Jak prawidłowo przechowywać wędlinę, aby długo była świeża?

Porady Data publikacji: 16 stycznia 2022

Wędlina stanowi podstawowy dodatek do kanapek, który stosujemy w swojej kuchni. Jej termin przydatności do spożycia nie jest jednak najdłuższy, a po otwarciu opakowania znacząco się skraca. Już po kilku dniach szynka nie nadaje się do spożycia. Jak ja przechowywać, aby zachować jej świeżość na dłużej? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Wędlinę przechowujemy w lodówce

Oczywiście najważniejszą zasadą jest to, iż wędliny przechowujemy w lodówce w temperaturze 2-5 stopni Celsjusza. Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie wędliny jedynie w takiej ilości, jaką jesteśmy w stanie skonsumować w ciągu 2-3 dni od otwarcia.

Bez względu na to, jaki rodzaj wędliny kupimy warto w domu przepakować ją do innego pojemnika. Dzięki temu nie obeschnie tak szybko i nie zacznie się psuć. Wędlinę najlepiej przechowywać w pergaminie, który doskonale się do tego nadaje. Powinniśmy unikać za to folii. Blokuje ona przepływ powietrza i jednocześnie powoduje wzrost wilgoci w opakowaniu, a to wpływa na szybsze pleśnienie wędliny.

Jeśli mamy do czynienia z produktami wędzonymi lub suszonymi, wtedy możemy przechować je w plastikowych lub szklanych pojemnikach.

Na której półce lodówki przechowywać wędlinę?

To, na której półce w naszej lodówce będziemy przechowywać wędlinę nie jest bez znaczenia. W zależności od miejsca będzie panować w niej różna temperatura. Najcieplej jest na drzwiczkach lodówki oraz górnej półce. Dlatego tutaj przechowujemy zazwyczaj kiszonki i produkty powstałe w skutek fermentacji np. maślanki, kefiry. To dobre miejsce również na inne trwalsze produkty spożywcze. Niestety wędlina do nich nie należy i jeśli położymy ją na tym poziomie, to zepsuje się szybciej.

Najlepszym miejscem dla wędliny będzie półka środkowa. To właśnie ona jest przeznaczona na produkty mniej wytrzymałe, takie jak wędliny. Najniższa półka jest za to najzimniejsza i na niej przechowujemy produkty świeże np. ryby lub mięso, które dopiero zamierzamy poddać obróbce termicznej.

Pamiętajmy również o tym, że reguła ta nie zawsze się sprawdzi. Jeśli mamy do czynienia z wędzonymi kiełbasami, wtedy ich wytrzymałość jest spora i często nie muszą nawet leżeć w lodówce. Nie musimy wtedy koniecznie umieszczać ich na środkowej półce. Jednak nie stanowi to takiego problemu, jak sytuacja odwrotna. Niektóre wędliny na przykład surowe, mogą stać się obślizgłe bardzo szybko i lepiej przechowywać je wtedy na dolnej półce, gdzie temperatura jest najniższa. Dlatego warto poddać to dodatkowo własnej weryfikacji.

Na ogół można jednak przyjąć zasadę, że wędliny wędzone trzymamy na półce środkowej. Najlepiej zawinięte w pergamin. Wędliny gotowane czy parzone przechowujemy również na środkowej półce w pergaminie. Wędliny surowe natomiast na półce dolnej. Możemy umieścić je w szklanym lub plastikowym pojemniku.

Na co zwrócić uwagę oceniając świeżość wędliny?

Na początku wspomnieliśmy, że najlepiej kupować taką ilość wędlin, jaką jesteśmy w stanie zjeść w ciągu 2-3 dni. Nie zawsze jednak mamy pewność, jak długo wędlina leży w lodówce. Wtedy musimy ocenić jej świeżość. W tym celu warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Pierwszą z nich jest zapach. Nie powinien być on nieprzyjemny. Po zapachu zwracamy uwagę na dotyk. Wędlina nie powinna być oślizgła. Następnie oglądamy ja wizualnie. Na jej powierzchni nie powinny znajdować się dziwne przebarwienia czy naloty. Jeśli nie jesteśmy pewni lepiej nie jeść takiej wędliny. W przeciwnym wypadku narażamy się na nieprzyjemne konsekwencje zatrucia pokarmowego.

Podobne artykuły