Ślimaki pojawiły się w Twoim ogrodzie i zaczęły niszczyć warzywa oraz inne rośliny? Zapewne zastanawiasz się jak pozbyć się ślimaków z ogrodu. Nie jest to wcale tak trudne, trzeba po prostu znać odpowiedni sposób. Oczywiście możemy je wyłapywać systematycznie i w ten sposób zwalczać problem. Nie chodzi jednak o to, by się narobić, a by usunąć ślimaki z ogrodu w taki sposób, aby jak najmniej włożyć w to pracy.
To, że ślimaki pojawiają się w naszym ogrodzie to nic dziwnego. Jeśli zaczerpniemy wiedzy znajdującej się w Wikipedii, dowiemy się, że ślimaki są mięczakami, które spotykamy w naszym ogrodzie, są roślinożercami. Konsumują zarówno żywe, jak i martwe rośliny.
Największym problemem jest to, że są one polifagiczne. Polifagizm to inaczej wielożerność. Oznacza to, że ślimaki nie mają określonych preferencji, a zadowolą się wszystkim, co naszym ogrodzie znajdą. Gdy zabraknie im roślin, potrafią zadowolić się nawet mięsem i dopuścić się aktu kanibalizmu wobec swojego własnego gatunku.
Najbardziej powszechnym gatunkiem ślimaka w Polsce jest winniczek. Jest jednocześnie największym, jaki znajdziemy w naszym kraju. Uwielbia zielone części roślin.
W naszych ogrodach spotykamy również ślimaki bez muszli. Najczęściej jest to pomrów błękitny i czarniawy.
Jaki by to jednak ślimak nie był to zniszczenia, jakie sieje wśród warzyw i roślin ozdobnych w naszym ogrodzie, sprawia, że chcemy go jak najszybciej się pozbyć i sprawić by więcej już nie miał ochoty nas nachodzić. Tym właśnie dzisiaj się zajmiemy.
Ten pomysł wymaga od nas cierpliwości, ale jest skuteczny. Oczywiście nowe ślimaki mogą znów odwiedzić nasz ogród. Warto więc te, które zbierzemy wynieść w miejsce oddalone od naszego ogrodu o kilkadziesiąt kilometrów.
Ślimaki przyciąga aromat piwa. Duży słoik wkopany w ziemię z niedużą ilością piwa będzie doskonałą pułapką, która utrudni im wyjście.
W Internecie możemy również zakupić specjalne pułapki na ślimaki. Ich konstrukcja sprawia, że mogą one dostać się do środka, ale wyjście z takiej pułapki będzie już niemożliwe. Mają one konstrukcję lejka. Możemy więc nawet wykonać je samodzielnie.
Dobrym sposobem jest również utrudnienie ślimakom, poruszania się po ogrodzie na przykład rozsypując trociny lub korę wokół rabatek.
Kolejnym naturalnym sposobem jest posadzenie roślin, które ślimaki odstraszają. Nie lubią one rumianku czy tymianku.
Możemy również zdecydować się na użycie specjalnych środków przepędzających ślimaki. Nie szkodzą one roślinom w naszym ogrodzie, ale za to skutecznie zniechęcają ślimaki do buszowania po nim.
Ostatecznym rozwiązaniem są środki ślimakobójcze. Musimy jednak dobrze przemyśleć konieczność ich stosowania. Nie zawsze ślimaki są, aż tak wielkim problemem, by wyrządzać im krzywdę, ale też negatywnie wpływać na inne ogrodowe żyjątka, które są pożyteczne.
Decyzję o zastosowaniu danego środka warto zawsze skonsultować ze specjalistą, aby uniknąć problemów. Nie każdy środek można stosować w przypadku roślin, które spożywamy. Niektóre też negatywnie wpływają na same rośliny.