Grillowanie i rozpalanie ognisk — jak robić to legalnie

Lifestyle Data publikacji: 06 maja 2024

Grillowanie i palenie ogniska to nie tylko przyjemność, ale również odpowiedzialność. Polskie przepisy prawne określają, gdzie można legalnie rozpalać grilla lub ognisko, a także wskazują na konieczność ochrony środowiska. Złamanie tych przepisów może wiązać się z karami grzywny czy mandatami. Ale czy istnieją alternatywy dla tradycyjnego grillowania, które są bardziej przyjazne dla środowiska? —  czytamy na stronie Onetu.

Gdzie jest dozwolone grillowanie? Możesz to robić na własnym terenie, jednak musisz zachować odstęp co najmniej 100 m od lasów, łąk, torfowisk i innych miejsc z wyznaczonymi strefami ochronnymi. Nie wolno rozpalać ognia bliżej niż 4 m od granicy działki i 10 m od miejsc przechowywania łatwopalnych materiałów, takich jak siano czy zboże.

Osoba, która rozpala grilla lub ognisko, jest prawnie odpowiedzialna za to działanie i może ponosić konsekwencje za ewentualne szkody. Osoby nieletnie nie mogą samodzielnie zapalać ognia, a nadzór nad nimi sprawują ich rodzice lub opiekunowie.

Grillowanie na balkonie nie jest całkowicie zakazane, chyba że lokalne przepisy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni stanowią inaczej. Jeśli sąsiedzi uznają, że dym czy zapach są uciążliwe, mogą wezwać odpowiednie służby, które mogą zarządzić zakończenie grillowania i nałożyć mandat.

Grillowanie i ogniska wpływają na środowisko. Używanie węgla drzewnego lub brykietów, które często pochodzą z nielegalnych wycinek, jest szkodliwe, podobnie jak produkcja chemicznych rozpałek.

Choć grillowanie w 100 proc. ekologiczne jest niemożliwe, można podjąć pewne działania, aby zminimalizować jego wpływ na środowisko. Materiał do spalania powinien pochodzić z legalnych źródeł. Unikaj chemicznych rozpałek. Nigdy nie spalaj śmieci i odpadów, które należy segregować. Przygotowując menu, możemy korzystać z produktów wegetariańskich, tak aby unikać spożywania mięsa. Po zakończonym grillowaniu, należy posegregować odpady i wyrzucić je do odpowiednich pojemników. Grillowanie i palenie ogniska to nie tylko przyjemność, ale również odpowiedzialność. Pamiętaj, aby zawsze przestrzegać przepisów prawa i dbać o środowisko.

Podobne artykuły