Co to jest CASUAL? Jak się ubrać casualowo.

Kategoria: Moda
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2019-01-28 / Aktualizacja: 2020-02-29

CASUAL to styl w modzie, który ostatnimi laty stał się bardzo popularny i wręcz wielkim faux pas jest nie wiedzieć co on oznacza, jak również jakimi cechami się odznacza. Dzisiaj podpowiemy Wam jak ubrać się casualowo, na jakie okazje styl casualowy pasuje i czym się charakteryzuje.

Co to jest casual?

Jeśli spojrzymy choćby do słownika języka angielskiego dowiemy się, że casual znaczy codzienny. Stąd już możemy wywnioskować bardzo wiele. Styl casualowy to nieformalne i swobodne stylizacje na co dzień, które możemy również zastosować do pracy. Oczywiście jeśli w naszej pracy nie obowiązuje określony dress code. To kolejne sformułowanie, które warto znać i oznacza zbiór zasad dotyczących ubioru. Niektóre zawody mają swój dress code. Przykładowo pracownikowi banku nie wypada przyjść w podkoszulku i bluzie do pracy, a korporacyjny dress code nakazuje ubiór garnituru, a często dodatki muszą być utożsamiane z kolorem przewodnim marki danego banku.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Gdy mówimy o stylu casualowym mamy na myśli codzienny zwykły ubiór, który jest dla nas wygodny. Budzi to pewną pokusę ubrania sportowej odzieży np. bluzy czy dresów. Styl casualowy jednak na to nie pozwala. Możemy połączyć adidasy z jeansami i ładną wygodną bluzką, ale ubranie się typowo na sportowo może być odebrane jako niechlujne. W tym stylu ubioru chodzi o to by w szykowny sposób połączyć ze sobą wygodę jaką niesie sportowe ubranie z elegancją. Ubiór powinien pozwalać nam nie tylko wyjść po zakupy, ale np. do pracy czy na spotkanie w klubie. A przecież w takie miejsca nie udamy się ubrane w rozciągnięty dres i adidasy do biegania.

Styl casualowy idealnie sprawdza się gdy chcemy zatuszować pewne niedoskonałości naszego ciała. Dopuszczalne w nim są nieco szersze ubrania, które nie są idealnie dopasowane do naszej sylwetki. Jednak należy pamiętać o tym, że workowate i rozciągnięte ubrania jak np. bluzy z kapturem nie są tutaj wskazane. Z drugiej strony zbyt ciasne ubrania powodują dyskomfort i również nie odpowiadają temu stylowi. Jeśli mówimy o tkaninach, które ten styl preferuje to głównie jeans, bawełna, flanela, poliester czy len. Co ciekawe dla wyróżnienia i nadania charakteru takiej stylizacji często stosowane są skarpety. Mogą one być kolorowe i wzorzyste, a spodnie lekko podwinięte nad kostki by uwydatnić znaczenie tego dodatku.

Oczywiście do tego stylu można nosić biżuterię i tutaj również mamy dużo większą swobodę bo możemy pokusić się o coś bardziej eleganckiego, ale też założyć sportowy zegarek, kolorową bransoletę czy kolczyki.

Dzięki bardzo szerokim ramom jakie daje nam casualowy dress code tak naprawdę każda z nas może czuć się dobrze w swojej kreacji. Pozwala to w bardzo dobry sposób dobrać wszystkie elementy garderoby tak by odpowiadały one naszemu stylowi. Mnogość kolorów, dodatków, elementów garderoby sprawia, że ilość połączeń i tworzonych kreacji jest wręcz niezliczona. Można go również dobrać i modyfikować w zależności od okazji. Może więc to być np. bardziej biznesowe wydanie, w których będą dominować stosowane kolory i takie elementy ubioru jak marynarki.

Jeśli w naszej pracy mamy trochę więcej swobody również nasz casual możemy do tego dostosować pozwalając sobie na mniej oficjalne dodatki. Świetnie sprawdzą się wtedy jeansy lub materiałowe wygodne spodnie i wszelkiego rodzaju koszule oraz t-shirty.

Casual to również okazja do licznych mariażów np. połączenia dresowych spodni z elegancką bluzką. Trampek z płaszczem i szykowną torebką. Liczba kombinacji jest wręcz niezliczona. Wszystko zależy od Ciebie :)

Teraz gdy ktoś powie, żebyście na imprezę w firmie ubrały się casualowo z pewnością będziecie wiedzieć co wybrać. Casual to swoboda ubioru, wygoda płynąca ze sportowych ubrań, ale jednocześnie elegancja. Tak najprościej można opisać ten styl.

Kiedy można ubrać się w casual?

Jak już na wstępie wydedukowaliśmy z tłumaczenia nazwy casual z języka angielskiego jest to styl codzienny. Idealnie sprawca się więc jako sposób na wyjście z domu po zakupy, nieformalne spotkanie ze znajomymi w pubie czy przyjecie znajomych na kawie w naszym domu.

Casual zdecydowanie nie sprawdzi się podczas formalnych wizyt i spotkań. Nie ubierzemy się casualowo na wesele czy spotkanie biznesowe gdzie obowiązuje dużo bardziej konserwatywny dress code i powinnyśmy ubrać się elegancko.

Casual możemy nosić w pracy pod warunkiem, że nie ma oficjalnych norm dotyczących ubioru i jest przyjęta bardziej liberalna polityka dotycząca tego jakie kreacje wybieramy. Biznesowy casual to również dobry kompromis gdy idziemy do pracy pierwszy dzień i jeszcze nie wiemy jak się ubrać. Wtedy aby nie czuć się głupio ubierzemy się w biznesowy casual i dzięki temu połączymy obydwa style, a gdy już zaobserwujemy jaki dress code obowiązuje, na drugi dzień już całkowicie się do niego dostosujemy.

Jak się zainspirować?

Początkowo wyrobienie swojego własnego stylu może być problemem. W tym przypadku ilość możliwych konfiguracji sprawia, że czujemy niepewność i nie wiemy do końca czy uzyskamy zamierzony efekt i mieścimy się w ramach obranego stylu. Dlatego bardzo dobrym źródłem inspiracji jest Pintrest. Znajdziemy tam tysiące casualowych stylizacji zebranych w jednym miejscu. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać casual.

Podobne artykuły