Jak połączyć ze sobą żaluzje i zasłony?

Wnętrza Data publikacji: 16 marca 2020 / Aktualizacja: 2022-12-08

Jeśli nie jesteś fanem firanek, ale sąsiedzi i przechodnie mogą zaglądać Ci do okien, to na pewno warto rozważyć zakup żaluzji. Tego typu produkty bardzo często nie są w stanie zapewnić wystarczającej ciemności do snu lub drzemki. W takim wypadku można dodać do nich zasłony, z których wcale nie trzeba rezygnować w związku z obecnością żaluzji. Jak połączyć ze sobą żaluzje i zasłony, żeby tworzyły harmonijną całość?

Dobre połączenie kolorów to połowa sukcesu

Najczęściej popełnianym błędem jest przypadkowy dobór kolorystyczny żaluzji i zasłon. Niedopasowane kolory tych dwóch elementów mogą sprawić, że nawet najlepiej urządzone pomieszczenie nie będzie robiło wrażenia i zapanuje w nim stylistyczny chaos. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na tonację – jeśli w salonie czy też kuchni dominują ciepłe barwy, to żaluzje i zasłony również powinny być utrzymane w ciepłych kolorach.

Następnie należy pomyśleć o połączeniu kolorystycznym dekoracji okiennych. Popularnym rozwiązaniem jest postawienie na dwa odcienie tego samego koloru. Jeśli żaluzje są jasnoszare, to zasłony mogą być o ton ciemniejsze, natomiast w przypadku brązów i beżów wiele osób decyduje się na zestawienie zbliżonych do siebie odcieni. Można pokusić się także o kontrast – jasne żaluzje w jasnym pomieszczeniu świetnie łączą się z zasłonami w wyrazistych kolorach np. turkusu lub butelkowej zieleni. Pod uwagę warto wziąć także kolory mebli oraz ścian.

Postaw na umiar

Współczesne wnętrza to przede wszystkim modny minimalizm. Ta zasada dotyczy nawet słynącego z przepychu stylu barokowego czy też pełnego dekoracji stylu rustykalnego. Warto o tym pamiętać także podczas wyboru żaluzji i zasłon. Jeśli żaluzje mają dość geometryczne kształty i wzory, to najlepszym wyborem będą gładkie zasłony w jednym kolorze i bez nadruków.

Czy trzeba zupełnie zrezygnować z modnych motywów kwiatowych lub innych wzorów? Niekoniecznie. Jeśli pokój utrzymany jest w stonowanych kolorach i żaluzje nie rzucają się zbytnio w oczy, to można sobie pozwolić na wprowadzenie wzorzystych zasłon. Materiał w pasy czy też kwiaty świetnie sprawdzi się także w przypadku gładkich, jednokolorowych rolet w neutralnych barwach.

Kontrast w grubości żaluzji i zasłon

Podczas zakupu żaluzji i zasłon należy także zwrócić uwagę na zachowanie proporcji w grubości materiałów. Jeśli żaluzje są dość ciężkie i masywne, to najlepszym rozwiązaniem będą zwiewne, lekkie zasłony. Idealnie w tym wypadku sprawdzą się modne zasłony z woalu, które optycznie dodadzą pomieszczeniom przestronności i pomogą uniknąć efektu przytłoczenia.

W przypadku delikatnych żaluzji lub rolet można pozwolić sobie na zasłony z grubszego materiału, który może dodać wnętrzom przytulności. Świetnym wyborem będzie miękki i efektowny welur, który jest synonimem luksusu i elegancji. Należy jednak uważać w przypadku małych pomieszczeń – zbyt masywne zasłony z ciężkich tkanin mogą optycznie pomniejszyć i zaciemnić pokój.

fot. magdalena24.pl

Podobne artykuły