Jak przygotować miejsce dla dziecka do nauki w domu?

Parenting Data publikacji: 17 sierpnia 2021

Zbliża się koniec wakacji, a wraz z nim dzieci wrócą do szkoły oraz do nauki. Zapewnienie odpowiedniego miejsca w domu, w którym dziecko będzie mogło się uczyć jest bardzo ważne. Musimy być ono komfortowe i odpowiednio wyposażone. Dzięki temu dziecko będzie mogło swobodnie się w nim rozwijać.

Warto podejść do tego tematu bardzo poważnie. Ma ono bowiem służyć dziecku przez wiele lat edukacji. Powinno zapewnić mu nie tylko wygodę, ale również spokój i skupienie. Dlatego miejsce do nauki nie powinno być zlokalizowane w przestrzeni wspólnej, a w dodatkowym gabinecie lub pokoju dziecka. Dzięki temu gwar codziennego życia domowników nie będzie rozpraszał go w nauce.

Podstawowe wyposażenie miejsca do nauki

Podstawowymi elementami wyposażenia miejsca do nauki jest biuro, wygodne krzesło oraz oświetlenie. Dziecko cały czas rośnie, a więc warto postawić na rozwiązania, które będą rosły wraz z dzieckiem. Specjalne podwyższane biurka posłużą nam dłużej. Wystarczy je wtedy dopasować do wzrostu dziecka i w ten sposób unikamy konieczności wymiany mebli na nowe. Warto również postawić na modele z matowym blatem, który nie odbija światła i przez to nie przeszkadza w nauce.

Odpowiednie krzesło z regulacją zapobiegnie problemom z kręgosłupem. Powinno być wyposażone w regulację wysokości, dzięki czemu dopasujemy je do wysokości biurka i wzrostu dziecka. Stopy dziecka podczas siedzenia przy biurku powinny spoczywać na podłodze, a nogi w kolanach zgięte powinny być pod kątem 90 stopni. Bez możliwości regulacji wysokości siedziska bardzo ciężko będzie nam zachować ten warunek. Dodatkowo warto, aby krzesło było odpowiednio wyprofilowane, tak by podpierać lędźwie. Krzesła z miękkim oparciem lub wykonanym z membrany dopasują się do pleców dziecka.

Podczas wyboru biurka warto kierować się nie tylko możliwością jego regulacji, ale również wielkością przestrzeni roboczej. Wygodne korzystanie z niego, a więc rozłożenie książek czy potem również laptopa lub tabletu wspomagającego naukę wymaga odpowiedniej powierzchni. Dlatego warto, aby biurko było głębokie i szerokie. Zaleca się wymiary nie mniejsze niż 80 na 120 centymetrów. Dodatkowe szuflady i szafki pomogą zorganizować przestrzeń i schować niepotrzebne rzeczy. Dzięki temu dziecku będzie łatwiej skupić się na nauce.

Trzecią również bardzo istotną rzeczą jest oświetlenie. Dobieramy je w zależności od tego, gdzie ustawione będzie biurko. Im dalej znajduje się od innych źródeł światła, tym lepiej należy je doświetlić. Wtedy zwykła lampka biurkowa może nie wystarczyć. Brak odpowiedniego oświetlenia będzie sprawiał, że wzrok dziecka będzie się męczył. Mogą pojawić się bóle głowy, które utrudnią naukę.

Bardzo dobrą opcją są lampy biurkowe posiadające regulację jasności oraz ciepłoty barw. Dzięki temu można dostosować je do pory dnia i warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu. Regulowane ramie dodatkowo pozwoli oświetlić miejsce, przy którym uczy się dziecko.

Pamiętajmy jednak o tym, że najlepsze dla nas jest oświetlenie naturalne. Dlatego miejsce do nauki powinno znajdować się jak najbliżej okna. Nie powinno jednak znajdować się za plecami dziecka. Wtedy nie tylko samo rzuca sobie cień, ale również światło z okna odbija się choćby w monitorze laptopa utrudniając korzystanie z niego. Dodatkowo możliwość spojrzenia w dal przez okno to odpoczynek dla oczu i podstawowa zasada higieny w miejscu pracy, o której dorośli pracujący w biurze również powinni pamiętać.

W celu doboru odpowiednich mebli warto wybrać się do sklepu, w którym jego obsługa nie tylko pomoże dobrać nam odpowiednią wysokość do wzrostu dziecka, ale również dziecko może usiąść i sprawdzić czy jest mu wygodnie.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Pamiętajmy o tym, że aby dziecko chciało spędzać czas w miejscu do nauki musi mu się ono podobać wizualnie. Dlatego warto zaangażować dziecko w proces wyboru mebli jednocześnie kontrolując ich użyteczność, a pozwalają dziecku na dobór kolorów, stylów i innych elementów, które nie wpłyną negatywnie na komfort nauki.

Warto pamiętać o miejscu na przechowywanie różnego rodzaju akcesoriów oraz książek. Regały, szuflady i inne pomogą lepiej zorganizować przestrzeń do nauki. Najpotrzebniejsze rzeczy powinny znajdować się w zasięgu ręki dziecka. Tutaj pomoże obrotowe krzesło na kółkach, które zapewnia najlepszą mobilność w miejscu nauki. Mniej potrzebne rzeczy mogą znaleźć się na regałach w dalszej odległości od biurka.

Pamiętajmy również o tym, aby przy tym wszystkim zadbać o miejsce dla rodzica. Przydatne będzie dodatkowe krzesło w pokoju i biurko, które pozwoli wygodnie usiąść przy nim dwóm osobom. Nie raz bowiem będziemy pomagać naszym dzieciom w nauce.

W nauce dziecku mogą pomóc różnego rodzaju dodatki. Tablica korkowa ułatwi przypinanie ważnych notatek. Zmazywalna tablica pozwoli uporządkować wizualnie wiedzę i jest wielokrotnego użytku. Zegar umieszczony w widocznym miejscu pomoże kontrolować czas nauki i wyznaczać sobie cele.

Miejsce do nauki dla dziecka jest bardzo ważne w jego życiu teraz i w przyszłości. Od niego zależy, jakie efekty w nauce osiągnie. Oczywiście nie jest to determinujący czynnik, ale z pewnością ułatwiający dziecku naukę i dający więcej chęci do niej. Dlatego warto zadbać o to, by dziecko w tym miejscu znalazło dużo komfortu i spokoju.

Podobne artykuły