Czy w Sylwestra będziecie strzelać petardami?

Zwierzęta Data publikacji: 30 grudnia 2020

Fajerwerki to sposób na przywitanie nowego roku i pożegnanie starego. Jednak to również duży stres dla zwierząt i co roku wiele instytucji opiekujących się nimi o tym przypomina oraz zachęca do tego by nie strzelać fajerwerkami podczas Sylwestra.

Niektóre miasta całkowicie rezygnują z pokazów fajerwerk

Niektóre miasta wycofują się z pokazów pirotechnicznych na Nowy Rok. Inne rozdają właścicielom tabletki uspokajające dla zwierząt, które mają za zadanie zminimalizować u nich stres wynikający z Sylwestrowych huków wybuchających w powietrzu petard.

Dla zwierząt wybuchy to stres

Zwierzęta pod wpływem fajerwerk wpadają w panikę. Powoduje to u nich spory tres. Niektórzy wręcz przyrównują to do znęcania się nad zwierzętami.

Trzeba pamiętać o tym, że zwierzęta mają lepsze zmysły niż my. Dużo bardziej reagują na rozbłyski i huk. Mogą nawet zachować się nieprzewidywalnie i zaatakować.

Fajerwerki to element tradycji, z którego nie wszyscy chcą rezygnować

Inni natomiast twierdzą, że to element tradycji. Właściciele sami powinni zadbać o swoich pupili i zapewnić im w tym czasie spokój. Ciężko jest znaleźć tutaj pewien kompromis.

Przygotowanie psa do Sylwestra

Właściciele psów faktycznie mogą postarać się o nie zadbać stosując tabletki uspokajające dla zwierząt. Dodatkowo w ciągu roku można prowadzić trening dla naszego psiaka, który przyzwyczai go do dźwięków wybuchów, nie jest to jednak tak proste, jakby mogło się wydawać. Należy to z pewnością robić pod okiem doświadczonego instruktora, a nie na własną rękę. Możemy bowiem jeszcze bardziej psu zaszkodzić.

Podobne artykuły