Dzisiaj zajmiemy się tematem faktoringu pojedynczego oraz wykupu wierzytelności. Według danych Centralnego Ośrodka Informacji gospodarczej każdego dnia w Polsce działalność otwiera około 1000 firm. W styczniu 2019 roku było to dokładnie 35 037 firm. Daje to bardzo duże możliwości rozwoju. Każda z tych nowych firm potrzebuje określonych usług, które pomogą im zaistnieć na rynku. Aby jednak mogły to zrobić, potrzebują do tego środków już od pierwszego dnia działalności.
Problem pojawia się wtedy, gdy środków tych zaczyna brakować, a pieniądze za wystawione faktury nie zdążyły jeszcze wpłynąć. W takiej sytuacji właśnie ratunkiem staje się faktoring pojedynczy. W skrócie oznacza to, że możesz dostać pieniądze zaraz po wystawieniu faktury, zanim Twój kontrahent zdąży ją jeszcze opłacić. Faktoring pojedynczy dedykowany jest firmom, które potrzebują takiej usługi jedynie od czasu do czasu i chcą uwolnić potrzebne środki, które zamrożone są na fakturze. Dlatego opcja taka jest idealna dla małych firm, które dopiero zaczynają się rozwijać.
Jak działa faktoring pojedynczy?
W przeciwieństwie od faktoringu globalnego, w którym przekazujemy wszystkie wystawione faktury sprzedażowe, faktoring pojedynczy pozwala na sfinansowanie jedynie wybranych przez Ciebie faktur. Załóżmy więc sytuację, że wykonasz w miesiącu kilka usług, których czas płatności jest krótki, ale jednocześnie przychód też nie jest wielki. Wykonasz jednak jedną dużą usługę z trzymiesięcznym czasem zapłaty przez kontrahenta. W takiej sytuacji nie musisz czekać trzech miesięcy na otrzymanie pieniędzy. Wystarczy, że przekażesz tą jedną fakturę do sfinansowania przez faktoring i otrzymasz za nią od razu pieniądze. Dzięki temu możesz odblokować zamrożone pieniądze, które są Ci niezbędne na bieżące działanie lub kolejne inwestycje.
Czym jest wykup wierzytelności?
Wykup wierzytelności jest sposobem na odzyskanie płynności finansowej i odzyskanie pieniędzy. Załóżmy bowiem sytuację, że wykonaliście dla kontrahenta pewną usługę i wystawiliście za nią fakturę. Niestety firma ta z różnych powodów nie dysponuje środkami na opłacenie tej faktury. Przez brak wpłaty tracicie więc płynność finansową i nie możecie też uregulować swoich bieżących zobowiązań. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi wykup wierzytelności.
Wierzyciel (czyli Wy) może sprzedać dług dłużnika firmie, która zajmuje się tego typu działalnością. W takiej sytuacji otrzymujecie swoje pieniądze, a dług przejmuje firma, która staje się w tej sytuacji wierzycielem. Po dokonaniu cesji wierzytelności to już nowa firma będzie dochodziła zwrotu należności od dłużnika.
W jakiej sytuacji warto skorzystać z wykupu wierzytelności? Gdy Wasz kontrahent stanie się niewypłacalny możecie oczywiście dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Wiąże się to jednak z kolejnymi kosztami i również brakiem pewności czy uda Wam się odzyskać swoje pieniądze. Postępowanie takie również będzie trwało do odzyskania pieniędzy, może więc minąć wiele czasu, a przez problemy finansowe ucierpi również Twoja firma. W takiej sytuacji warto rozważyć opcję wykupu wierzytelności przez firmę specjalizującą się w tym.
Jeśli prowadzisz swoją firmę i ten temat Cię zainteresował, odwiedź https://www.open.pl/rozwiazania-dla-firm/faktoring/faktoring-pojedynczy i dowiedz się więcej o usłudze faktoringu pojedynczego oraz wykupu wierzytelności.