Indygo – kolor w którym się zakochasz. Z czym go łączyć, jak wykorzystać?

Dekoracje Data publikacji: 11 czerwca 2021

Barwa indygo to bardzo interesujący kolor, który skutecznie przyciąga uwagę wielu osób. Interesują się nim styliście, projektanci i nic w tym dziwnego. Indygo to głęboki, bogaty kolor, który jest nieco podobny do fioletu, niebieskiego, a także kilku typów ultramaryny. Indygo to jeden z kolorów tęczy, a jego nazwa wzięła się od krzewiastej rośliny – indygowca barwierskiego.

Historia koloru indygo

Kolor indygo, podobnie jak każda rzecz, nazwa, wszystko, co jest dostępne na świecie, ma swoją historię.

Historia koloru indygo rozpoczyna się już w 4000 r. p.n.e. Indygowiec, czyli roślina, z której powstaje barwnik, uprawiany był w Egipcie, Azji Wschodniej, w Peru oraz w Indiach. Najczęściej ludzie pozyskiwali ten nietuzinkowy barwnik jednak z Indii. Był on importowany i to właśnie tam po raz pierwszy usłyszano nazwę indygo.

Kolejnym krokiem w historii koloru indygo jest fakt, iż Hiszpanie na ziemiach amerykańskich odkryli nowy gatunek rośliny, z której można pozyskać ten barwnik oraz rozpoczęli jego uprawę na terenie Gwatemali. Dwoma kolejnymi narodami, które szczerze zainteresowały się tym barwnikiem, były Anglicy oraz Francuzi. To oni zajęli się uprawą indygowca na szeroką skalę na ziemiach Indii Zachodnich.

Współcześnie indygo nie jest już naturalnym barwnikiem, nie wykorzystuje się do jego produkcji roślin oraz krzewów znanych przed laty. Aktualnie najczęściej jest to syntetyczny barwnik.

Jaki to jest kolor indygo – odcienie

Indygo kolor to barwa, którą ciężko jest opisać, by oddać jego prawdziwy charakter. Indygo to ciemnoniebieska barwa, w której każdy człowiek może dopatrzyć się czegoś innego. Jedni widzą w nim tonacje fioletowe, jeszcze inni twierdzą, że w barwie można rozpoznać kolor zbliżony do ultramaryny. Kolor indygo to barwa bardzo nasycona, intensywna, której wręcz nie można się oprzeć.

Indygo, podobnie jak każda barwa, może pochwalić się swoimi odcieniami. Do najjaśniejszych należy barwa electric indigo. Gdzie możemy ją zobaczyć? Najczęściej na ekranie każdego komputera. W palecie RGB znajduje się pomiędzy barwą niebieską, a fioletową.

Kolejnymi jaśniejszymi odcieniami od tradycyjnej barwy są odcienie deep indigo oraz blue Violet. Są niejakim połączeniem fioletowego oraz niebieskiego, jednak znacznie bardziej przypominają fiolet.

Ostatni odcień, nazywany imperial blue, to kolor najbardziej zbliżony do tradycyjnego indygo. Imperial blue to kolor niebieski, ciemny, chłodny.

Kolor indygo a jego znaczenie psychologiczne i symboliczne

Wielu psychologów zajmuje się badaniem, jaki wpływ na człowieka mają poszczególne kolory oraz ich odcienie. Badaniu poddany został także kolor indygo, uchodzący za niezwykle wyjątkowy.

Odkryto, że barwa indygo rewelacyjnie wpływa na motywację. Z pewnością doskonale sprawdzi się tam, gdzie zamierzamy pracować – fizycznie, zdalnie przy komputerze czy jeszcze winny sposób. Indygo to niesamowity odcień, który pomaga w procesach myślenia strategicznego, jak i logicznego. Pobudza do działania naszą intuicję, a ponadto wzmaga kreatywność.

Barwa indygo wpływa na człowieka kojąco, uspokajająco, jednak warto przemyśleć jego wybór w przypadku sypialni, jeśli dotyczy osób słabszych psychicznie. W takim wypadku zamiast kojąco, może negatywnie wpłynąć na psychikę i wprowadzić uczucie smutku, a nawet zapoczątkować depresję.

Indygo to również kolor symboliczny. Nierozerwalnie wiąże się z niebem, a także z tym, co boskie, czyste, religijne. W przypadku kultury katolickiej, indygo może mieć powiązanie z Jezusem Chrystusem.

Kolor indygo – z czym łączyć?

Dla wielu osób samodzielne łączenie kolorów jest naprawdę bardzo ciężkie. Nie wszyscy posiadają doskonale wypracowany zmysł, estetykę, przez co mogą nie orientować się, z jakimi barwami i odcieniami warto łączyć indygo.

By dobrze podejść do łączenia kolorów, można korzystać z trzech różnorodnych technik:

  • Pierwsza technika to sposób łączenia barw analogicznych – polega na łączeniu barw stojących obok siebie. Nie jest to nic trudnego, a dzięki takiej strategii można otrzymać bardzo stonowane, spokojne, harmonijne połączenia.
  • Druga technika to metoda łączenie triady – polega na zestawianiu ze sobą kolorów, które na kole znajdują się w oddaleniu od siebie o 120 stopni.
  • Trzecia metoda to sposób łączenia barw komplementarnych  – polega na łączeniu odcieni znajdujących się na kole barw naprzeciwko. Te kolory tworzą między sobą silne kontrasty, czego przykładem jest kontrast zielonego z czerwonym.

Kolor indygo śmiało można łączyć z takimi barwami, jak:

  • Fuksja, 
  • Biel,
  • Żółć,
  • Fiolet,
  • Błękit,
  • Granat,
  • Miodowy odcień żółtego,
  • Koralowa czerwień,
  • Złoto.

Kolor indygo we wnętrzach

Wnętrza niebieskie, granatowe, indygo automatycznie kojarzą nam się ze stylem śródziemnomorskim czy nawet meksykańskim. To tam najczęściej stosowane są tak piękne, a przy okazji tak silnie oddziałujące barwy.

W przypadku naszych rodzimych wnętrz, najczęściej spotykanymi odcieniami indygo są: fioletowy indygo, vintage indygo oraz niebieski indygo. Kolor fioletowy indygo świetnie sprawdza się wwe wnętrzach stylizowanych na glamour. Doskonale wyglądają tam tapicerowane meble czy zasłony. 

Indygo w odcieniu fioletowym fantastycznie łączy się ze srebrnymi czy złotymi dodatkami. Są to dwie wykwintne barwy, które swoim blaskiem doskonale tonują odcień indygo. Połączenie go ze złotem bądź srebrem automatycznie tworzy eleganckie, wyrafinowane wnętrze o dworskim, pałacowym charakterze. Fioletowy indygo świetnie pasuje w połączeniu z czerwonym, pomarańczowym czy zielony. Takie duety tworzyć mogą wnętrza w stylu etno.

Barwa vintage indygo tworzy lekkie, energetyzujące wnętrze w połączeniu z czerwoną czy pomarańczową barwą. W duecie z szarym oraz białym stworzy eleganckie i spokojne pomieszczenie, idealne jako salon czy pokój wypoczynkowy. Zestawienie barwy vintage indygo z zielenią i złotem kreuje dość ciężką aranżację, jednak sprawdzi się w pomieszczeniu z mnóstwem ciekawych dodatków w postaci białych mebli czy mosiężnych bibelotów.

Kolor niebieski indygo zestawiony z zielonym, pomarańczowym oraz żółtym tworzy wizytówkę stylu meksykańskiego. Warto zastosować wszystkie cztery kolory w różniących się od siebie proporcjach, by uniknąć chaosu w pomieszczeniu. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z tych barw w postaci dodatków.

Jeśli chcemy do swojego wnętrza wprowadzić nieco marokańskiego, indyjskiego klimatu, warto tradycyjny kolor indygo połączyć z bielą. Jest to niezaprzeczalnie ponadczasowy duet, który zda egzamin w każdym wnętrzu. Można dodatkowo tego typu wnętrze wykreować na jeszcze bardziej przytulne dzięki dodatkom z naturalnego drewna.

Kolor indygo w modzie

Barwa indygo może nadać kobiecej stylizacji niezwykle wyrazistego, ponadczasowego charakteru. Co ważne, kolor ten jednocześnie nada elegancji i nie odbierze powagi. Do ubrań w tym kolorze fantastycznie pasują koralowe żakiety czy białe bluzki. 

Jeśli pragniesz skorzystać z tego koloru idąc do pracy, warto skusić się na ubranie spodni w tym nietuzinkowym odcieniu  połączyć je z białą, wyprasowaną koszulą oraz żakietem w kolorze miodowym, koralowym, czerwonym czy żółtym.

Casualowa stylizacja z dodatkiem indygo to także bułka z masłem. Wystarczy musztardowa spódnica lub szorty oraz lekka, zwiewna bluzeczka o głębokiej barwie indygo. Niewielka torebka oraz zgrabne botki czy tenisówki świetnie dopełnią całości.

Wieczorową porą każda kobieta pragnie prezentować się zachwycająco, elegancko, pociągająco i wytwornie. Wtedy właśnie warto postawić na klasykę. Dopasowana sukienka w kolorze indygo to strzał w dziesiątkę. By nie było monotematycznie, do stylizacji można dobrać eleganckie, metaliczne buty na szpilce oraz ciemny żakiet, najlepiej w kolorze czarnym. W tym przypadku nie obędzie się bez biżuterii. Świetnie sprawdzą się duże srebrzyste kolczyki, a czerwona bądź koralowa szminka na ustach to konieczność.

Indygo to kolor ponadczasowy, niezwykle elegancki, którego nie powinniśmy się bać, ani we wnętrzach, ani w modzie. Nadaje świeżości, a jednocześnie sprawia, że całość prezentuje się bardzo wytwornie. Warto od czasu do czasu założyć coś w tym kolorze, by zaimponować nie tylko znajomym, ale również diametralnie odmienić swój wizerunek.

Podobne artykuły