Jak zadbać o oświetlenie w małej łazience?

Wnętrza Data publikacji: 22 grudnia 2022
taśmy led oświetlające zewnętrzne krawędzie lustra w łazience

Urządzając niewielką łazienkę w domu lub mieszkaniu, wiele osób uważa, że z racji małej przestrzeni, wystarczy im tylko jedno źródło światła. Oczywiście jest to błąd! Właściwie dobrane oświetlenie łazienki będzie nie tylko funkcjonalne, ale również doda pomieszczeniu stylowego wyglądu.

Sprawdź, jak zadbać o idealne oświetlenie do małej łazienki!

Na co zwrócić uwagę planując oświetlenie łazienkowe?

Łazienka jest dosyć szczególnym pomieszczeniem, które z jednej strony służy codziennym czynnościom higienicznym, a z drugiej powinno umożliwiać nam relaks i odprężenie. Ponadto może ona także stanowić naszą prywatną domową strefę SPA.

Dlatego warto urządzić ją nie tylko funkcjonalnie, ale i również w miarę ekskluzywnie. Wśród wyposażenia nie może zabraknąć właściwie dobranych lamp. Jak wiadomo, światło potrafi skutecznie wpłynąć na wygląd wnętrza, tworząc w nim specyficzny klimat czy nawet go optycznie powiększyć.

Jakie powinny być lampy łazienkowe?

Nie każda lampa nadaje się do założenia w łazience. Trzeba mieć na uwadze fakt, że jest to pomieszczenie, w którym panuje wysoka wilgotność, a źródła światła mogą nawet mieć bezpośredni kontakt z wodą.

W łazienkach, szczególnie małych lub z nieodpowiednią wentylacją, podczas kąpieli gromadzi się para. Dlatego kupując lampy łazienkowe, zwróć uwagę, czy są one odporne na działanie wilgoci. Wybór złego oświetlenia może skutkować częstym przepalaniem się żarówek, szybkim zniszczeniem obudowy lampy czy nawet groźnymi zwarciami.

mała łazienka z nowoczesnym oświetleniem

Czym jest skala IP lampy?

O tym, czy dana lampa nadaje się do użytkowania w przypadku łazienki, świadczy jej stopień ochrony IP. Im liczba IP jest niższa, tym produkt jest mniej odporny na działanie wody i zabrudzeń.

W łazienkach powinniśmy wybierać lampy o IP przynajmniej 44, natomiast w punktach narażonych na bezpośrednie rozbryzgi wody (np. pod prysznicem) należy zdecydować się lampy o IP 66 i wyżej.

Bezpieczeństwo

Prąd i woda to niezbyt bezpieczne połączenie, stąd też planując montaż oświetlenia w miejscach narażonych na kontakt z wodą (np. wnętrze prysznica), należy także zadbać o niskie napięcie, które nie będzie zagrażać naszemu życiu.

Energooszczędność lamp łazienkowych

Oświetlenie domu zawsze generuje spore zużycie energii, dlatego dobrym wyjściem jest zakup energooszczędnych źródeł światła. Najlepiej, jeśli będą to lampy i żarówki LED, które zużywają nawet o 60% mniej prądu przy tej samej jasności.

Modele lamp łazienkowych o właściwych parametrach ochrony znajdziesz tutaj: https://www.magiaswiatel.pl/lazienka.

Oświetlenie lustra — co musisz o nim wiedzieć?

przykład lamp łazienkowych zamontowanych przy lustrze

Fundamentalne znaczenie dla wygody w łazience ma właściwe oświetlenie lustra. Służy nam ono do bardzo wielu czynności, stąd też powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na takie aspekty, jak współczynnik oddawania barw (CRI), czy właściwe natężenie. Nad lustro najlepiej sprawdzi się CRI pomiędzy 80 a 100, ponieważ jest ono zbliżone do światła naturalnego. Ponadto optymalnym wyborem są źródła światła mające od 500 do 1000 lumenów. Takie natężenie zapewni nam widoczność nawet mniejszych niedoskonałości i będzie przyjazne dla oka. Dzięki temu panie wykonają perfekcyjny makijaż, a Panowie będą mogli osiągnąć imponująco precyzyjny efekt podczas golenia. 

Pamiętajmy, że właściwe umiejscowienie lampy przy lustrze może również wpłynąć na doświetlenie całego pomieszczenia.

 lampy led wokół lustra

Jaka barwa światła do łazienki?

Wybierając jakiekolwiek oświetlenie koniecznie dobierzmy właściwą barwę światła. W przypadku łazienki najlepiej zdecydować się na kilka nieco różnych temperatur barwowych. Światło główne może być białe lub lekko ciepłe (4000 do 6000 K), światło dekoracyjne najlepiej wygląda mocno ciepłe (poniżej 2000 K) lub nawet kolorowe (zmieniające barwy diody LED), natomiast nad lustro warto wybrać barwę lekko chłodną (6000 – 7000 K). Taki dobór światła będzie najbardziej komfortowy dla nas i naszych oczu.

oświetlenie w małej łazience — żarówki halogenowe na suficie

Oświetlenie łazienki o małej powierzchni krok po kroku

Mimo że mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń, warto zdecydować się na kilka źródeł światła. Dzięki temu uzyskamy zarówno oświetlenie nastrojowe, jak i funkcjonalne. Rozmieszczenie lamp należy zaplanować tak naprawdę już na samym początku, zanim położymy płytki czy zamontujemy armaturę. W końcu potrzebne są właściwie ulokowane przyłącza elektryczne.

Jeśli natomiast nie mamy już możliwości montażu lamp na stałe, możemy upiększyć łazienkę poprzez wybór eleganckich lamp stojących, które podłączymy wykorzystując gniazda wtykowe.

lampy sufitowe w łazience

Lampy sufitowe do łazienki

Nawet nieduża łazienka o powierzchni nieprzekraczającej 4 m² może wiele zyskać, dzięki zastosowaniu nowoczesnego oświetlenia, pasującego do reszty aranżacji. Warto więc postawić na przynajmniej trzy różne rodzaje oświetlenia: ogólne, miejscowe i dekoracyjne.

Światło ogólne w postaci lamp sufitowych rozproszy się po całym pomieszczeniu i ułatwi codzienną toaletę, sprzątanie czy wykonanie prania (jeśli łazienka połączona jest z pralnią), natomiast źródła światła miejscowego będą nieocenione w zabiegach upiększających wymagających większej precyzji (np. proces golenia u mężczyzn czy robienia makijażu u kobiet).

Ostatni rodzaj, czyli światło dekoracyjne sprawi, że łazienka (mimo niewielkich rozmiarów) będzie wyglądać luksusowo, jak również pozwoli stworzyć odpowiedni nastrój podczas relaksacyjnej kąpieli.

 lampy sufitowe w łazience

Lampy podsufitowe

Podstawą oświetlenia ogólnego może być jedna lampa sufitowa lub kilka mniejszych opraw rozmieszczonych na całej powierzchni. Doskonale sprawdzają się plafony oraz popularne ostatnimi czasy żarówki halogenowe. Pasują one do większości stylów aranżacji, a ponadto są wodoodporne i łatwe w utrzymaniu w czystości.

lampy łazienkowe wiszące

Lampy wiszące

Oświetlenie łazienkowe nie musi być tradycyjne. W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej projektanci stawiają na stylowe lampy wiszące, a nawet… żyrandole. Taka ozdobna lampa może być oświetleniem blatu z umywalką bądź toalety. Będzie więc zarówno funkcjonalna, jak i dekoracyjna.

kinkiety na ścianie w łazience

Kinkiety do łazienki

W małych pomieszczeniach, zwłaszcza takich, w których są skosy, można zupełnie zrezygnować z lamp sufitowych na poczet kinkietów. Mogą one stanowić zarówno oświetlenie strefowe, jak i główne. Trzeba pamiętać, aby kinkiet łazienkowy był łatwy w utrzymaniu czystości, dlatego lepiej unikać abażurów i dużej liczby małych elementów.

Oświetlenie LED

Obecnie jako oświetlenie dekoracyjne łazienek najczęściej służą taśmy LED. Mogą one być montowane w cokole szafek, wanny lub brodzika, a także pod sufitem czy wokół lustra. Wyglądają one bardzo efektownie, a do tego są energooszczędne, dlatego warto się na nie zdecydować nawet w niewielkiej łazience.

oświetlona przestrzeń łazienkowa

Jaki wpływ na dobór oświetlenia ma wielkości łazienki?

Właściwie dobrane lampy sprawią, że nasza łazienka zyska stylowy i nowoczesny wygląd. Pamiętajmy jednak, że w małych pomieszczeniach liczy się każdy skrawek przestrzeni, stąd warto wybierać lampy niezajmujące zbyt wiele miejsca, ponieważ mogłyby one zwyczajnie przeszkadzać.

W małej łazience zazwyczaj nie ma miejsca na dużą liczbę ozdób, dlatego już samo oświetlenie będzie stanowić element dekoracji. Może to być piękny plafon z efektem gwiazdek, designerskie lampy wiszące bądź taśmy LED wokół lustra. Sposobów na odmianę łazienki jest naprawdę wiele!

Podobne artykuły