Dlaczego paznokcie pękają?

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 29 stycznia 2020 / Aktualizacja: 2022-03-28

Pęknięta płytka paznokcia to problem wielu kobiet. Warto więc wiedzieć dlaczego się tak dzieje. Znając przyczynę możemy zacząć zapobiegać pękającym paznokciom. Dzięki temu będą zdrowsze i ładniejsze, a my zapomnimy o problemie jakim są pękające paznokcie.

Przyczyny pękających paznokci

Powierzchnia płytki paznokcia powinna być równa i jednobarwna. Nie zawsze jednak tak jest i mogą pojawić się na niej pęknięcia. Przyczyn tego zjawiska może być wiele i warto sobie je pokrótce omówić.

Efekt wieku

Wraz z wiekiem nasze ciało zmienia się w znaczący sposób. Dotyka to również paznokci. Należy więc przykładać większa uwagę do ich zdrowia. Odżywiać się w sposób właściwy i pielęgnować je tak by dostarczyć im odpowiednich składników wpływających na ich utrzymanie. Chrońmy je również przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Czynniki zewnętrzne

One również mają tutaj duże znaczenie. Jeśli narażasz swoje paznokcie na działanie wysokich temperatur, środków chemicznych czy uszkodzeń fizycznych to nie możesz oczekiwać, że zawsze będą wyglądać idealnie. Dlatego powinnaś stosować choćby rękawiczki ochronne podczas sprzątania, które odizolują Twoje paznokcie i dłonie od chemii domowej.

Zbyt częste malowanie paznokci

To jak często malujesz paznokcie też ma wpływ na ich późniejszą kondycję i pękanie. Jeśli malujesz je często, a jednocześnie lakier zmywasz zmywaczem na bazie acetonu, to będą one osłabione. Tak samo szkodzi im każda inna chemia używana podczas zabiegów kosmetycznych na paznokciach.

Niewłaściwa dieta

Nasz organizm potrzebuje odpowiednich składników odżywczych aby zachować zdrowie. To samo dotyczy paznokci, dla których bardzo ważne jest żelazo, witamina A, E oraz witaminy z grupy B. Jeśli nasza dieta jest uboga w produkty, które je zawierają możemy spodziewać się w dłuższej perspektywie czasowej problemów z naszymi paznokciami.

Choroby

Przyczyną pękania paznokci mogą być również choroby i nie jest to oczywiście niczym dziwnym. Nie powinnyśmy jednak od razu popadać w histerię. Warto to skonsultować z lekarzem i sprawdzić czy faktycznie mamy do czynienia z innymi objawami danej choroby.

Lekarzem od paznokci jest oczywiście podolog. To on jest w stanie stwierdzić czy mamy do czynienia z łuszczycą, grzybicą czy kwestiami hormonalnymi. Może on skierować nas następnie do innego specjalisty, który będzie w stanie wyeliminować inne schorzenia.

Podobne artykuły