Grzejniki stalowe mają to do siebie, że wewnątrz z nich zbiera się kurz. Może to być kłopotliwe szczególnie dla alergików. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego zebrany przez wiosnę i lato tony kurzu uniosą się wraz z ciepłym powietrzem w górę, a następnie wypełnią pomieszczenie. Aby temu zapobiec warto grzejniki wyczyścić zanim zaczniemy grzać. Jak to skutecznie zrobić?
Czynność ta tylko pozornie wydaje się trudna do zrealizowania. Jeśli jednak poznacie sposób, który Wam zaproponujemy, to przekonacie się, że jest to bardzo proste. Potrzebna będzie nam do tego parownica i stary ręcznik.
W sklepach znajdziemy zazwyczaj dwa rodzaje parownic. Jedne wykorzystywane są do sprzątania, a inne do odświeżania i prasowania ubrań. Tak naprawdę obydwa urządzenia w tej roli sprawdzą się dobrze, gdyż istotne jest po prostu to, aby posiadały dość silny wyrzut gorącej pary.
Kratka, która znajduje się na górze grzejnika zazwyczaj ma możliwość demontażu. Jeśli tak jest, to warto to zrobić. W przypadku, gdyby nie dało się jej zdjąć, możemy wykonać czyszczenie przez nią. Pod cała powierzchnią grzejnika rozkładamy stary ręcznik, a następnie za pomocą parownicy wpuszczamy do środka grzejnika gorącą parę.
Jeśli nie mamy dostępu do parownicy, to możemy wykorzystać inne domowe sposoby. Jednym z nich jest użycie sprężonego powietrza. Kupimy je w puszcze w sklepie z akcesoriami komputerowymi. Często wykorzystywane jest właśnie podczas naprawy komputerów i usuwania kurzu z układów chłodzenia.
W marketach budowlanych możemy zakupić specjalne szczotki do czyszczenia grzejników. Co prawda, ich użycie może być utrudnione, gdy grzejniki znajdują się pod parapetem we wnęce ściany. Kiedyś właśnie w taki sposób je montowano i w wielu domach pozostało tak do dzisiaj.
W sklepach z akcesoriami winiarskimi kupimy szczotki do mycia balonów do wina. Zazwyczaj są one osadzone na elastycznym drucianym pręcie. Wtedy z łatwością możemy go zagiąć, tak by pod parapetem wsunąć szczotkę do środka grzejnika i dokładnie go oczyścić.
W takiej sytuacji możemy użyć zwykłej wody wlanej do konewki. Przepłukanie nią grzejników w środku pomoże usunąć kurz. Musimy jednak pamiętać o bardzo dobrym zabezpieczeniu podłogi, tak by wilgoć nie uszkodziła paneli podłogowych czy parkietu.