Kolor ścian wyraża Twoją osobowość – czy wiesz jaki wybrać?

Wnętrza Data publikacji: 24 lipca 2020

Nie od dziś wiadomo, że wybór ulubionych barw nie jest przypadkowy i łączy się z cechami osobowości. Dotyczy to nie tylko ubioru, ale i koloru ścian – to na jaki kolor je pomalujesz, będzie miało wpływ na Twoje samopoczucie, a także odzwierciedli Twoją osobowość. Czy wiesz jakie barwy wybrać, by czuć się najlepiej we własnych czterech ścianach?

Szczegóły mają znaczenie

Kolor ścian to bardzo istotna kwestia, wpływająca na ostateczny wygląd i charakter Twojego mieszkania. Nim odwiedzisz sklep z farbami, warto zastanowić się nad doborem odpowiedniej barwy. Wszystko czym się otaczamy ma na nas wpływ, dlatego zamiast kierować się wyłącznie modą, warto wziąć pod uwagę także swoje dobre samopoczucie. Kolory mogą bowiem nadać wnętrzu harmonii i spokoju, relaksującego charakteru, w którym bez trudu będzie można odpocząć. Z drugiej strony mogą także pobudzić, zmotywować do działania, a nawet wywołać negatywne emocje.

Najprostszy podział kolorów przydatny w czasie wizyty w sklepie z farbami to wyodrębnienie barw ciepłych oraz zimnych. To bardzo intuicyjny podział – barwy ciepłe, czyli żółty, pomarańczowy, czerwony i odcienie pochodne kojarzą się również z ciepłem, słońcem, latem. Z kolei kolory zimne, a więc odcienie niebieskiego, zielonego czy fiolet, mają powiązanie z chłodną wodą i zimnem. Oprócz barw ciepłych i zimnych należy wspomnieć jeszcze o odcieniach neutralnych – jest to czerń oraz biel. Z pozoru neutralne, ale również mogą powodować przeróżne emocje. Biel kojarzy się zazwyczaj z czystością, daje poczucie bezpieczeństwa i poprawia samopoczucie. Z kolei czerń to oznaka trwałości, mocy, powagi, siły oraz powiew tajemnicy. Nadaje również pewności siebie i daje poczucie władzy. Istotne jest, by przed zakupem farby do ściany na przykład tutaj: https://www.dekoratorium.pl, przemyśleć wszystkie elementy w pomieszczeniu tak, by barwy mogły ze sobą harmonijnie współgrać.

Kolor ścian dla typów osobowości

Dla różnych typów osobowości polecane są różne kolory ścian. Osoby o dużej energii do działania na co dzień najlepiej poczują się w żywych, soczystych kolorach. Wesoły i energetyzujący pomarańczowy zachęcą do aktywności. Zatem jeśli czujesz, że wszędzie Cię pełno i masz głowę pełną pomysłów, takie kolory w mieszkaniu mogą być dla Ciebie. Osoby ceniące sobie w życiu spokój, wartości rodzinne i ciepło dobrze odnajdą się w pomieszczeniach, w których królują barwy ziemi, a więc beże, zielenie, brązy. Warto też pamiętać, że osoby nerwowe, często narażone na stres, nie powinny otaczać się odcieniami ognistymi, takimi jak czerwień. Działa on bowiem pobudzająco na układ nerwowy, w skrajnych przypadkach może wywoływać agresję i przeszkadza w relaksowaniu się. Osoby nerwowe powinny raczej wybierać odcienie niebieskiego, który pomaga obniżać ciśnienie i pozwala się wyciszyć.

Co mówią kolory ścian o Twoim usposobieniu?

Twoje wybory w zakresie kolorów ścian świadczą o Twoim usposobieniu. I tak jeśli najchętniej malujesz ściany na biało, oznacza to, że masz uczciwe zamiary, charakteryzujesz się prostolinijnością, otwartością na innych ludzi oraz masz nieskomplikowaną naturę. Jesteś osobą szczerą stroniącą od konfliktów, nie lubisz kłamstwa oraz osób dwulicowych.

Ściany w Twoim mieszkaniu są beżowe lub brązowe? To może znaczyć, że szukasz spokoju i stabilizacji. Osoby gustujące w brązach często lubią pomagać innym, istotne jest dla nich rodzinne ciepło oraz wytrwałość. Ważnymi wartościami jest także szczerość oraz uczciwość. Te odcienie pomagają też w prosty sposób stworzyć przytulną atmosferę idealną do wypoczynku. Sprawdź sklep z farbami Śnieżka, by wybrać najbardziej odpowiedni odcień beżu lub brązu: https://www.dekoratorium.pl/pl/Marki/Sniezka/c/b2c-sniezka.

Jeśli natomiast Twoim naturalnym wyborem koloru ścian jest żółty, prawdopodobnie jesteś osobą bardzo towarzyską i otwartą. Nie można Ci odmówić bystrości i sympatii do innych ludzi. Jeśli czujesz, że brakuje Ci wytrwałości, a równocześnie marzysz o sukcesie, być może ta barwa powinna zagościć na ścianie w Twoim pokoju.

Kupując farbę online wybierasz barwę zieloną? Prawdopodobnie zazwyczaj działasz bez planu i nie obawiasz się ryzyka. Cechuje Cię skromność, życzliwość, a także doskonała intuicja. Jasna zieleń to odcień osób lubiących zmiany i przygody, natomiast ciemną zieleń częściej wybierają osoby spostrzegawcze, pozytywnie nastawione do innych i życzliwe. Zielone aranżacje są idealne dla osób żyjących w biegu, które we własnych czterech ścian chcą odnaleźć równowagę oraz skupienie, na przykład w formie popołudniowego relaksu.

I wreszcie czerwony, czyli odcień odwagi, bezpośredniości oraz ekstrawagancji. W czerwonych wnętrzach doskonale czują się osoby ambitne, dynamiczne, które lubią obdarowywać innych, a równocześnie rywalizować z innymi. Czerwoną farbę na ścianie wybierze przeważnie ktoś, kto w życiu kieruje się emocjami, lubi i potrafi się wyróżniać.

Podobne artykuły