Robienie prania to pozornie bardzo prosta czynność. Dzielimy ubrania, wkładamy do pralki, ustawiamy odpowiedni program, dodajemy detergenty i pierzemy. Prawda, że proste? Jednak wiele z nas popełnia błędy, które nie są wcale tak oczywiste. Zobaczcie co najczęściej robimy źle i jeśli też robicie podobnie to warto to zmienić :)
Często do pralki dodajemy zbyt dużo detergentów np. do płukania. Przez to ubranie będzie dużo trudniej wypłukać, może też mieć nieprzyjemny zapach i podrażniać. Dlatego zawsze warto zapoznać się z instrukcją i do odmierzania korzystać z miarki.
Ubrania zachowują swój kształt i kolor jeśli są prane w odpowiedniej temperaturze. Informacja o tym w jakiej temperaturze powinny być pranie znajduje się na metce. Dlatego oprócz segregowania ich kolorami powinniśmy też zwracać uwagę na temperaturę, w której należy prać materiał. Jeśli mamy zbyt mało prania to pierzemy wszystko, ale w temperaturze jaką zaleca jako najniższą producent ubrań, które pierzemy.
Gdy ubranie jest mocno brudne np. zabłocone, albo mocno poplamione to najpierw powinno być potraktowane środkiem do usuwania plam, wymoczone i wstępnie opłukane przed włożeniem do pralki. Zabrudzenia nie tylko mogą nie zostać usunięte w procesie prania, ale po wielokrotnych praktykach tego typu pralka może ulec awarii.
Wiele rzeczy nie można prać w automacie np. biustonosze. Rozciągają się i tracą swój kształt. Przez to biustonosze, na które niejednokrotnie wydaliśmy duże pieniądze służą nam krócej. To często dotyczy bielizny koronkowej czy kostiumów kąpielowych.
Pamiętaj, że wybielacz to agresywny środek, który osłabia włókna materiału dlatego nie wolno go nadużywać zwłaszcza przy materiałach elastycznych z włókna nienaturalnego. Rzeczy z elastanu, lycry czy spadnexu powinno się myć w chłodnej wodzie, nie używać zmiękczaczy do tkanin, nie suszyć w automacie i nie prasować ich.
Jeansy nie wymagają tak częstego prania. Spokojnie można je prać raz na 2-3 miesiące jeśli nie nosimy ich codziennie. Producenci jeansów zalecają nawet by nie prać i w pralce bo może to szybko zniszczyć ich kolor.
Suszarka to genialny wynalazek, ale bardzo łatwo jest zepsuć sobie ulubione ciuchy. Niestety już parę razy tak je zniszczyłam, po prostu się skurczyły podczas suszenia. Dlatego zawsze trzeba sprawdzać, które rzeczy nadają się do suszenia, a które nie.
Pralka to sprzęt, o który również trzeba dbać. Czy zostawiacie uchylone drzwiczki aby pralka w środku mogła wyschnąć? Jak często czyścicie pralkę?
Zobacz również: Jak wyczyścić pralkę
Zobaczcie jak wygląda pojemnik na płyn i proszek oraz wnęka za nim gdy nie czyścimy go regularnie.
A oto jak wygląda filtr pralki, który nie był czyszczony zaledwie dwa miesiące. Trafiła do niego również chusteczka, którą wrzucam aby ubrania nie farbowały.