby wnętrze nie wydawało się sterylne, a przytulnie luksusowe, warto uzupełnić je o elementy szlachetnego drewna, rośliny i stalowe dodatki. Elegancji dodadzą srebrne dekoracje i duże lustra. Takie zestawienie kolorystyczne, w której główną rolę gra łazienka w bieli, buduje skojarzenia z wakacyjnym wypoczynkiem lata nad brzegiem morza, z ciepłymi promieniami słońca na skórze i orzeźwiającą bryzą. To wnętrze niezwykle klimatyczne i przytulne, ale jednocześnie wygodne i eleganckie.

Nawiązanie do morskiego klimatu. Podłoga i meble z wysłużonego szlachetnego drewna, błękit i granat jako przełamanie jasnej tonacji ścian i podłóg, otoczaki i świece w ozdobnych słojach przywodzące na myśl plażę i uderzające o nią fale. Całości dopełniają zielone rośliny oraz wiklinowe meble.

Dużo światła. Swoisty klimat białej przytulnej łazienki w stylu Hampton zapewniają duże okna w białych lub drewnianych ramach ze szprosami. Okna powinny być zamykane od wewnątrz tzw. shuttersami, czyli białymi drewnianymi okiennicami. Gdy nie ma miejsca na okiennice, okna można zasłonić lnianymi lub lekkimi przezroczystymi zasłonami na ozdobnym karniszu i z eleganckim wykończeniem. Jeśli tylko w łazience mamy okno, jego aranżacja w stylu Hampton nasyci wnętrze odpowiednim klimatem. Przy braku naturalnego światła, postawmy na lampy i oświetlenie w ozdobnych oprawach, z kloszami ze srebrnym wykończeniem.

Wysokiej jakości materiały. Kamień, szlachetne drewno i naturalne tkaniny mają staranne eleganckie wykończenie. Każdy element wyposażenia białej łazienki w stylu Hampton jest małym dziełem sztuki. Meble, płytki, ceramika, dodatki – choć pozornie pochodzą z różnych aranżacyjnych światów, to umiejętnie dobrane – tworzą spójną całość. W pokojach kąpielowych powinny znaleźć się dywany, krzesła lub kanapy z miękkimi poduchami, żywe zielone rośliny i eleganckie dodatki w marynistycznym stylu z drewna, juty i lnu, przełamane srebrem i aksamitem.

Łazienka w bieli w nadmorskim eleganckim stylu – jak ją urządzić?

Wiemy już, ja zbudować klimat tego ponadczasowego, luksusowego, ale jednocześnie przytulnego wnętrza. Ale jak dobrać elementy wyposażenia, by stworzyć spójną i estetyczną aranżację? Warto szukać inspiracji i czerpać z wiedzy ekspertów producentów wyposażenia łazienkowego, np. jakie akcesoria wybrać do wnętrza w stylu Hampton czy jak powinna wyglądać biała łazienka. KOŁO proponuje szereg rozwiązań na bazie własnych linii produktowych idealnie wpisujących się w projekty wnętrz w różnej stylistyce.

Ściany – na duże powierzchnie ścian polecane są białe szkliste płytki, wykonane z ceramiki lub z marmuru. Świetnie wpisują się w ten styl gładkie jasne kafelki ze srebrnym lub błękitnym żyłkowaniem. W strefie umywalkowej i wokół wanny dobrze wyglądają też małe białe płytki w formacie cegiełek, układane poziomo lub w jodełkę, wykończone ozdobnymi frezami lub łączone z dekorami imitującymi sztukaterię.

Podłoga – kamień, gres, duże ceramiczne kafle lub drewno – wszystko, co kojarzy się z surowym nadmorskim klimatem, oczywiście w eleganckim nowoczesnym wydaniu.

Blaty – w łazience w stylu Hampton kamienne i drewniane blaty świetnie komponują się z okładziną ścian i obudową wanny. Warto wybierać materiał w jasnej kolorystyce i o ciekawym wzorze.

Meble – zdecydowanie jasne lub z wysłużonego, ale odrestaurowanego drewna. Charakterystyczne w tej stylistyce są fronty szafek i szuflad z dekoracją w stylu shaker. W podobnym wzornictwie warto utrzymać oprawę lustra, a w dużych salonach kąpielowych – także sztukaterie na ścianach i na suficie. Do hamptonowskich mebli łazienkowych dobierzmy chromowane lub srebrne ozdobne uchwyty.

Wanna – w stylu Hampton powinna być odpowiednio wyeksponowana, to kwintesencja tej stylistyki. Powinna być zarówno elegancka, efektowna, funkcjonalna i wygodna. Jeśli tylko miejsce w łazience na to pozwala, wybierzmy piękny model wanny wolnostojącej, w klasycznej bieli ceramiki, akrylową lub wykonaną z konglomeratu. W mniejszych wnętrzach świetnie wkomponują się wanny owalne lub prostokątne, odpowiednio wyprofilowane, z komfortowym zagłówkiem i uchwytami (jak np. modele z serii COMFORT Plus lub PERFECT).

Umywalki – idealnie wpasowują się tu umywalki stawiane na blacie w kształcie misy (np. z serii KOŁO VariForm), nablatowe z grubym kołnierzem nawiązujące do klasycznych modeli lub całkowicie schowane pod powierzchnią blatu (np. z serii Nova Pro), dające możliwość efektownej ekspozycji marmurowej lub kamiennej powierzchni.

WC i bidet – bidet w strefie WC pozwala nie tylko na zachowanie wysokiej higieny podczas codziennego korzystania z toalety, ale jest postrzegany jako wyznacznik wysokiego standardu. Bidet powinien komponować się stylistycznie z miską ustępową, zachowując spójność w klasycznym wzornictwie – takie produkty proponuje seria Nova Pro polecana jako idealne wyposażenie białej łazienki. Aranżacje warto opierać na produktach z jednej linii produktowej, co daje gwarancję spójnego wyglądu.

Armatura – klasyczne kurki, chromowane baterie, srebrne lub białe wykończenie – te elementy najlepiej pasują do amerykańskiej wakacyjnej stylistyki z Long Island.

Oświetlenie – podkreślajmy naturalne światło, starajmy się zaaranżować okna w charakterystycznym dla tego stylu układzie ze szprosami. Piękną oprawę okna uzupełnijmy o lampy z jasnymi kloszami, świece, kinkiety i lampiony. Hamptonowska łazienka lubi świece i dyskretne łagodne oświetlenie.

Dodatki – to przysłowiowa wisienka na torcie w projekcie białej łazienki. Dodatki nadają wnętrzu charakteru, z jednej strony podkreślając dyskretną elegancję, a z drugiej – nawiązując do morskiego wakacyjnego klimatu. Jakie dodatki do łazienki w stylu Hampton? Jutowe dywaniki, otoczaki, drewniane pojemniki, srebrne świeczniki, miękkie poduszki, wazony lub doniczki z kwiatami, drewniane półeczki lub niewielkie obrazki z nadmorską scenerią.

Advertisement

Podobne artykuły