Lubisz przebywać w ogródku, ale drażnią cię komary i owady? Pomyśl pawilonie ogrodowym

Ogród Data publikacji: 07 maja 2020

Słoneczna, wiosenna pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Niestety im bliżej lata, tym częściej nasz relaks i kąpiele słoneczne zakłócane są przez nieproszonych gości, czyli komary i inne owady. Czy kupno pawilonu ogrodowego rozwiąże ten problem?

Altana czy pawilon ogrodowy – co wybrać?

Altana ogrodowa to drewniana konstrukcja, która pozwala na zapewnienie prywatności podczas rodzinnego grillowania, chroni przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, a także osłania od nadmiernego promieniowania słonecznego lub deszczu. Niestety takie rozwiązanie ma sporo uciążliwych wad: altana wymaga regularnej konserwacji, należy przeznaczyć na nią stałe miejsce, a do tego nie jest najtańsza.

Świetną alternatywą dla drewnianej konstrukcji może być jednak materiałowy pawilon. Cena baldachimu ogrodowego w sklepie Dollo jest znacznie mniej wygórowana, a montaż nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności czy narzędzi. W dodatku w każdej chwili możemy go złożyć lub przenieść w inne miejsce, zyskując dodatkową przestrzeń.

Nie bez znaczenia jest również wielofunkcyjność takiego namiotu. Jeśli zależy nam na wpuszczeniu pod zadaszenie jak największej ilości świeżego powietrza i promieni słonecznych, możemy złożyć panele boczne, zaś w momencie, gdy zacznie nam doskwierać chłód lub obecność komarów – bardzo szybko rozstawić je z powrotem. Nie musimy się przy tym martwić brakiem dostępu światła, ponieważ wiele modeli posiada okna wykonane z przezroczystego tworzywa sztucznego.

Zalety pawilonów ogrodowych

Pawilony ogrodowe świetnie sprawdzają się m.in. podczas różnego rodzaju imprez i przyjęć, zwłaszcza tych planowanych z wyprzedzeniem. W naszym klimacie pogoda bywa kapryśna, a deszcze zdarzają się nawet wiosną i latem. Warto więc dysponować miejscem, w którym nasi goście będą mogli schronić się przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Na rynku dostępne są namioty o różnych wielkościach. Te najmniejsze świetnie się sprawdzą podczas grillowania z najbliższą rodziną, zaś pawilony ogrodowe 3×3 m zdadzą egzamin nawet w czasie przyjęć komunijnych.

Ogrodowy baldachim może być też wspaniałą atrakcją dla najmłodszych. W końcu kto z nas w dzieciństwie nie marzył o własnym domku do zabawy? Dzięki pawilonowi ogrodowemu maluchy zyskają własny zakątek w ogrodzie, a rodzice będą mieli pewność, że ich pociechy są bezpieczne, a przy okazji chronione przed poparzeniami słonecznymi czy bolesnymi ukąszeniami owadów.

Czym się kierować, wybierając baldachim ogrodowy?

Aby czerpać jak największą satysfakcję z kupionego przez siebie pawilonu, należy poświęcić kilka chwil na jego rzetelny wybór. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnorodnych cechach – warto zdecydować się na taki, który najlepiej odpowie na nasze potrzeby i jednocześnie okaże się trwały oraz wytrzymały.

Altany ogrodowe materiałowe opierają się na stelażu, który może być wykonany z różnych tworzyw. Najlepiej upewnić się, że konstrukcja została wyprodukowana ze stali nierdzewnej, która jest odpowiednio twarda i odporna na wilgoć. Ważne jest również to, by tkanina pokrywająca dach i ściany była odporna na promieniowanie słoneczne i nieprzemakalna, co ma ogromne znaczenie podczas deszczu.

Bardzo przydatnymi dodatkami są także zamek błyskawiczny pozwalający na szczelne zamknięcie namiotu i niezawodną ochronę przed insektami oraz system zapobiegający samoczynnemu składaniu się pawilonu. Im mocniejsza i stabilniejsza będzie cała konstrukcja, tym przyjemniejsze będzie jej użytkowanie.

Ostatnią kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, są cechy estetyczne baldachimu. Na rynku dostępne są namioty w różnych rozmiarach i kolorach, a także wyposażone w okna lub ich pozbawione. Dzięki temu każdy bez trudu znajdzie model pasujący do aranżacji jego ogrodu.

Podobne artykuły