Jakie oświetlenie wewnętrzne domu wybrać? Zainspiruj się

Wnętrza Data publikacji: 20 grudnia 2022

Na spójną, przemyślaną aranżację wnętrz składa się szereg czynników – od bazy w postaci ścian i podłóg po meble oraz dodatki. Zwieńczeniem jest dobrze dobrane oświetlenie wewnętrzne domu, które nadaje całości elegancki, a zarazem przytulny charakter. Na jakie lampy się zdecydować, aby stworzyć stylową kompozycję? Czytaj dalej i poznaj nasze podpowiedzi.

Oświetlenie wewnętrzne domu – poznaj podstawowe rodzaje lamp

Oferta lamp jest ogromna. Przeglądając chociażby propozycje e-sklepu Oto Wnętrze, które znajdziesz pod adresem: https://otownetrze.pl/oswietlenie, szybko zauważysz, że masz do wyboru niezliczone projekty sufitowe, podłogowe i ścienne utrzymane w zróżnicowanej stylistyce. Zanim udasz się na zakupy, poznaj charakterystykę każdego z nich, aby określić, które sprawdzą się w Twoich wnętrzach.

Lampy sufitowe – podstawa aranżacji każdego wnętrza

Ten typ lamp najczęściej odgrywa rolę oświetlenia centralnego, chociaż nie jest to regułą. Umieszczony na środku sufitu zapewnia jasne, równomierne światło, które sprzyja wykonywaniu domowych aktywności po zmroku.

W dobrych sklepach oświetleniowych znajdziesz zarówno modele wiszące o zróżnicowanej ilości punktów świetlnych – które szczególnie dobrze sprawdzą się w przestronnych wnętrzach, jak i dyskretne plafony do niskich lub ciasnych pomieszczeń.

Ciekawą propozycją, która zyskuje coraz większą popularność ze względu na wygodę użytkowania i nowoczesny design, są systemy szynowe oraz minimalistyczne oczka wpuszczane w podwieszany sufit.

Lampy stojące – stylowe uzupełnienie wystroju

Modele stojące wykorzystywane są w roli oświetlenia dodatkowego. Ich zadaniem jest kreowanie nastroju w pomieszczeniu i doświetlanie wybranych stref oraz podkreślanie uroku dekoracji i elementów architektonicznych. Co więcej, stanowią ciekawe uzupełnienie aranżacji. Nowoczesne lampy stojące zaskakują niebanalnym designem, więc są ozdobą także za dnia.

W dużych pomieszczeniach szczególnie dobrze sprawdzą się lampy podłogowe. Harmonijnie uzupełnią pustą przestrzeń, nie zaburzając proporcji wnętrza. W mniejszych warto przemyśleć wstawienie modeli stołowych, które doświetlą wybrane części pomieszczenia, nie wysuwając się jednak na pierwszy plan.

Lampy ścienne – estetyczna i funkcjonalna dekoracja wnętrza

Kinkiety to lampy, których nie powinno zabraknąć w dobrze urządzonym wnętrzu. Stylowe, nowoczesne modele to niebanalna ozdoba ściany, która pozwala na sprawne zarządzanie światłem w pomieszczeniu. Ponadto dobrze dobrane oprawy wpływają na optykę wnętrza. Strumień światła skierowany ku górze pozwoli na wizualne powiększenie niskiego pokoju, tymczasem, jeśli skierujesz go w dół – stworzysz przytulną, intymną atmosferę.

Współczesne trendy aranżacyjne zakładają wykorzystanie kilku niezależnych źródeł światła w każdym pomieszczeniu. Taki zabieg zapewnia dużą wygodę i pozwala sprawnie kontrolować jasność we wnętrzu, a tym samym kreować w nim dowolną atmosferę. To oczywiście nie wszystko – dobrze dobrane oprawy stanowią niebanalny element dekoracyjny, który przyciągnie spojrzenia niezależnie od pory dnia.

Podobne artykuły