6 maja 2019

Jak oszczędzać robiąc zakupy w Internecie

Oszczędzanie pieniędzy jest bardzo ważne, dzięki temu możemy zasilić nasz budżet domowy dodatkowymi środkami. Poczynić oszczędności, które przydadzą się nam w niespodziewanych wydatkach. Oszczędzanie nie jest trudne i można robić to na wiele sposobów. Co ciekawe, oszczędzać można również wtedy gdy wydajemy pieniądze. Gdy kupujemy rzeczy, które są na niezbędne zazwyczaj musimy pożegnać się z częścią naszych oszczędności. Możemy wtedy skorzystać z okazji i kupując taniej tak naprawdę oszczędzać, a pozostałe pieniądze przeznaczyć a inne cele. Dzisiaj przedstawimy Wam kilka sposobów na oszczędzanie pieniędzy podczas robienia zakupów w Internecie.

Kupony rabatowe

Korzystanie z kuponów rabatowych to bardzo dobra okazja do oszczędności. Sposób ten wykorzystuję od lat zawsze gdy chcę coś kupić w Internecie. Również możecie zastosować ten trik podczas swoich zakupów. Nie wymaga to wielkiego zaangażowania, a poświęcenie chwili czasu potrafi dać nam wymierne oszczędności. Zawsze gdy kupuję coś w Internecie najpierw szukam to czego potrzebuję. Gdy już znam model produktu sprawdzam w jakich sklepach jest dostępny i czytam opinię użytkowników. Nie wybieram jednak od razu sklepu, w którym był najtańszy. Zanim zrobię zakup sprawdzam najpierw listę sklepów, które oferują kody rabatowe. Możecie znaleźć ją na stronie alerabat.com/sklepy

Kod promocyjny może znacznie obniżyć cenę zakupu

Co mi to daje? Bardzo dużo, bo dopiero teraz podejmuję decyzję, w którym sklepie dokonam zakupu. Może bowiem okazać się, że w teoretycznie droższym sklepie zakup wyjdzie najkorzystniej. Dlaczego? Z powodu kodu zniżkowego. Po wykorzystaniu kodu rabatowego i zmniejszeniu ceny zakupu lub dostawy często okazuje się, że dany produkt kosztuje nas mniej niż w sklepie, który na pierwszy rzut oka miał najkorzystniejszą cenę. Oczywiście może się okazać, że sklep, który wybraliśmy z powodu najniższej ceny dodatkowo oferuje kod rabatowy zmniejszający wartość koszyka i kupimy to czego potrzebujemy jeszcze taniej.

Gdzie znaleźć kody zniżkowe?

Kody zniżkowe to oferty specjalne, które zależą od danego sklepu. Wiele sklepów oferuje przeceny na święta czy z okazji Black Friday, wtedy możemy z duża dozą prawdopodobieństwa trafić na promocję w sklepie, który właśnie przeglądamy. W ciągu roku jednak nie ma takich zależności i jeden sklep może oferować kody zniżkowe, a drugi nie. Dlatego warto za każdym razem sprawdzić. Wchodzenie na stronę każdego sklepu z osoba i szukanie na nim informacji nie byłoby wygodne. Dlatego warto skorzystać z serwisów, które zbierają kody rabatowe ze wszystkich sklepów i przedstawiają je w jednym miejscu np. alerabat.com.

Na takiej stronie bardzo łatwo zorientujemy się co aktualnie jest w promocji i znajdziemy sklep, który nas interesuje. Czasami warto jest wejść na taką stronę zanim w ogóle zaczniemy szukać produktu, który nas interesuje. Załóżmy, że planujemy kupić buty. Widzimy od razu, że sklep obuwniczy online daje 20% rabatu na wszystkie produkty. Dlatego szukanie modelu warto zacząć od niego bo mamy pewność, że jeśli znajdziemy coś co nas interesuje od razu kupimy to 20% taniej.

Szukanie produktów w sklepach stacjonarnych i kupowanie w Internecie

Skoro jesteśmy przy temacie poszukiwania produktów, to niektórzy lubią zobaczyć pewne rzeczy na żywo. Obejrzeć je z każdej stroni i dopiero dokonać zakupu. W takim przypadku nadal możemy korzystać z kodów rabatowych. Często jednak okazuje się, że nawet bez nich kupimy pewne rzeczy taniej, gdy odnajdziemy je w Internecie. Dlaczego produkty w sieci są tańsze od tych na sklepowych półkach?

Jest to zależne od wielu czynników. Pamiętajcie o tym, że fizyczny sklep ponosi większe koszty niż sklep Internetowy. Musi zatrudnić większą ilość pracowników, wynająć powierzchnię, utrzymać ją i zapłacić za magazynowanie. Koszty sklepu Internetowego są dzięki temu niższe, może on więc zmniejszyć swoją marżę aby zyskać na konkurencyjności cen. Warto więc wypróbować tę technikę gdy będziecie coś kupować. Sprawdza się to często w przypadku marketów elektronicznych. Gdy będziecie szukać pralki obejrzyjcie ją w sklepie, przekonajcie się czy Wam odpowiada, a następnie zapiszcie model i poszukajcie go w Internecie. Jest duże prawdopodobieństwo, że kupicie go tam taniej. Dodatkowo jeśli znajdziecie kupon rabatowy możecie jeszcze bardziej obniżyć cenę.

Kupuj podczas przecen

Jedną z okazji, która już dobrze jest nam znana jest Black Friday. Przeceny zdarzają się też np. podczas świąt. Jednak BF jest świętem, które opanowało cały ecommerce, wszyscy wtedy starają się dawać swoim klientom zniżki. To dobra okazja do oszczędności. Ale warto pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, nie rzucajcie się od razu na okazję. Warto poszukać rzeczy, które chcemy kupić dużo wcześniej i zapisać ich ceny, okazje mogą być niestety oszustwem. Niektóre sklepy specjalnie podnoszą wcześniej cenę by potem dać rzekomą promocję. Dlatego warto znać cenę produktu sprzed kilku tygodni.

Istnieje strona taka jak Internet Archive. Znajdziecie ją bez problemu w Google wpisując waybackmachine. Możecie na niej wkleić link do strony produktu w sklepie Internetowym i zobaczyć jak wyglądała zapisana wcześniej wersja danej strony. Dzięki temu sprawdzicie jak zmieniały się ceny i możecie dopatrzyć się oszustwa.

Metoda ta bardzo dobrze sprawdza się w przypadku kupowania subskrypcji na różne usługi. Firmy, które dają dostęp do swojego produktu online częściej są skłonne dać rabat. Nie muszą mieć produktu fizycznie, nie ponoszą kosztów dostawy itd. Korzystam zawodowo z kilku narzędzi online, które są mi niezbędne. Zawsze w Black Friday przedłużam sobie ich subskrypcję na następny rok zyskując w ten sposób nawet połowę ceny.

Kiedy w sklepach znajdziemy przeceny

 1. Na nowy rok
 2. Na Halloween
 3. Black Friday
 4. Cyber Monday
 5. Boże Narodzenie
 6. Wielkanoc
 7. Majówka
 8. Walentynki
 9. Dzień matki
 10. Dzień ojca
 11. Powrót do szkoły

Kupuj poza sezonem

Zakupy impulsywne zazwyczaj nie wiążą się z oszczędnościami. Warto wiedzieć dużo wcześniej co chcemy kupić i poczekać na najlepszą datę na zakup tego produktu. Od paru lat robię tak ze swoją garderobą. Gdy kończy się sezon zimowy dopiero na wyprzedażach kupuję rzeczy, które ubiorę za rok. Dzięki temu oszczędzam i to bardzo dużo. Możesz w ten sposób kupić markowe ubrania w cenie marketowych marek po przecenach na 50% czy nawet 70% w zależności do sklepu. Oczywiście przeceny są dostępne nie tylko w sklepach stacjonarnych, a również Internetowych. To samo dotyczy innych sezonowych produktów np. kosiarki, łopaty do śniegu, meble ogrodowe. To wszystko kupicie taniej w Internecie gdy zrobicie to poza sezonem. Wymaga to pewnego wybiegania w przód i planowania, ale za to wiąże się z dużymi promocjami.

Sam obniż cenę

Gdy nie znajdziesz żadnej promocji możesz spróbować samodzielnie obniżyć cenę zakupu. W przypadku małych sklepów Internetowych będzie to łatwiejsze bo istnieje prawdopodobieństwo, że od razu trafisz do osoby decyzyjnej czy nawet samego szefa. W przypadku dużych marek zazwyczaj odbijesz się od obsługi, która być może ma możliwość dania małego rabatu. Warto jednak napisać i powiedzieć wprost, że dany produkt nas interesuje i dokonamy zakupu jednak cena musiałaby być niższa. W wielu przypadkach jest możliwość zejścia z ceny. Zwłaszcza w wysokomarżowych towarach lub usługach, gdzie udzielenie nawet kilkunastu procent zniżki nadal jest opłacalne.