Jakie kupować lampy do sypialni?

Wnętrza Data publikacji: 24 września 2019

Jedna lampa w sypialni to za mało. Oprócz tej głównej na suficie, dobrze jest dodać jeszcze jedną, dwie mniejsze. W sypialni powinniśmy się wyciszać po całym dniu aktywności, dlatego oświetlenie powinno być inne niż w salonie. Lampy w sypialni powinny dawać rozproszone, zbliżone do naturalnego światło. Zbyt mocne może nawet szkodzić wzrokowi podczas czytania przed snem. Wybór lampy do sypialni nie jest wcale tak banalny jak by się mogło zdawać. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele lamp do sypialni, przyjrzyjmy się więc im.

Plafony do sypialni

Plafony czyli lampy sufitowe, z reguły krótkie, nie wiszące idealnie nadadzą się do sypialni. Niemniej powinniśmy je uważnie dopasować do całości wystroju. Choć najczęściej plafony mają kształt okrągły lub kwadratowy, to można nabyć też kształty bardziej wymyślne. Jeśli projekt nie zakłada inaczej, polecamy plafony w kolorach zimnych, łagodnych, takich jak biel, jasny beż czy odcienie niebieskiego. W plafonach ciemniejszych ważne aby abażur rozpraszał światło. Można też oczywiście wybrać plafony złożone z trzech mniejszych abażurów zamiast jednego, każdy z własną żarówką. Tego rodzaju plafony są dostępne w jednolitych kolorach, lub w kompozycji z różnych kolorów abażurów zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Stylu i zmysłowości sypialni mogą dodać plafony złożone z kratki z grubego drutu, przez który widoczna jest żarówka. W zasadzie możemy wybierać do woli wśród plafonów do sypialni, gdyż powyższe opisy nie wyczerpują bogactwa dostępnych wzorów. Niemniej trzeba pamiętać, że plafon będzie główną lampą w sypialni i powinno się je uzupełnić o dodatkowe źródła światła.

Lampy nocne do sypialni

Lampy nocne do sypialni są w wystroju tego wnętrza niemal oczywistością. Stoją zazwyczaj na stolikach lub szafkach nocnych przy łóżku. Najlepiej jednak dobrać je tak, aby dolną krawędź abażura dzieliło od materaca około 50 centymetrów. Wtedy światło lampy nocnej będzie odpowiednio oświetlało książkę lub czasopismo w czasie czytania. Wybór lamp nocnych jest bardzo duży. Nie jest więc żadnym problemem dobranie odpowiedniej do niemal każdego wystroju sypialni. Znajdziemy więc lampy nocne o klasycznym abażurze, który zwęża się ku górze a także o te z abażurami o kształtach nietypowych. Są też abażury odkryte, z przyciemnionego szkła rozpraszającego światło znajdującej się w nich żarówki. Nie są niczym niezwykłym lampy nocne wsparte na pojedynczej nodze chromowanej lub z tworzywa sztucznego jak i opierające się na trzech nogach drewnianych. Abażury lamp nocnych też nie są ujednolicone. Jednobarwne, wzorzyste lub nawet z fototapety z nadrukiem panoramy miasta nocą. Możliwości w aranżacji są dzięki temu niemal nieskończone!

Lampy wiszące do sypialni

Wróćmy do głównego oświetlenia w sypialni. Klasyką pozostają lampy wiszące. Wśród nich również spotkamy prawdziwe bogactwo designu i koloru. Ponownie pozostaje ważne dopasowanie lampy do reszty pomieszczenia. Czarna lampa idealnie będzie się komponować z łóżkiem w takim kolorze. Te chromowane pasować będą do łóżek na metalowych, chromowanych nogach i innych dodatków tego typu na pozostałych meblach. Abażury mają przeróżny kształt w lampach nocnych. Znajdziesz je tutaj https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/. Obok klasycznych, spotkamy abażury w kształcie kłębka wełny. Lampy wiszące do sypialni nie muszą rzecz jasna składać się z jednego tylko abażura. Możemy z powodzeniem dopasować lampę wiszącą z dwoma abażurami, każdy ze swoją żarówką, z których każdy będzie mieć inny kolor. Jeśli przy kolorach jesteśmy, abażury nie muszą być jednolitej barwy. Oczywiście z łatwością znajdziemy abażury w wyśmienite wzory.

Kinkiety do sypialni

Kinkiety sprawdzą się doskonale w sypialniach o mniejszym metrażu. W przypadku gdy nie mamy miejsca na stolik nocny, i co za tym idzie, lampkę nocną, powinniśmy zamontować w sypialni kinkiety. W zależności od potrzeb znajdziemy kinkiety krótkie jak i długie. Ważne aby dopasować je tak aby umożliwiały nam swobodne czytanie. Wybór designu w przypadku kinkietów jest przeogromny. W zależności od wystroju łatwo dobierzemy nowoczesny lub klasyczny model kinkietu do sypialni.

Podobne artykuły