Jak rozpoznać czy wędlina jest świeża

Kuchnia Data publikacji: 14 czerwca 2018

Jak rozpoznać czy wędlina jest świeża? Przed zjedzeniem kanapek każdorazowo powinniśmy sprawdzić świeżość mięsa. Dzisiaj podpowiemy Wam jak to zrobić. Z tego artykułu dowiecie się jak sprawdzić świeżość wędliny. Dzięki temu unikniecie zatrucia pokarmowego. Wiedzę tę możecie wykorzystać na wakacjach, gdy często jedząc w rożnych miejscach, tak naprawdę nie macie możliwości weryfikacji tego, kiedy dany produkt został zakupiony.

Jak sprawdzić czy wędlina jest świeża?

Wiedza ta przyda się nam nie tylko w domu, gdy będziemy otwierać lodówkę i zastanawiać się czy tę szynkę jeszcze możemy zjeść. Niestety bardzo często ufamy sprzedawcy, że daje nam produkt dobrej jakości. Może się jednak zdarzyć, że jest inaczej. Jeszcze bardziej problematyczna robi się kwestia jedzenia na mieście, zwłaszcza w miejscowościach wakacyjnych. Często punkty gastronomiczne nie interesują się zatrzymaniem klienta i zrobieniem z niego stałego gościa. Liczy się zysk, a przez wakacyjne kurorty przewija się tyle osób, że zawsze ktoś przyjdzie. Nawet gdy mu nie będzie smakowało, lub się struje, to przyjdzie w jego miejsce ktoś inny. Dlatego przed zjedzeniem warto sprawdzić świeżość wędlin, zwłaszcza gdy podajemy je dzieciom. Oszczędzi nam to kilku niemiłych dni na wakacjach spędzonych z problemami żołądkowymi, za które przecież słono płacimy.

Dotknij szynki

Jedną z podstawowych rzeczy, którą możecie zrobić to dotknąć szybki. Gdy jest nie świeża robi się obślizgła. Jeśli poczujesz pod palcami coś śliskiego, albo zauważysz białawy śliski nalot to takiej szynki już nie jedz.

Zmiana koloru

Gdy szynka zmienia kolor to już ostateczny dowód braku świeżości. Takiej szynki pod żadnym pozorem nie należy jeść. Brak świeżości sygnalizować mogą również plamy, które pojawią się na szynce.

Zapach

Gdy szynka się psuje można wyczuć amoniakalny zapach. Oznacza on, że wewnątrz mięsa zaszły już procesy chemiczne i wytworzyły się toksyny. Mięso takie absolutnie nie nadaje się do zjedzenia.

Podobne artykuły