Jeśli wyrzucasz liście kalafiora to błąd. Zobacz, jak je wykorzystać!

Kuchnia Data publikacji: 21 sierpnia 2021 / Aktualizacja: 2023-06-13

Liście kalafiora, które zwykle lądują w koszu, są tak naprawdę prawdziwym skarbem. Dlaczego marnować takie zasoby, skoro mają tyle do zaoferowania? W tym artykule poznacie genialny sposób na ich wykorzystanie. Już więcej ich nie wyrzucicie!

O kalafiorze słów kilka

Kalafior charakteryzuje się niską kalorycznością (24.9 kcal na 100 g surowego produktu), dlatego świetnie sprawdza się w przypadku diety odchudzającej. To bardzo dobry sposób na zwiększenie objętości posiłku przy jednoczesnym zachowaniu bilansu kalorycznego.

Wystarczy, że nałożymy sobie na talerzu więcej kalafiora i zrezygnujemy z bardziej kalorycznych dodatków. W ten sposób po obiedzie uzyskamy uczucie sytości i tak naprawdę zjemy mniej kalorii niż zwykle.

Dodatkowo kalafior jest bardzo zdrowy. Znajdziemy w nim witaminy C, A, E, K, tiaminę, niacynę, witaminę B6 i kawas foliowy. Do tego jest źródłem wapnia, cynku, żelaza, magnezu, fosforu i potasu.

Spożywanie go chroni przed wrzodami, zmniejsza ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów i wspomaga serce. Należy pamiętać o tym, że jest to warzywo ciężkostrawne, dlatego jego jedzenie może powodować powstawanie gazów. Zapobiec im możemy, komponując go z dodatkami, które temu zapobiegają. Jednym z nich może być czosnek.

Dlaczego nie wyrzucać liści kalafiora?

Nie mniej zdrowe od samego kalafiora są jego liście. Nie warto więc ich wyrzucać. Pod warunkiem że są naprawdę ładne. Wtedy możemy je wykorzystać w naszej kuchni na kilka sposobów i po prostu je zjeść.

Przygotowaliśmy dla was kilka inspiracji, którymi możecie się zasugerować. Liście kalafiora można wykorzystać podczas gotowania na wiele sposobów.

  1. Pokrojone liście kalafiora możesz dodać do zupy wraz z innymi warzywami.
  2. Możesz również wykorzystać je jako dodatek do sałatki, który nada jej chrupkości.
  3. Pokrój je na mniejsze kawałki. Wymieszaj z oliwą i przyprawami i upiecz w piekarniku, aż staną się chrupiące. To zdrowy zamiennik dla chipsów.
  4. Liście kalafiora są dobrym źródłem błonnika i możesz dodać je do smoothie.
  5. Możesz wykorzystać je jako zdrowy zamiennik tortilli do zrobienia wrapów.
  6. Jeśli robisz gołąbki, zamiast kapusty, możesz wykorzystać liście kalafiora.

Jak przechowywać kalafior

Aby kalafior na dłużej zachował świeżość, należy go przechowywać w odpowiedni sposób. Powinien leżeć w zaciemnionym i chłodnym miejscu obrócony łodygą do góry. Nie zaszkodzi mu nawet przechowywanie w lodówce.

Podobne artykuły