Czy kostka masła zdrożeje do 10 zł?

Lifestyle Data publikacji: 23 sierpnia 2017

Ceny masła rosną, a na rynku hurtowym nie widać aby sytuacja miała się ustabilizować. Całkiem możliwe więc, że ceny masła mogą wzrosnąć nawet do 10 zł za kostkę.

Wartość masła na giełdzie Eurex w przeciągu tygodnia wzrosła o 7 procent. W ciągu jednego roku ceny skoczyły więc aż o 95 procent! Mamy jednak z czego się cieszyć bo u naszych zachodnich sąsiadów ceny masła poszły w górę jeszcze bardziej. Tam średnio tona masła jest droższa o ok. 5 tyś złotych. W Polsce tona kosztuje 23,2 tyś złotych.

Jednak istnieje ryzyko, że ceny masła w Polsce dorównają cenom zachodnim, a wtedy cena masła osiągnie ok. 9,2 zł za kostkę. Podwyżki na rynku europejskim następują praktycznie z dnia na dzień. Jeśli wzrosną o kolejne 10 procent to możemy spodziewać się właśnie ceny na poziomie 10 zł za kostkę.

Ile kosztuje zrobienie masła i czy jest to trudne?

Oczywiście jak zawsze mamy dla Was domową alternatywę.  Aby zrobić domowe masło wystarczy tak naprawdę mikser, a jego zrobienie jest banalnie proste. Sama je robiłam nie raz dla dzieci i chyba do tego wrócę bo kalkulacja jest prosta. Domowe masło jest dużo tańsze.

Składniki

  • 600g tłustej 30% śmietany (temp. 17 stopni Celsjusza)

Dodatkowo

  • mikser / robot kuchenny
  • zimna woda
  • miska
  • sitko

Wykonanie

Wykonanie masła jest dziecinnie proste. Śmietanę wlewamy do jakiegoś pojemnika i włączamy mikser czy robot kuchenny na ubijanie. Będziemy potrzebowali ok. 5 minut, po tym czasie powstanie rzadka maślanka z grudkami, które są masłem.

Teraz wystarczy oddzielić maślankę od masła przelewając ją przez sito. Następnie dwa razy płuczemy masło we wcześniej przygotowanej wodzie. Chodzi o to aby wypłukać resztki maślanki. Masło formujemy w jednolitą bryłę i odkładamy. Najlepiej przechowywać je w lodówce. Takie masło może stać nawet do dwóch tygodni.

Masło takie będzie tańsze od masła sklepowego. Koszt kostki masła wyniesie ok. 5-6 zł w zależności od tego jaką śmietankę kupicie. Do tego pozostanie wam prawie 300ml maślanki, którą również możecie wykorzystać albo wypić.  Masło takie jest też na pewno dużo zdrowsze bo nie zawiera kompletnie żadnych dodatków, a jeśli śmietanę kupicie prosto z gospodarstwa to lepszego nie można sobie wyobrazić :)

Podobne artykuły