Jak podłączyć klawiaturę Microsoft Surface Keyboard do komputera bez Bluetooth

Technologie Data publikacji: 07 maja 2019

Dzisiaj odpowiemy Wam na pytanie jak podłączyć klawiaturę Microsoft Surface do komputera bez Bluetooth. Jest to jedna z tych klawiatur, które udostępniają jedynie jeden typ połączenia z komputerem, a mianowicie Bluetooth. Wiele urządzeń bezprzewodowych posiada odbiorniki USB. Wkłada się je do portu USB w komputerze i urządzenia zaczyna działać. Coraz modniejsze jest jednak rezygnowanie z niego tak by z naszego komputera przenośnego nie wystawały żadne dodatkowe elementy. W takim przypadku stosuje się łączność Bluetooth. Większość laptopów ma wbudowane odbiorniki Bluetooth i podłączenie do nich peryferiów za jego pomocą nie jest problemem. Jeśli jednak pracujemy na komputerze stacjonarnym istnieje prawdopodobieństwo, że nie takiego odbiornika wbudowanego nie posiadamy. Wtedy pojawia się problem podłączenia myszki czy klawiatury, która oferuje łączność jedynie prze Bluetooth. Jednym z przykładów jest właśnie klawiatura Microsoft Surface.

Jak podłączyć Microsoft Surface Keyboard do komputera bez Bluetooth

Rynek klawiatur jest bogaty w różne modele i firmy, które oferują swoje produkty. Trzeba przyznać jednak, że klawiatura Microsoft Surface jest pożądana przez wielu. Ma minimalistyczny design w stylu klawiatury Apple. Aluminiowa obudowa sprawia, że wygląda bardzo elegancko i świetnie prezentuje się na biurku. Niski skok klawiszy sprawia, że pisze się na niej wygodnie, a baterie pozwalają na użytkowanie jej przez okres mniej więcej 12 miesięcy.

Dlatego też klawiatura Surface stała się dość szybko modelem, który wiele użytkowników chciałoby używać. Jest jednak mały problem. Klawiatura łączy się z komputerem jedynie przez Bluetooth, nie posiada dedykowanego nadajnika, który można byłoby wpiąć w gniazdo USB. W przypadku laptopów zazwyczaj nie jest to problemem bo nawet te z najniższej półki cenowej mają odbiorniki Bluetooth wbudowane na stałe. Za to nie każdy komputer stacjonarny go posiada.

Czy w takim przypadku jest możliwe podłączenie klawiatury Surface do komputera bez Bluetooth? Oczywiście, że tak, ale wiąże się to z dodatkową niedużą inwestycją. Musimy bowiem wyposażyć nasz komputer w możliwość obsługi Bluetooth.

Zewnętrzny odbiornik Bluetooth na USB

Na rynku znajdziemy kilka producentów modułów Bluetooth na USB. Dzisiaj przedstawimy Wam ten, który wybraliśmy i nie dlatego by robić reklamę firmie, ale po prostu sami go kupiliśmy i wiemy, że na pewno będzie działał z tą klawiaturą. Wybraliśmy go z dwóch powodów. Raz, że jest to firma nam znana czyli ASUS. Dwa, że był on po prostu najtańszy i kosztował 39 zł.

Dokładna nazwa produktu, którą możecie wpisać w Google i znaleźć go w jakimś sklepie to ASUS BT400 Bluetooth 4.0 USB Nano Class II. Odbiornik wygląda jak bardzo mały pendrive lub po prostu odbiornik od myszki czy klawiatury. Wpina się go w gniazdo USB. Jest to urządzenie typu Plug and Play czyli po podłączeniu będzie już działać. W razie wypadku dołączona jest też płyta CD ze sterownikami. Gdybyście nie mieli w swoim komputerze napędu CD sterowniki możecie pobrać również ze strony ASUSa pod tym linkiem.

Podłączenie klawiatury Surface do komputera

Teraz gdy już mamy Bluetooth w naszym komputerze możemy go włączyć. Kliknij lupkę na pasku start i wpisz Bluetooth. Pojawi nam się odnośnik do odpowiedniej zakładki ustawień systemowych. Jeśli funkcja Bluetooth jest włączona to dobrze, jeśli nie to przesuń suwak na odpowiednią pozycję.

Kliknij teraz „Dodaj urządzenie Bluetooth lub inne”. Pamiętaj, że klawiatura musi być włączona, a po odwróceniu jej na lewym boku znajdziemy przycisk ze znaczkiem Bluetooth, który trzeba wcisnąć aby urządzenie przeszło w tryb parowania. Wybierz klawiaturę z listy i wpisz na niej numer, który podany jest na ekranie i wciśnij ENTER. Klawiatura od tego momentu będzie już działać.

Podobne artykuły