Nadchodzące lato jest kolejną okazją do urlopowych podróży w różne zakątki świata. Coraz częściej wybieramy się dalej, opuszczając Europę na rzecz dalekiej Azji, Australii, Ameryki Południowej czy Afryki. Zwłaszcza ta ostatnia podbija serca wielu ludzi zachwyconych jej florą i fauną, krwistymi zachodami słońca, spieczoną glebą, dziką zieloną dżunglą, piaszczystymi plażami czy łagodną sawanną. Jak przenieść choć odrobinę tego klimatu do domu? Styl afrykański to niewątpliwie jeden z najtrudniejszych do zrealizowania.
Klasyka nigdy nie wychodzi z mody, w przeciwieństwie do stylu afrykańskiego. Raz jest on kochany i odtwarzany w pełni, innym razem utożsamiany z kiczem. W dobie minimalizmu jednak Afryka wraca w zupełnie innej odsłonie – wyrafinowanej, ale jednocześnie dzikszej niż kiedykolwiek. Dzikość ta nie odzwierciedla się w zwierzęcych printach czy lwich rzeźbach, ale tajemniczości, religiach, fascynacji mitami i wierzeniami afrykańskich plemion. Te obszary jako mało znane są dla nas bardziej pociągające niż oswojone już w naszej świadomości tygrysy czy pumy. Wbrew obecnym trendom, styl afrykański nie jest bardzo minimalistyczny, nie będzie pasował każdemu. Potrzebuje silnych charakterów i odważnych decyzji. To często styl podróżników i osób pracujących w wymagających zawodach.
źródło: biednenwoman.nl
To dwie zupełnie różne kolorystyki. Jedna obraca się wokół delikatnych kolorów: bieli, beżu, caffe latte. Druga to typowe intensywne kolory kojarzone z Afryką; ciemne zielenie, brązy, cynobry, żółcie, palona sjena, ugier. Nie krzykliwe, ale przygaszone i napigmentowane. To właśnie dwie propozycje aranżacji kolorystycznej domu. Pierwsza jest bezpieczniejsza, bardzo stonowana, stanowi raczej odniesienie niż esencję. Druga wymaga niezwykle dobrego poczucia smaku, by nie przesadzić. W stylu afrykańskim istotna jest spójność, zatem w danej kolorystyce powinniśmy zaaranżować cały dom lub mieszkanie, włącznie z balkonem. Wybór barw przewodnich rzutuje na całokształt: ilość dodatków, styl i kolor mebli itp. Dlatego musimy koniecznie zacząć właśnie od tego. Pomocne mogą być kolory roku ogłoszone przez Instytut Pantone, a wśród nich barwy ziemi.
Dlatego zazwyczaj nie stosujemy w nim barw tzw. przejściowych, wyblakłych. Wyjątkiem są naturalne kolory drewna, które stanowią podstawę stylu afrykańskiego. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie postawienie na umeblowanie w stylu kolonialnym, które pasuje do wielu rodzajów wnętrz. Dla bardziej odważnych zostają surowe, etniczne meble – np. krzesła wyglądające na wykonane przez rzemieślnika, wiklinowe kosze, chropowate drewniane szafy i komody w różnych naturalnych odcieniach. Najbardziej dopasowane będą te z egzotycznego rodzaju drewna, niestety są one dość drogie.
Nie powinniśmy mieszać ze sobą profesjonalnie wykonanych mebli w stylu kolonialnym z tymi bardziej nietypowymi. Chropowaty stół wyglądający na “przechodzony” nie będzie dobrze wyglądał z pięknie wykonanymi rzeźbionymi fotelami. W sklepach znajdziemy szeroki wybór zestawów mebli, które są do siebie dopasowane. Jeśli zamierzamy szukać na własną rękę, pamiętajmy o powyższych wskazówkach. Warto dodać, że w pomieszczeniach afrykańskich powinno dominować drewno w różnej postaci – od mebli, poprzez podłogi, maty na stołach, a nawet ozdoby na sufitach.
źródło: woodfloorplanet.com
źródło: clipgoo.com
Zapoznajmy się także z jak największą ilością informacji na temat kultury różnych krajów Afryki. W skład stylu afrykańskiego wchodzi wiele cech wspólnych dla poszczególnych państw i plemion, i na nich powinniśmy się skupić. Niestety częsta jest sytuacja, w której całokształt psują elementy charakterystyczne tylko dla jednego regionu, które “gryzą się” z resztą. Starajmy się unikać takich rozwiązań.
źródło: homebunch.com
Dodatki to podstawa stylu afrykańskiego. Ogromne rzeźby twarzy bóstw, obrazki pracujących mieszkańców Czarnego Lądu, amulety mające odstraszać złe demony – wszystkie są niezwykle charakterystyczne. Musimy zatem bardzo uważać na ich rozmieszczenie, aby nadmiar nie przytłoczył pomieszczenia. Jakie dodatki są najpopularniejsze?
żródło: floorguide.com
źródło: drdragos.com
Ze względu na intensywną kolorystykę, mnogość dodatków i masywność wielu mebli styl afrykański jest trudny. Łatwo w nim pomieszać kultury, przesadzić, przyciemnić i przytłoczyć pomieszczenia. Dlatego istotne jest odpowiednie wyważenie. Okna najczęściej ozdobione są cieniutkimi, niemal przezroczystymi firankami i niczym więcej, ogromnym łóżkom lekkości dodają delikatne baldachimy, masywne meble wymagają dużych pomieszczeń, dodatki w oszczędnej ilości nadają charakteru wnętrzom. Jeśli nie mamy pewności, że samodzielnie uda nam się wyczarować klimat Czarnego Lądu, powierzmy to zadanie firmie zajmującej się aranżacją wnętrz. Z drugiej strony, w internecie znajduje się wiele zdjęć, inspiracji, a nawet wskazówek, gdzie co można kupić. Popularne stają się zakupy przez internet bezpośrednio od afrykańskich sprzedawców, ponieważ często są one tańsze.