Kładziesz płytki w mieszkaniu i zastanawiasz się co powinno być pierwsze – podłoga czy ściana? Są różne szkoły. Jedni fachowcy najpierw układają podłogę, a następnie ściany. Inni wolą odwrotną kolejność. Niektórzy fachowcy twierdzą, że płytki ścienne powinny nachodzić na podłogę aby wilgoć nie spływała pod posadzkę. Jedak dla mnie osobiście ten argument nie jest wystarczający. Klej i i dobrze położona fuga w zupełności wystarczą jako uszczelnienie. Wiele osób stosuje technikę, że kładzie ściany na listwie startowej bez pierwszego rzędu, potem podłogę i dolny rząd ściany. Układanie bez pierwszego rzędu jest bardzo dobrym pomysłem, wtedy u góry mamy równiutko, a dolny rząd docinamy do ewentualnie krzywej podłogi. Jednak ja zaproponuję Wam inną metodę, a mianowicie najpierw ściany, a potem podłogi. Już tłumaczę Wam dlaczego.
Ma to czysto praktyczne uzasadnienie i przyznam Wam szczerze, że dwa razy uratowało mi to życie. Raz gdy okazało się, że płytki w kuchni nie są praktyczne, a dwa gdy w łazience wyłupała się jedna płytka gdy spadło na nią coś ciężkiego.
Gdy mamy płytki na ścianie i do niej dochodzimy płytkami na podłodze możemy bez problemu zbić wszystkie płytki z podłogi bez uszkadzania ścian i potem położyć ponownie podłogę. Gdy mamy płytki położone odwrotnie, to znaczy gdy ściana nachodzi na podłogę, wtedy zbicie podłogi często wiąże się z uszkodzeniem dolnego rzędu płytek ściennych.
Co to dla nas oznacza? Po prostu gdy zechcemy wymienić płytki na podłodze lub z jakiegoś powodu musimy kilka z nich wymienić to będzie to dużo łatwiejsze i obędzie się bez większych szkód jeśli to płytki podłogowe będą położone ostatnie. Oprócz tego łatwiej zachować czystość podczas układania płytek. Klej czy fuga spadają wtedy na wylewkę betonową, a nie na nowo położone płytki. Dlatego nie trzeba ich zabezpieczać lub ewentualnie czyścić.
Robimy tak od lat i przyznam się szczerze, że już więcej innego sposobu układania płytek jak najpierw ściany, a potem podłoga nie widzę. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Płytki na podłodze dużo częściej ulegają uszkodzeniu niż te na ścianie. Dlatego warto mieć możliwość ich późniejszej wymiany bez uszczerbku na ścianie.