Dzieci w ogrodzie podczas upałów – jak zapewnić ochłodę?

Parenting Data publikacji: 20 czerwca 2021

Spędzając czas wewnątrz domu możemy zasłonić wszystkie okna, włączyć wiatraki lub klimatyzację i w ten sposób schłodzić się. Podczas spędzaniu czasu na zewnątrz powstaje jednak problem. Dzieci natomiast nie chcą całego dnia spędzać w zamkniętych pomieszczeniach i wolałyby bawić się w ogrodzie. Jak w takiej sytuacji pomóc im przetrwać upały? Jest na to kilka sposobów.

Basen ogrodowy sposobem na upały

Basen ogrodowy nie tylko pomoże dzieciom przetrwać upały, ale również będzie dla nich doskonałą atrakcją. Trudno bowiem znaleźć dziecko, które nie lubiłoby bawić się w basenie z wodą. Na rynku mamy duży wybór, od basenów dmuchanych różnych rozmiarów, po baseny stelażowe, w których zmieści się cała rodzina.

Pamiętajcie, że podczas korzystania z basenu ogrodowego bardzo ważne jest bezpieczeństwo. Nawet mała głębokość wody może być przyczyną utonięcia. Dlatego zawsze dzieci powinny korzystać z tego typu atrakcji pod stałym nadzorem osoby dorosłej. Powinny zostać również uczulone na to, iż nie mogą same wchodzić do basenu bez wcześniejszego poinformowania o takim zamiarze kogoś dorosłego.

Kurtyna wodna w przydomowym ogródku

Kurtyny wodne pojawiają się już od paru lat w centrach dużych miast dając tym samym mieszkańcom możliwość schłodzenia się. Rozpraszają one mgiełkę wodną, która daje nam uczucie świeżości i chłodu. Kurtynę taką możemy również zamontować w ogrodzie.

Z chęcią skorzystają z niej nie tylko dzieci, ale również dorośli jak i nasze domowe zwierzęta, które również podczas upałów potrzebują możliwości schłodzenia się. Jest on dla nich równie niebezpieczny, jak i dla nas.

Zadbaj o zaciemnione miejsca

Jeśli w ogrodzie nie ma naturalnych barier dla słońca, które tworzą zaciemnienie, wtedy warto stworzyć je samodzielnie. Oczywiście drzewo da nam miejsce do odpoczynku w cieniu. Gdy go jednak nie mamy, możemy wykorzystać różnego rodzaju parasole, markizy oraz żagle przeciwsłoneczne.

Markizy świetnie sprawdzą się na tarasach oraz balkonach. W innych miejscach ogrodu dobrym pomysłem będą parasole, które również są mobilne, a więc możemy przenieść je w miejsce, w którym aktualnie bawią się dzieci, aby chronić je przed słońcem. Żagle przeciwsłoneczne będą najtańszym rozwiązaniem i najprotszym w montażu, ale wymagają miejsca, w którym będziemy mogli je zaczepić.

Zapewnij stały dostęp do wody pitnej

Podczas upałów należy spożywać więcej płynów. Dlatego dzieci powinny mieć stały dostęp do wody, tak by mogły jej się napić, gdy tylko przyjdzie im na to ochota. Warto więc w cieniu ustawić karafkę z wodą oraz kubeczki. Karafka najlepiej, aby była zamykana, tak by do wody nie dostały się żadne owady i zanieczyszczenia.

Dzieci, które piją zbyt małą ilość płynów podczas takiej pogody mogą wykazywać trudności z koncentracją, bóle pleców oraz głowy. Skóra traci wtedy również elastyczność, można zauważyć to po jej uszczypnięciu. Nie wraca ona wtedy tak szybko do poprzedniego stanu. Odwodnienie jest bardzo poważnym zagrożeniem.

Pamiętaj o kremach z filtrem i odpowiednim ubiorze

Dzieci podczas zabawy na słońcu powinny być posmarowane kremem z filtrem – jest to po prostu koniecznością! Pamiętaj również o odpowiednim ubiorze. Tkaniny powinny być naturalne i przewiewne – najlepiej bawełniane. Dziecko nie powinno też przebywać cały czas w samych majteczkach, gdyż grozi to poparzeniami słonecznymi. Ważne jest również nakrycie głowy, które chroni je przed udarem. Dziecku w czapce z pewnością będzie trochę goręcej i zacznie mocniej się pocić, ale w ten sposób też reguluje temperaturę swojego organizmu i się schładza. Jednak zapobiegamy w ten sposób dużo groźniejszym konsekwencjom, którym może być właśnie udar słoneczny.

Podobne artykuły