Kabel w odkurzaczu nie chce się zwijać – jak go naprawić?

DIY Data publikacji: 13 października 2019 / Aktualizacja: 2020-10-29

Kabel od odkurzacza nie chce się zwijać? To częsta przypadłość. Gdy mamy nowy odkurzacz oczywiście wystarczy tylko przycisnąć odpowiedni guzik i kabel zwija się automatycznie bez żadnych problemów. Z czasem jednak zaczyna się blokować, zwija się wolniej, a ostatecznie w ogóle przestaje się zwijać. Wtedy przenoszenie odkurzacza z miejsca na miejsce staje się dużo trudniejsze i plątający się pod nogami kabel zaczyna przeszkadzać. Na szczęście z tym problemem możemy sobie poradzić. I wcale nie chodzi tutaj o montaż odkurzacza centralnego, który sam w sobie też jest ciekawym rozwiązaniem.

Jak naprawić kabel od odkurzacza, który nie chce się zwijać

Zacznijmy od tego, że zwijać jak i wyciągać kabel powinniśmy delikatnie. Gwałtowne wykonanie tej czynności powoduje często jego blokadę. Aby ponownie kabel się zwijał poprawnie wystarczy wyciągnąć go na całą jego długość i ponownie go zwinąć, ale tym razem delikatnie. Może się jednak stać tak, że nawet po jego całkowitym wyciągnięciu ten nadal nie będzie chciał się zwinąć. Najgorszą w tej sytuacji opcją jest uszkodzenie mechanizmu zwijającego kabel. Dobrą wiadomością w tej sytuacji jest to, że jego wymiana jest bardzo prosta, a koszt takiego mechanizmu zwykle nie przekracza 100 zł, co oczywiście zależne jest od modelu.

Jak wymienić zwijacz kabla? To proste. Wystarczy kupić nowy mechanizm. Możemy go zakupić od razu z przewodem zasilającym co będzie większym wydatkiem, lub sam mechanizm. Jeśli nasz przewód jest w dobrym stanie to możemy go przecież wykorzystać ponownie. Wystarczy więc zdjąć obudowę odkurzacza, wyjąć zwijacz, od którego musimy odpiąć dwa przewody, a następnie podłączyć je do nowego zwijacza i umieścić go w tym samym miejscu. W przypadku użycia starego kabla należy go przełożyć w ten sam sposób jak jest zamontowany. Jest to czynność bardzo prosta, a jak to zrobić w różnych modelach odkurzaczy najczęściej znajdziecie na YouTube w postaci instrukcji wideo.

Nie musimy jednak od razu decydować się na jego wymianę. Zanim zaczniecie szukać nowego zwijacza w Internecie lub sklepach z AGD zacznijcie od kilku rzeczy, które samodzielnie możecie zrobić. Przyczyną blokady może być bowiem zwykłe zabrudzenie.

Zacznij od wyciągnięcia kabla w całości i wyczyszczenia go wilgotną ściereczką. Następnie przyłóż wąską ssawkę odkurzacza do miejsca w obudowie, gdzie zwijany jest kabel aby wyciągnąć ewentualne zabrudzenia, które się tam znajdują.

Jeśli to nie zda egzaminu pozostaje nam jeszcze zdjęcie obudowy odkurzacza, którą musimy rozkręcić. Wtedy możemy dokładnie zobaczyć w jakim stanie jest zwijacz i usunąć zabrudzenia, które tam się dostały. Często zdarza się, że wraz ze zwijaniem kabla do środka dostanie się jakiś paproch, kawałek taśmy, papieru czy czegokolwiek innego, co może później uniemożliwić łatwe zwijanie kabla.

Zwijacz kabla to prosty mechanizm oparty na sprężynie. Również ona może ulec mechanicznej awarii podczas użytkowania odkurzacza. Sprężyna od zwijacza odkurzacza jest zdecydowanie tańszym elementem od całego mechanizmu zwijającego. Kupimy ją w cenie kilku do maksymalnie kilkunastu złotych. 

Jeśli jesteśmy już przy temacie odkurzaczy to być może zainteresował Was kiedyś odkurzacz bezworkowy. Jeśli zastanawiacie się czy jest to rozwiązanie dla Was, to zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Podobne artykuły