Jaka pogoda do mycia okien jest najlepsza?

Porady Data publikacji: 19 marca 2021 / Aktualizacja: 2022-11-29

Dla wielu z nas okres przed Wielkanocą to czas gruntownych porządków. Coraz lepsza pogoda pozwala również na umycie okien. Bywa ona jednak jeszcze kapryśna. Warto więc wybrać odpowiedni dzień, aby czyszczenie okien było szybkie i łatwe. Podpowiemy Wam dzisiaj, jaka pogoda do mycia okien będzie najlepsza.

Jaka pogoda do mycia okien jest najlepsza?

Jeśli zamierzasz myć okna warto sobie to zaplanować zerkając na prognozę pogody na dany dzień. Okna najlepiej myje się w dni pochmurne, gdy słońce nie świeci zbyt mocno.

Jeśli wybierzemy słoneczny dzień, szyby w oknie szybko wyschną, a po płynie pozostaną smugi. To natomiast sprawi, że dołożymy sobie kolejnej pracy starając się je usunąć. Dlatego podczas mycia okien tak ważne jest, by wybrać dzień, w którym chmury przysłonią słońce. To zdecydowanie przyśpieszy i ułatwi nam pracę.

Dzień powinien być również suchy bez opadów deszczu. Temperatura również ma znaczenie. Na dworze nie powinno być zbyt ciepło. Najlepsze będą dni z temperaturą w granicach 15-20 stopni Celsjusza.

Jak myć okna?

Podczas mycia okien ważna jest kolejność w jakiej to robimy. Ramy okienne warto umyć na początku. Możemy wykorzystać do tego ciepłą wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń oraz kuchenną gąbeczkę.

Jeśli szyby po zimie są bardzo brudne wstępne mycie ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń również jest wskazane. W przeciwnym wypadku samo umycie ich płynem do szyb za pierwszym razem może nie wystarczyć.

Ocet zamiast płynu do mycia szyb

Do tej pory próbowałaś kilku różnych płynów do mycia szyb, ale zawsze pozostawały smugi? Wypróbuj ocet spirytusowy, który z pewnością masz w swojej kuchni. Wystarczy rozcieńczyć go wodą w proporcjach 1:1, a następnie przelać do butelki z atomizerem.

Ocet bardzo dobrze sprawdza się podczas mycia szyb. Nie zostawia smug i skutecznie usuwa zabrudzenia. Jeśli do tak przygotowanego płynu dodasz jeszcze kilka kropel gliceryny, wtedy na szybach nie będzie tak szybko osadzał się kurz. Dzięki temu dłużej pozostaną czyste.

Triki, które ułatwią Ci mycie szyb

Jeśli do mycia szyb używasz papierowych ręczników, to z pewnością zauważyłaś białe paproszki pozostałe po ręczniakach. Możesz wyeliminować ten problem. Wystarczy, że do mycia szyb kupisz ręczniki papierowe z celulozy. Dużo lepiej pochłaniają wodę i nie pozostawiają „białego meszku”.

Innym sposobem, który znały już nasze babcie jest mycie szyb naparem z czarnej herbaty. Wystarczy zaparzyć kilka torebek herbaty w pół litrze wody. Gdy napar wystygnie przelewamy go do butelki z atomizerem, a następnie spryskujemy nim szyby i wycieramy. Po wypolerowaniu zauważycie, że na szybie nie pozostały żadne smugi.

Podobne artykuły