Kurier – nadanie paczki w Paczkomacie

Porady Data publikacji: 04 marca 2021

Według badań opinii internautów przedstawionych w raporcie Gemius dla e-commerce Polska 2020, najczęściej wykorzystywanymi sposobami na otrzymanie przesyłki są Paczkomaty (najczęściej korzysta właśnie z nich 61% respondentów) i przesyłki kurierskie (z których korzysta 55% respondentów). Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Kantar Polska w kwietniu 2020, w których 80% respondentów wskazało Paczkomat, a 70% przesyłkę kurierską, jako preferowaną formę dostawy. Co więcej, według tych samych badań, wysyłka z Paczkomatu InPost stała się drugą najpopularniejszą metodą nadawania paczek przez osoby indywidualne, ustępującą wysyłce w placówce Poczty Polskiej o zaledwie 2 punkty procentowe: wysyłkę w Paczkomacie wybrało 51% respondentów, a paczkę pocztową 51%. To jak się odbywa nadanie paczki (najlepiej kurierskiej) w Paczkomacie?

Kurier – nadanie paczki przez Szybkie Nadania

Szybkie Nadania to wprowadzona przez InPost usługa internetowa, która umożliwia szybkie i proste nadawanie przesyłek za pośrednictwem Paczkomatów, bez potrzeby zakładania konta w systemie operatora. Procedura nadania przesyłek odbywa się na stronie https://inpost.pl/SzybkieNadania/ poprzez wypełnienie prostego formularza. Najpierw wybiera sposób doręczenia paczki: Paczkomat (lub Punktu Obsługi Paczek) albo Kurier; nadanie paczki możliwe jest tylko w Paczkomacie lub POP. Następnie należy wybrać gabaryt nadawanej paczki, należy więc zmierzyć ją zawczasu. Szczególnie, że choć przesyłkę dostarcza Kurier nadanie paczki w Paczkomacie wymaga włożenia jej do skrytki w odpowiednim rozmiarze. 

Następnie podaje się dane swoje i odbiorcy, a więc imię, nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Oczywiście jeżeli przesyłkę ma dostarczyć kurier, nadanie paczki wymaga też podania dokładnego adresu dostawy. Natomiast w przypadku dostawy do Paczkomatu wystarczy wybrać Paczkomat docelowy z listy. Należy też wskazać Paczkomat, w którym przesyłka będzie nadawana. Po prawej stronie formularza znajduje się okienko, w którym cały czas widoczne jest podsumowanie wszystkich dokonanych wyborów, parametrów paczki i wynikającej z tego ceny.

Uzupełniwszy wszystkie dane wystarczy zaakceptować regulamin i wnieść opłatę za przesyłkę, poprzez serwis płatności elektronicznych eCard. Po jej dokonaniu można pobrać etykietę nadawczą. Etykieta jest w postaci pliku PDF i może być wydrukowana w dogodnym momencie. Etykietę nakleja się na zapakowaną paczkę. Następnie wystarczy udać się do wybranego Paczkomatu i zeskanować w nim kod kreskowy z etykiety. Spowoduje to otwarcie skrytki, do której wkłada się nadawaną paczkę. Po umieszczeniu paczki w skrytce i zamknięciu drzwiczek przesyłkę można uznać za wysłaną.

Kurier – nadanie paczki przez Managera Paczek

Regularni użytkownicy usług InPost, jak również osoby planujące nadanie wielu paczek na raz, mogą skorzystać z Managera Paczek. Na stronie inpost.pl lub manager.paczkomaty.pl można założyć konto w systemie i zalogować się do niego. Czy w grę wchodzi Paczkomat czy kurier, nadanie paczki umożliwia sekcja „Wyślij przesyłki”, gdzie można wygenerować etykiety nadawcze i dokonać opłat za nie. Formularz w systemie wypełnia się podając dane podobnie jak na stronie szybkich nadań. Manager Paczek podaje koszt nadania przesyłki, który można pokryć środkami dostępnymi w Managerze Paczek (to takie przedpłacone konto w systemie operatora) lub przelewem on-line. Po dokonaniu opłaty za nadanie przesyłki można wydrukować etykietę nadawczą, którą należy nakleić na opakowaniu. Teraz można już nadać ją w Paczkomacie, który wybiera się przy zakładaniu konta w Managerze Paczek. Aczkolwiek, Manager Paczek daje też opcję zamówienia odbioru przesyłek przez kuriera w uprzednio zdefiniowanym “punkcie nadania”. Pozwala też na przygotowanie nadania wielu przesyłek na raz, dzięki opcji “przygotuj wiele”, w zakładce “Wyślij przesyłki”.

Podobne artykuły