Czy na pewno wiesz, jak prać ubrania, aby dłużej Ci służyły?

Moda Data publikacji: 23 kwietnia 2024

Wiele mówi się o dbaniu o ubrania i praniu ich w taki sposób, aby służyły Ci najdłużej. To proekologiczne i ekonomiczne podejście – lepiej mieć kilka doskonałej jakości elementów garderoby niż szafę pękającą w szwach od ubrań wątpliwej jakości. Jednak, aby koszule czy spodnie jak najdłużej wyglądały jak nowe, trzeba je umiejętnie prać. Jak to robić dobrze? Oto garść porad, o których być może nie słyszałeś/-aś.

Inwestowanie w dobrej jakości ubrania, czyli świadome zakupy

Kiedy inwestujesz w dobrej jakości ubrania, płacisz za coś więcej niż tylko materiał i markę. Inwestujesz w trwałość, komfort i etykę produkcji. Marki oferujące wyższą jakość odzieży często stosują lepsze materiały i bardziej staranne wykonanie, co oznacza, że ubrania będą służyć nam przez dłuższy czas. Moda na ekologię to świadome zakupy odzieżowe, ale też dbanie o ubrania.

Zawsze używaj dobrych detergentów, dopasowanych do kolorystyki ubrań

Na proszkach i płynach nie ma co oszczędzać, ponieważ te najlepsze zawierają składniki chroniące kolor ubrań przed wypłowieniem. Mają też składniki chroniące włókna przed niszczeniem. Do prania białych ubrań używaj żeli przeznaczonych do białych ubrań. Analogicznie postępuj, wybierając środki do prania kolorów i czarnych tekstyliów. Twoje ulubione elementy garderoby zachowają na dłużej głębię kolorów.

Jak usuwać plamy z ubrań?

Wybielacz rzadko jest dobrym wyjściem, ponieważ może odbarwić kolorowe ubranie. Biała koszula może natomiast od niego zżółknąć lub zszarzeć. Jak pozbyć się plam z potu z ubrania? Jak usunąć na przykład ślad z kawy z ulubionej bluzki? Nie czekaj, tylko działaj możliwie najszybciej. Zastosuj silny detergent do prania – nalej go bezpośrednio na plamę, odczekaj chwilę  i włóż bluzkę do pralki. Nastaw program na możliwe najwyższą temperaturę, w której możesz wybrać bluzkę. Plama powinna pozostać jedynie wspomnieniem.

Dodatkowe porady dotyczące prania ubrań, aby służyły dłużej

  • Pierz w niskich temperaturach. Ubrania wykonane z delikatnych tkanin czy kolorowych materiałów, lepiej zachowują swój kształt i kolor, gdy są prane w chłodnej wodzie (20-30 stopni C). Dotyczy to też białych koszul, które nie lubią gorącej wody.
  • Odpinaj guziki koszul przed praniem.
  • Wywracaj rzeczy na lewą stronę. Zawsze zaleca się wywracanie ubrań na lewą stronę przed praniem. Chroni to kolory i wzory przed płowieniem podczas cyklu prania.
  • Unikaj nadmiernego stosowania detergentów. Używanie zbyt dużo detergentu może powodować osadzanie się resztek na ubraniach, co może prowadzić do ich szybszego zużycia. Stosuj ilość detergentu zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Delikatne elementy odzieży pierz w siatkach do prania. Chroni to ubrania przed uszkodzeniami spowodowanymi przez tarcie z innymi ubraniami czy wnętrzem pralki.
  • Dopasuj cykl suszenia ubrań w suszarce bębnowej do rodzaju tkaniny. Szybkie suszenie w gorących temperaturach może bardziej niszczyć ubrania niż ekologiczne programy.
  • Unikaj nadmiernego wirowania. W przypadku delikatnych ubrań, takich jak swetry czy wiskozowe bluzki lepiej używać opcji prania delikatnego i unikać zbyt szybkiego wirowania.

Dbaj o swoje ubrania, aby służyły Ci jak najdłużej!

Podobne artykuły