Wydawać by się mogło, że aranżacja pokoju nastolatka to sprawa prosta. Wielu rodziców przekonuje się jednak, że odpowiedni dobór mebli i wystrój wnętrza wiąże się z nie lada wyzwaniem. Jak to zrobić dobrze? Czym powinien się cechować współczesny pokój młodzieżowy? W poniższym artykule znajdą Państwo parę porad, które pomogą rozwiązać tę zagadkę.
Jeśli chodzi o nowoczesny styl życia młodzieży, elektronika stanowi jego nieodłączny element. Mowa tu zarówno o urządzeniach mobilnych, jak i stacjonarnych. Szkoła, rozrywka i kontakty z rówieśnikami – wszystko wymaga dziś komputera. W związku z tym pokój młodzieżowy na miarę naszych czasów powinien służyć elektronice. Nie jest jednak powiedziane, że musi to być pomieszczenie ciemne z neonami na ścianie. W gruncie rzeczy jasne aranżacje w takich warunkach sprawdzą się doskonale.
Naturalnie oświetlony pokój dziecka, ściany w przytulnej pastelowej tonacji oraz meble z elementami łączącymi biel i brąz. Takie środowisko sprzyja skupieniu oraz relaksacji. Nowoczesne pokoje młodzieżowe zaaranżowane w ten sposób są wręcz doskonałe do nauki na komputerze. Ultrabook czy minimalistyczny monitor pasuje do takich wnętrz jak ulał. Oczywiście nie należy przy tym zapomnieć o odpowiednim siedzisku. Wygodny fotel obrotowy to podstawa, jeśli dziecko ma spędzać sporo czasu przy biurku. Dziś wybór takich mebli jest bardzo szeroki i wiele z nich cechuje się ergonomią projektu – bardzo ważna sprawa! – oraz minimalistycznym designem. Tego typu fotel nigdy nie będzie zawadzał, co jest szczególnie istotne zwłaszcza w niewielkim pokoju.
Styl nowoczesny pokoju młodzieżowego charakteryzuje się wyważonym minimalizmem nie tylko pod względem wystroju. Książki coraz częściej z półek przenoszone są do czytników. Przybory szkolne zastępowane są wielofunkcjonalnymi urządzeniami. Współczesny pokój nastolatka nie będzie więc wypełniony przedmiotami w takim samym stopniu, jak to było w czasach naszej młodości. Obecnie nawet pamiątki z wakacji mogą mieć formę cyfrową i zmieścić się na karcie pamięci. Oznacza to, że meble młodzieżowe nie muszą już służyć do przechowywania wszystkiego. W związku z tym nie ma potrzeby, aby wypełniać nimi przestrzeń.
Nastolatek w swoim pokoju powinien czuć się lekko i swobodnie. Masywne meblościanki warto więc zastąpić mini regałami, równomiernie rozmieszczonymi w całym pomieszczeniu w towarzystwie zaledwie paru półek wiszących. Tak umeblowany pokój młodzieżowy nie będzie przytłaczał. A jeśli kolory będą delikatne i stonowane, Państwa dziecko lepiej w nim wypocznie po ciężkim dniu w szkole. To ważne, prawda?