Balustrady zewnętrzne schodów – jakie wybrać?

Ogród Data publikacji: 20 stycznia 2020

Balustrada to niezwykle istotny element każdych schodów – zapewnia bezpieczeństwo ich użytkownikom, a także stanowi ważny element dekoracyjny. Zwłaszcza na zewnątrz ma to niemałe znaczenie, gdyż schody są jednym z pierwszych elementów, na które zwracamy uwagę. Jakie zatem wybrać balustrady, by prezentowały się dobrze, a jednocześnie zachowywały funkcjonalność?

Materiał

To, z czego wykonana jest balustrada, determinuje jej trwałość, projekt, a także funkcjonalność. Możemy zdecydować się na wybór balustrad drewnianych, ze stali, żeliwnych, szklanych bądź betonowych. Która jest najlepsza? Wiele zależy od naszych potrzeb i wymagań.

Balustrada balkonowa Źródło: Fontanot Shop

Balustrady drewniane

Drewno jest tanim i lekkim materiałem, więc jeśli to na tych aspektach zależy nam najbardziej, będzie to wybór jak najbardziej odpowiedni. Drewniane balustrady nadają się świetnie do klasycznych czy rustykalnych projektów i sprawdzają się świetnie zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Warto pamiętać, że o drewniane balustrady należy dbać, czyli regularnie je impregnować. Dzięki temu, zachowają swoje właściwości i będą nam służyły przez długie lata.

Balustrady stalowe

Pasują do projektów minimalistycznych i nowoczesnych, nadając im surowego i szlachetnego charakteru. Balustrady wykonane ze stali nierdzewnej będą idealną propozycją na balustrady zewnętrzne, gdyż poradzą sobie z wilgocią i nie będą wymagały prac konserwujących. Świetne na każdą porę roku, będą nadawać konstrukcji industrialnego sznytu.

Balustrady żeliwne

To jedne z bardziej popularnych rozwiązań dostępnych na rynku. Trzeba wiedzieć, że są to dosyć ciężkie konstrukcje, dlatego nadawać się będą do schodów, które mogą znieść takie obciążenie. Balustrady żeliwne mogą być bogato zdobione, zwierać wiele ornamentów i ciekawych wykończeń, gdyż ten materiał świetnie nadaje się do tworzenia takich zdobień. Będą idealną propozycją na zewnątrz, gdyż żeliwo świetnie radzi sobie w różnych warunkach atmosferycznych.

Balustrady szklane

To z pewnością rzadziej spotykane rozwiązanie. Balustrady szklane pięknie prezentować się będą zwłaszcza na tarasach bądź balkonach, dodając budynkowi bardzo nowoczesnego charakteru. Balustrady takie wykonuje się ze szkła hartowanego bądź szkła bezpiecznego. Stanowią one świetną ozdobę, jednak wymagają regularnego mycia.

Jak dobrać balustrady do naszych schodów?

Najprostsze rozwiązania, często okazują się być tymi najlepszymi. Najłatwiej jest postawić na balustrady wykonane z podobnych materiałów, co same schody. Dzięki temu zachowujemy spójność obrazu i estetyki. Kiedy mamy wątpliwości, warto skorzystać z opinii fachowców, jak na przykład architekta, czy pracowników sklepów budowlanych i meblarskich.

Pamiętajmy, że balustrady powinny pasować do stylu całego budynku, a także nie być zbyt dużym obciążeniem dla konstrukcji schodów. Na przykład, w przypadku łukowatego balkonu, najlepiej postawić na balustradę ze stali, gdyż jest to materiał bardzo plastyczny. Na mocniej wysuniętych balkonach, wybierzmy balustrady lekkie, wykonane ze szkła bądź drewna.

Podobne artykuły