Co robić gdy nie mamy w domu klimatyzacji?

Wnętrza Data publikacji: 28 lipca 2020

Brak klimatyzacji w domu może nam doskwierać podczas upałów. Nie wszyscy jednak mogą sobie na nią pozwolić ze względów technicznych lub finansowych. Bez względu na to jakie są powody, jakoś radzić z upałami sobie trzeba. Dzisiaj podpowiemy Wam co możecie zrobić, aby zyskać trochę ochłody w swoim domu podczas upałów.

Zasłoń okna

Gdy na dworze jest gorąco, otwieranie okien niczego nie da. Wręcz przeciwnie, należy je zamknąć i zasłonić, aby ograniczyć ilość gorącego powietrza, które wpada do mieszkania.

Wietrzyć mieszkanie należy dopiero wieczorem, gdy temperatura na dworze spadnie poniżej tej, która panuje w mieszkaniu.

Warto przy tym pogasić światła, aby do domu nie wleciało dużo owadów. Przydatne będą również moskitiery.

Jeśli już musimy uchylić jakieś okno, aby wpuścić do środka trochę świeżego powietrza, to zawsze powinno być to okno od strony, od której aktualnie nie świeci słońce.

Wentylatory

Jeśli nie mamy możliwości zamontowania klimatyzacji, to warto chociaż zaopatrzyć się w wentylator, który da nam poczucie chłodu przez cyrkulację powietrza.

Ciekawym trikiem jest postawienie przed wentylatorem butelki z zamrożoną wodą. Dzięki temu powietrze, które wiatrach rozdmuchuje po mieszkaniu jest chłodniejsze. To również bardzo tani sposób bo wystarczy wodę ponownie zamrozić i gotowe. Dlatego nie kosztuje nas to dodatkowo nic więcej.

Wyłącz urządzenia, które generują ciepło

Wiele urządzeń generuje ciepło. Np. komputer czy telewizor. Gdy jest naprawdę gorąco, warto ograniczyć korzystanie z nich.

Ogranicz gotowanie

Gotowanie dodatkowo zwiększa temperaturę w mieszkaniu. Dlatego warto ograniczyć je podczas upałów i przygotowywać dania, które nie wymagają użycia kuchenki.

Świetnie sprawdzą się sałatki, chłodniki, koktajle, przekąski na zimno. Wiele rzeczy można przygotować bez gotowania ich.

Weź chłodny prysznic i przygotuj chłodne napoje

Daj sobie uczucie ulgi biorąc chłodny prysznic lub pijąc chłodne napoje. Nie pij ich tylko na raz duszkiem. Możesz nabawić się problemów z gardłem, a efekt będzie krótkotrwały.

Najlepiej aby były to orzeźwiające napoje np. herbata z miętą schłodzona z kostkami lodu.

Podobne artykuły