17 września 2019

Jak wyczyścić wylewkę od kranu (perlator) z kamienia

Jak wyczyścić wylewkę z kamienia? Szorowanie tutaj nic nie da. Jest na to dużo lepszy sposób. Wylewka od kranu zakończona jest perlatorem z sitkiem. Jest to miejsce, w którym po prostu uwielbia osadzać się gruba warstwa kamienia. Problem jest tym większy im twardszą wodę mamy w domu. Oczywiście sam perlator jest częścią wymienną i za kilka do kilkunastu złotych możemy kupić nowy i go wymienić. Nie będziemy jednak robić tego za każdym razem gdy osadzi się na nim kamień. Dlatego dzisiaj podpowiemy Wam jak skutecznie sobie z nim poradzić.

Jak usunąć kamień z perlatora

Możemy zrobić to na dwa sposoby. Wybierzcie ten, który będzie dla Was wygodniejszy. W pierwszym perlator musimy odkręcić. W marketach budowlanych do perlatorów można kupić specjalne klucze, ale raczej misia się to z celem. Wystarczy zwykły klucz płaski, perlatory zazwyczaj mają rozmiar 24 lub 28. Warto jednak w domu mieć klucz hydrauliczny, tak zwana żabka. Jeśli nie dysponujemy żadnymi kluczami to też nie problem, przygotujcie sobie wtedy plastikowy woreczek i jakiś mocniejszy sznurek.

Chodzi mianowicie o to, że perlator musimy zanurzyć w occie, który doskonale radzi sobie z rozpuszczaniem osadów z kamienia. Możemy więc odkręcić perlator i włożyć do miseczki z octem na noc lub wypełnić octem woreczek i zawiesić na wylewce w taki sposób, aby perlator był całkowicie w nim zanurzony. Najpierw jednak przygotowujemy roztwór octu z wodą w proporcjach 1:1.

Wyjęcie perlatora jest o tyle dobre, że w ten sposób mamy szansę wyczyścić również sitko, które znajduje się w środku i dojście do niego też jest od drugiej strony. Wystarczy do tego zwykła szczoteczka, ale robimy to już po namoczeniu go w wodzie z octem. Po takim krótkim zabiegu perlator będzie znów jak nowy i możecie dalej z niego korzystać. W ten sposób zaoszczędziliśmy nie małą sumkę.

Wiem doskonale, że nie wszyscy przepadają za zapachem octu. Jeśli należycie do tych osób ocet możecie zamienić na inny produkt, który również świetnie radzi sobie z kamieniem. Wystarczy opakowanie kwasku cytrynowego, który często też stosuje się do odkamieniania czajników. Jeśli posiadacie specjalny środek do odkamieniania czajników to również w tej sytuacji bardzo dobrze się sprawdzi zamiast octu.

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik Wam pomoże i dzięki niemu bez trudu wyczyścicie swój perlator. Warto to zrobić bo jest to miejsce, które zazwyczaj pomijamy podczas czyszczenia baterii w łazience czy kuchni. Przelecimy go tylko szmatką, a w zasadzie to nic nie daje i kamień nadal na nim się znajduje. Z czasem zarasta on kamieniem i ciśnienie wody się zmniejsza. Zamiast wymieniać go na nowy wystarczy go w takiej sytuacji wyczyścić, a im częściej będziemy to robić tym dłużej będzie jak nowy.