Praca w domu nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Chociaż początkowo często wydaje się, że praca zdalna jest genialnym rozwiązaniem, to wkrótce okazuje się, iż wymaga ona od nas całkowicie innego podejścia do obowiązków. Jeśli na początku nie uda nam się ustalić pewnych zasad i wprowadzić samodyscypliny, szybko okazuje się, że pracujemy więcej godzin dziennie, niż gdybyśmy spędzili ten czas w biurze. Zadania zabierają nam więcej czasu, jesteśmy mniej skupieni na obowiązkach, a ostatecznie spada nasza efektywność i jakość pracy.
Dlaczego tak się dzieje? W domu istnieje wiele rzeczy, które nas rozpraszają. W biurze ich nie ma. Tam możemy skupić się bezpośrednio na swoich zawodowych obowiązkach. W domu jednak nikt nas nie pilnuje, mamy większą swobodę. Czasem przeprowadzimy rozmowę wideo, czasem telefoniczną, ale w międzyczasie sami zarządzamy swoim czasem pracy.
To bardzo kuszące by zrobić coś w domu. Może wpadniesz na pomysł by w tym czasie odkurzyć pokój. Może stawisz zmywarkę, albo zrobisz sobie obiad, bo skoro jesteś w domu, nie musisz jeść gotowych dań zamawianych na mieście.
To wszystko jednak wytrąca Cię z rytmu pracy. Zabiera cenny czas, a na koniec dnia okazuje się, że powierzone Ci zadania nie zostały przez Ciebie w całości wykonane. Z początku możesz jeszcze odłożyć je na następny dzień, ale z czasem ta górka niedokończonych spraw zaczyna rosnąć. Szefowie zaczynają zauważać zmniejszoną efektywność Twojej pracy. Musisz więc poświęcać dodatkowy czas, aby nadrobić zaległości. Pracujesz więc więcej niż zwykle. Spada Twoja motywacja do pracy, wkradają się nerwy, zmęczenie.
Dlatego dzisiaj chcielibyśmy przekazać Wam kilka prostych rad, dzięki którym praca z domu stanie się łatwiejsza. Pomogą one Wam lepiej zorganizować dzień pracy. Skończyć wszystkie obowiązki nawet szybciej niż zwykle, a dzięki temu odzyskacie energię, chęć do pracy, satysfakcję z jej wykonywania oraz cenny czas, który możecie poświęcić na rozrywkę, hobby czy rodzinę.
Gdy pracujemy w domu warto wstawać tak samo, jakbyśmy chodzili do pracy. Rano mamy kilka rytuałów, które pozwalają nam rozpocząć dzień i wdrożyć się w tryb pracy.
Wstając idziemy do łazienki odświeżyć się i pomalować. Następnie jemy śniadanie i pijemy kawę lub herbatę. Jeśli macie taki rytm dnia przed pracą, stosujcie go również pracując w domu.
Staraj się trzymać swojego standardowego rytmu dnia. O tej samej godzinie rozpocznij pracę i staraj się zachować te same przerwy. Nie rozpraszaj się w czasie pracy. Nie zajmuj się domowy obowiązkami. Wykonaj swoje zadania, skończ o wyznaczonej godzinie i przejdź do swojego życia prywatnego, tak jakbyś dopiero wróciła z pracy.
Dzięki stałemu harmonogramowi dnia uda Ci się lepiej wywiązać z obowiązków zawodowych. Twoja praca będzie efektywniejsza, a więc szybciej wykonasz swoje zadania. Być może zyskasz nawet więcej czasu niż byś wykonywała te same obowiązki w biurze.
Czasami wymaga to jednak rozmowy i zrozumienia ze strony innych domowników, którzy również w tym czasie przebywają w domu. Muszą oni zrozumieć, że jesteś aktualnie w pracy i nie mogą wykorzystywać okazji by prosić Cię o różne rzeczy, tak jakbyś była po pracy w domu.
W związku z poprzednim punktem, warto wyznaczyć sobie miejsce, w którym będziesz pracować. Jeśli masz osobny pokój to jest to bardzo wygodne wyjście. Jeśli nie, postaraj się, aby było to pomieszczenie, w którym inni domownicy nie spędzają czasu w ciągu dnia. Dobrym pomysłem może być wstawienie biurka do sypialni.
Przygotuj sobie miejsce pracy, tak by nie rozpraszało Cię. W wolnym czasie uprzątnij pokój, przygotuj biurko i potrzebne rzeczy, z których będziesz korzystać w pracy.
Masz już ustalony harmonogram dnia, wystarczy teraz poinformować domowników, że w tych godzinach jesteś w sypialni i to jest moment, w którym pracujesz i prosić by Ci nie przeszkadzać. Nie wchodzić do pomieszczenia bez pukania, by nie tworzyć niezręcznych sytuacji np. podczas wideorozmowy z firmą, dla której pracujesz.
Aby utrzymać mobilizację w pracy, zwłaszcza w domu, warto wyznaczyć sobie małe nagrody. Jeśli uda Ci się w ciągu dnia zrealizować plan i wszystkie ważne zadania, które miałaś wykonać, wtedy możesz siebie nagrodzić.
Oczywiście nie muszą to być drogie rzeczy, nie muszą to być nawet rzeczy wymagające nakładów finansowych. Może to być przyrządzenie sobie ulubionego deseru, obejrzenie kolejnego odcinka wciągającego serialu, czy chwila na poczytanie ulubionej książki.
Chcesz efektywniej pracować na „home office”? Zacznij korzystać z narzędzi, które może do tej pory nie były Ci potrzebne. Nie trać czasu na zastanawianie się co musisz zrobić. Zacznij korzystać z list zadań.
Z pewnością znajdziesz wiele aplikacji takich jak darmowe Microsoft TO-DO czy Todoist. Synchronizują się one między urządzeniami. Dlatego jeszcze podczas śniadania możesz spokojnie zaplanować dzień i wpisać swoje zadania używając telefonu, by potem gdy usiądziesz do komputera zacząć od razu pracę i mieć również dostęp do tych zadań z poziomu aplikacji czy przeglądarki internetowej.
Kolejnym z narzędzi, którymi warto się zainteresować Pomodoro Timer. Jest to prosta aplikacja, która odlicza 25 minut. Możesz oczywiście użyć zwykłego minutnika w telefonie. Chodzi o technikę opmodoro, która polega na podziale pracy na 25-minutowe sesje, podczas których całkowicie skupiamy się na zadaniu i wyłączamy wszystko co może nas rozpraszać. Po każdej sesji opmodoro robimy sobie 5 minut przerwy. Po czterech zakończonych sesjach możemy zrobić dłuższą przerwę trwającą do pół godziny.
Gdy trwa sesja wyłączamy Facebooka, Maila, Komunikatory. Wszystko co może nas rozpraszać. Dzięki temu pracujemy wydajniej. W przerwie możemy sprawdzić maila, odpisać na wiadomości, ale gdy zaczynamy kolejną sesję opmodoro, znów odcinamy się od rozpraszaczy. Dzięki temu jesteśmy w stanie skuteczniej skupić się na zadaniu, wykonać je szybciej i dokładniej.
Dzisiaj musimy funkcjonować w wyjątkowej i trudnej sytuacji. Praca w domu jest łatwiejsza, gdy jesteśmy sami. W dobie nauczania zdalnego jednak musimy łączyć czas między opieką nad dzieckiem, a pracą zdalną.
W takiej sytuacji warto jest zadbać o opiekę nad dzieckiem. Oczywiście o ile jest to możliwe, bo gdy nie mamy takiej możliwości musimy postarać się zorganizować czas w taki sposób, by móc dzielić te obowiązki. Nie jest to łatwe i nie da się osiągnąć tego bez pewnych wyrzeczeń.
Jeśli w domu jest oboje rodziców, warto wziąć pod uwagę podzielenie się czasem opieki nad dzieckiem, tak by każdy miał czas na pracę i mógł ją skończyć w miarę rozsądnych godzinach.
W rozmowę o tym warto włączyć również szefów, którzy również rozumieją wyjątkowość tej sytuacji i być może będą w stanie ułatwić nam funkcjonowanie np. dostosowując do naszych potrzeb godziny pracy zdalnej. Nie zawsze bowiem jest tak, że ktoś musi być dostępny w danych godzinach, a swoje obowiązki zawodowe może wypełnić np. wieczorem.
Warto wykorzystywać również naturalny rytm dnia dziecka, by znaleźć chwile, w których możemy popracować. Jeśli dziecko długo śpi, poranek będzie czasem, w którym możecie skupić się na pracy bardziej. Warto wykorzystać drzemkę dziecka czy momenty, w których dziecko poświęca czas na oglądanie telewizji i w tym czasie nie potrzebuje naszej stałej obecności.
Gdy dziecko ma nauczanie zdalne siłą rzeczy w tym czasie musi spędzić czas przy komputerze. Nie jesteś mu wtedy potrzebna i możesz skupić się na pracy. W takiej sytuacji warto jednak zadbać o to by dziecko potrzebowało mniej naszej uwagi. Warto więc wieczorem przygotować obiad na kolejny dzień, aby potem móc go jedynie odgrzać. Możemy przygotować również przekąski dla dziecka, po które będzie mogło sięgnąć w ciągu dnia bez proszenia Ciebie o zrobienie czegoś do zjedzenia.
Praca z domu nie jest tak prostą rzeczą, jak nam się wydaje. Stawia przed nami wiele wyzwań, głównie natury organizacyjnej. Jeśli jednak podołamy im i zrobimy to w sposób przemyślany, praca ta może być zarówno owocna, jak i satysfakcjonująca. Oczywiście potrzeba do tego wiele samodyscypliny, mamy jednak nadzieję, że dzięki naszym radom uda się Wam przejść przez ten okres i nie czuć wypalenia w pracy oraz stresu związanego z przebywaniem w tym czasie w domu.
Zobacz również: Pomysł na biznes – mobilna gastronomia