Jak stosować nalewkę z mniszka lekarskiego?

Zdrowie Data publikacji: 21 czerwca 2023

Nalewka z mniszka jest od wieków stosowana w wielu krajach, przede wszystkim w Europie, jako przepis na naturalne leczenie. Mimo że jest bardziej znana jako środek spożywczy, używa się jej również w celach leczniczych. Nalewka z mniszka lekarskiego jest lekiem skutecznym w leczeniu wielu dolegliwości, lecz aby czerpać z niej maksymalne korzyści, należy umieć właściwie ją stosować. W tym artykule dowiesz się, jak to zrobić.

Czym jest nalewka z mniszka lekarskiego?

Mniszek lekarski jest ziołem starym jak świat. Roślina ta była stosowana w celach leczniczych w starożytnych kulturach od Egipcjan, po Słowian. Mniszek lekarski ceniony jest za swoje właściwości oczyszczające oraz moc leczniczą. Nalewka z mniszka lekarskiego jest wyciągiem alkoholowym z tej rośliny. Jest to jedwabista płynna ciecz, dość mocna i gorzka w smaku.

W jakich jednostkach chorobowych można stosować nalewkę z mniszka lekarskiego?

Nalewka z mniszka lekarskiego jest uznawana za wielofunkcyjny środek leczniczy. Przynosi korzyści w wielu jednostkach chorobowych, w tym m.in.:

– Choroby skórne. Nalewka z mniszka lekarskiego może skutecznie łagodzić objawy takich chorób jak trądzik czy świąd skóry. Jego naturalne składniki mają właściwości antyoksydacyjne oraz działanie przeciwzapalne. Można ją stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

– Infekcje. Nalewka z mniszka lekarskiego ma silne właściwości wspomagające leczenie infekcji. Zwiększa odporność organizmu, łagodzi stany zapalne i usprawnia proces leczenia.

– Choroby układu pokarmowego. Wyciąg z mniszka lekarskiego pomaga łagodzić dolegliwości układu pokarmowego. Może być stosowany w leczeniu chorób żołądka, jelit, a także wspomaga detoksykację organizmu.

Jak stosować nalewkę z mniszka lekarskiego?

Ponieważ nalewka z mniszka lekarskiego jest mocnym ekstraktem, zaleca się stosować ją w niewielkich ilościach. Spożycie zbyt dużej dawki może się skończyć negatywnym skutkiem ubocznym. Najlepiej dawkę ustalić w porozumieniu z lekarzem. Nalewkę można stosować wewnętrznie (dwie do trzech łyżek stołowych wymieszanych z ciepłą wodą) oraz zewnętrznie (łagodnie wetrzeć na skórę). Kiedy stosujesz nalewkę z mniszka lekarskiego, należy zawsze robić to po konsultacji z lekarzem.

Jakie są niebezpieczeństwa stosowania nalewki z mniszka lekarskiego?

Chociaż nalewka z mniszka lekarskiego jest skutecznym środkiem leczniczym, należy pamiętać, że jest wysoce skoncentrowana i stosowanie jej zbyt często lub w niewłaściwych ilościach może być szkodliwe. Przede wszystkim, osoby z chorobami serca i wątroby oraz ciężarne i karmiące powinny unikać stosowania nalewek z mniszka lekarskiego. Ważne jest również, aby nie stosować nalewki z mniszka lekarskiego w dużym stężeniu, ponieważ może to spowodować podrażnienia skóry lub alergię.

Nalewka z mniszka lekarskiego jest skutecznym naturalnym lekiem w terapii wielu chorób. Jednak aby osiągnąć maksymalne korzyści z jej stosowania, należy umieć dobrze ją odpowiednio stosować. Najważniejszą rzeczą jest, by rozpoczynać stosowanie jej dopiero po konsultacji z lekarzem. Należy jednak pilnować, aby stężenie nalewki nie było za duże i być odpowiedzialnym w stosowaniu, aby nie dopuścić do żadnego negatywnego skutku ubocznego.

Portal o zdrowym stylu życia – naturalnieozdrowiu.pl

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły