Jak działa prostownica do włosów i jakie błędy popełniamy, które niszczą włosy

Kategoria: Uroda
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2021-10-29

Prostownica to dla wielu kobiet niezbędne urządzenie w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Dzięki niej poranne ujarzmianie włosów i dopracowanie fryzury zajmuje tylko kilka chwil. Gładkie, lśniące i proste włosy prezentują się niezwykle elegancko i efektownie. Jednak prostowanie włosów to zabieg wymagający wprawy oraz odpowiedniego przygotowania. Jak działa prostownica i jakich błędów unikać, aby cieszyć się piękną, zdrową fryzurą?

Jak działa prostownica do włosów?

Prostownica jest urządzeniem z dziedziny urody, które przy pomocy wysokiej temperatury na jakiś czas zmienia strukturę włosa. Do jej zadań należy wygładzenie niesfornych kosmyków i prostowanie loków. Przy odrobinie zręczności, z pomocą tego urządzenia możemy wyczarować także przepiękne fale.

Prostownica zbudowana jest z dwóch płytek grzewczych, które nagrzewają się do odpowiedniej temperatury. Pod wpływem ciepła następuje czasowe rozluźnienie wewnętrznych struktur włosa, a nacisk płytek powoduje wygładzenie fryzury. Dzięki temu włosy zachowują pożądany kształt nawet po ostygnięciu.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Błędy popełniane podczas prostowania włosów

Decydując się na użycie prostownicy, szczególną uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo. Ważne jest także zadbanie o odpowiednią kondycję fryzury. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia włosów prostownicą warto wystrzegać się kilku błędów. To niszczy włosy:

Nagrzewanie do maksymalnej temperatury

Często myślimy, że im większa temperatura prostowania, tym lepszy efekt uzyskamy. W związku z tym podkręcamy urządzenie nawet do 230 stopni. To błąd. Jeżeli nie goni nas czas, warto prostować włosy w temperaturze około 110 stopni. Gdy okaże się, że czupryna jest zbyt oporna, wtedy można delikatnie zwiększyć poziom nagrzania. Zawsze należy dostosowywać temperaturę urządzenia do poziomu skrętu włosa, a także do ich stanu. Im bardziej zniszczone włosy, tym niższą temperaturą powinnyśmy je prostować.

Zapominanie o wcześniejszej pielęgnacji włosów

Zanim zaczniemy proces prostowania, zawsze należy rozczesać włosy po ich umyciu i wysuszeniu. Dzięki temu podczas zabiegu nie będziemy szarpać kosmyków. Na powierzchni głowy nie powinno być także pozostałości po kosmetykach do stylizacji, np. lakieru czy pianki. Dobrze rozczesane włosy prostownica będzie wygładzała, a nie łamała i ciągnęła.

Prostowanie włosów na mokro

Mokre włosy są jeszcze bardziej narażone na działanie niszczącej temperatury. Dotykanie nagrzanej płytki prostownicy sprawia, że zamknięta w nich woda zaczyna wrzeć, a to przyczynia się do uszkodzenia struktury włosa. Dodatkowo istnieje ryzyko porażenia prądem. Wyjątek stanowi używanie prostownicy przeznaczonej specjalnie do stosowania na mokrych włosach.

Nieużywanie kosmetyków ochronnych

Przed użyciem gorącej prostownicy, dobrze spryskać czuprynę sprayem termoochronnym. Kosmetyki pielęgnacyjne pokrywają łuskę włosa niewidzialną otoczką, która chroni ją przed działaniem szkodliwego ciepła. Bariera ta sprawia, że keratyna zawarta we włosie nie ulega zniszczeniu.

Prostowanie tych samych pasm po kilka razy

Włosy warto podzielić na kilka pasm, tak aby jedno pociągnięcie prostownicą wystarczyło do idealnego wyprostowania kosmyków. Jeśli efekt nas nie zadowala, przesuwajmy po paśmie nie więcej niż dwa razy. Lepiej robić to wolniej i dokładniej, niż szybko, ale wielokrotnie.

Prostownica słabej jakości

Zaopatrując się w urządzenie do prostowania, lepiej postawić na sprzęt lepszej jakości. Warto znaleźć prostownicę, która posiada ceramiczne płytki, regulator temperatury, różne stopnie nagrzewania, a także system jonizujący, który dodatkowo pielęgnuje prostowane pasma. Należy pamiętać, że tak naprawdę nawet najdroższa prostownica jest dla włosów niebezpieczna, jeśli stosujemy ją nierozważnie.

Zbyt częste prostowanie

Najlepiej, jeśli zabieg wykonujemy sporadycznie. Prostowanie powinno być czynnością okazjonalną, a nie codziennym rytuałem. Nie ma potrzeby męczyć włosów, nawet jeśli są zdrowe. Z tego względu, prostowanie dwa razy w tygodniu powinno w zupełności wystarczyć. Jeżeli chcemy podtrzymać efekt, do pielęgnacji możemy włączyć kosmetyki, które posiadają lekkie działanie prostujące lub suszyć włosy na dużej, okrągłej szczotce.

Podobne artykuły