Jak wyprostować drewnianą deskę do krojenia

Porady Data publikacji: 01 września 2019

Jak wyprostować drewnianą deskę? Deska potrafi się wypaczyć i przestaje być prosta. Jest to po części winą tego w jaki sposób je myjemy. Drewno ma to do siebie, że gdy nabierze wilgoci można je odkształcić. Często tę właściwość wykorzystywano do tworzenia drewnianych konstrukcji np. łodzi. Jednak nikt nie chce wypaczonej deski do krojenia. Użyjemy więc tej samej metody by ją wyprostować.

Jak wyprostować drewnianą deskę do krojenia

Wybierz naczynie, w którym zmieści się deska i jednocześnie będzie mogła być w całości zanurzona w wodzie. Może to być choćby blacha do pieczenia. Deskę do krojenia wkładamy do takiego naczynia i zalewamy zimną wodą, a następnie zostawiamy na kilka godzin. Możemy zrobić to na noc i rano powrócić do dalszego procesu prostowania deski. W tym czasie drewno nasiąknie i jego struktura stanie się bardziej elastyczna, co pozwoli nam na jej wyprostowanie.

Deskę połóż teraz na blacie i dociśnij ją czymś ciężkim np. garnkiem z wodą. Zostaw ją teraz na kolejną noc. Rano deska powinna być już prosta. W razie potrzeby proces możesz powtórzyć, ale tyle czasu w zupełności powinno wystarczyć.

Co zrobić aby drewniana deska nie odkształcała się?

Problemem jest to, że myjemy deskę do krojenia w wodzie lub nawet w zmywarce. Następnie stoi oparta, aż wyschnie i w tym czasie się wypacza. Jeśli ją myjemy w ten sposób powinna schnąć na płaskiej powierzchni. Jest jednak lepszy sposób na czyszczenie deski.

Deska wchłania wilgoć, a im częściej myjemy ją w wodzie tym więcej wilgoci wchłania również z pokarmów, które na niej kroimy. To sprawia, że rozwijają się w niej bakterie oraz grzyby, dlatego deska drewniana nie jest zbyt higieniczna i lepiej nie kroić na niej mięsa. Idealnie nadaje się do suchych produktów np. pieczywa.

Dobrym sposobem na mycie deski kuchennej jest użycie octu, który ma właściwości dezynfekcyjne. Przelej ocet do butelki z atomizerem, a następnie spryskaj deskę i wytrzyj papierowym ręcznikiem. Następnie spłucz ją jedynie pod zimną wodą i jeszcze raz wytrzyj do sucha.

Drugim sposobem jest użycie cytryny i soli. Cytryna to idealny naturalny środek czyszczący, który również zabija bakterie. Posyp deskę solą, cytrynę przekrój na pół, a następnie wyszoruj deskę połówką cytryny. Na koniec spłucz ją zimną wodą i osusz.

Podobne artykuły