Jak usunąć przebarwienia na twarzy? Skuteczne sposoby na niechciane pamiątki z wakacji!

Uroda Data publikacji: 10 sierpnia 2023

Na Twojej twarzy pojawiły się przebarwienia? Prawdopodobnie zastanawiasz się, skąd się wzięły i jak się ich pozbyć. Stosowanie na co dzień mocno kryjącego podkładu jest pewnym rozwiązaniem, jednak nie najlepszym. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania, które nasuwają się, gdy na skórze Twarzy widać ciemniejsze plamy. Dowiedz się więcej na temat przebarwień na nosie czy policzkach i pozbądź się ich skutecznie oraz w bezpieczny sposób!

Przebarwienia na twarzy – skąd się biorą?

Najpierw warto wyjaśnić, skąd biorą się przebarwienia na twarzy. Ciemne plamy i plamki na policzkach, nosie, górnej wardze, czole lub podbródku, czyli melasma lub ostuda, to problem, który często pojawia się po wakacjach. Takie przebarwienia na ogół występują u osób, które nie stosują kremów z filtrem przeciwsłonecznym, ale mogą one wystąpić także wskutek zażywania niektórych leków i ziół oraz stosowania niewłaściwych kosmetyków. Niekiedy melasma ma też związek z zaburzeniami hormonalnymi, chorobami wątroby, jajników lub nadnerczy. Jeśli interesuje Cię temat melasma – co to i jak się jej pozbyć, koniecznie weź pod uwagę informacje, które znajdziesz w dalszej części artykułu.

Czym jest melasma?

Melasma to plamki o nieregularnym kształcie o jasno- lub ciemnobrązowym zabarwieniu. Jest to rodzaj dermatozy, z którą mamy do czynienia w sytuacji, gdy produkcja melaniny, czyli naturalnego barwnika skóry, jest nadmierna. Zazwyczaj wzmożone wytwarzanie melaniny ma związek z działaniem promieniowania UV na skórę, ale, jak już ustalono wyżej, nie jest to jedyna możliwość. Melasma najczęściej dotyczy kobiet w wielu rozrodczym, jednak może też pojawić się w okresie menopauzy. U mężczyzn występuje rzadko. 

Co robić, aby pozbyć się melasmy?

Melasma, zwana też ostudą, bywa trudna do usunięcia. Aby rozjaśnić plamki na twarzy przy pomocy kosmetyków, potrzebna jest systematyczność i cierpliwość, ale trzeba też liczyć się z tym, że po kolejnych wakacjach przebarwienia wrócą. W rozjaśnieniu ostudy pomagają preparaty z witaminą C, kwas kojowy i azelinowy, niacynamid, laktoferyna i kilka innych składników aktywnych. Preparaty do pielęgnacji twarzy powinny mieć działanie przeciwzapalne, wyciszające zmiany naczyniowe i regenerujące. Bardzo ważne jest także stosowanie kosmetyków z wysokim filtrem SPF. Przebarwienia po lecie można też usunąć w bardziej zaawansowany sposób, wykonując zabiegi laserem.

Laser, czyli najlepszy sposób na usunięcie przebarwień na twarzy

Jeśli zależy Ci na tym, by skutecznie pozbyć się mało estetycznych przebarwień skóry na twarzy, najlepszą decyzją będzie zdecydowanie się na profesjonalne zabiegi z wykorzystaniem lasera. Zabiegi są krótkie, bezbolesne i dają wyraźne efekty. Wiązka światła lasera rozbija komórki melaniny, a to powoduje, że przebarwienia stają się mniej widoczne. Już po kilku wizytach w gabinecie można spodziewać się tego, że niechciana pamiątka z wakacji w postaci brązowych przebarwień pozostanie tylko wspomnieniem. Każdy zabieg ma na celu pobudzenie produkcji kolagenu i wywołanie naturalnych procesów naprawczych skóry. Jeżeli chcesz, aby usuwanie przebarwień na twarzy dało w Twoim przypadku naprawdę zadowalający rezultat, nie zwlekaj i już teraz zapisz się na zabieg!

Podobne artykuły