Jak pomalować boazerię?

DIY Data publikacji: 01 września 2017

Boazeria to relikt minionych czasów. Jednak nie każdy chce ją zrywać lub nie ma funduszy na to by przeprowadzać tak duży remont. Nigdy nie wiemy jak wygląda pod nią ściana i ile jeszcze pieniędzy trzeba będzie włożyć aby ją odnowić. Dlatego dzisiaj podpowiemy Wam jak pomalować boazerię i tanim kosztem przeprowadzić metamorfozę mieszkania.

Malowanie boazerii – farba

Jaką farbę wybrać do malowania boazerii? W zasadzie nie potrzeba do tego żadnych drogich wynalazków. Nawet zwykła farbaakrylowa się sprawdzi i przez długi czas nam posłuży. Jeśli renowacja ma po prostu dać nam trochę czasu do remontu to nawet nie ma sensu by się jakoś mocno wykosztować.

Malowanie boazerii bez szlifowania

Malowanie bez szlifowania? Jak najbardziej można to zrobić. Jest to szybki i prosty sposób. Zaczynamy od odtłuszczenia powierzchni, możemy umyć boazerię wodą z mydłem i potem dokładnie wytrzeć czystą wodą i osuszyć. Następnie korzystamy z farby, której nie trzeba utrwalać, woskować ani lakierować. Dobrze sprawdzają się do tego farby kredowe do mebli. Musicie liczyć się z tym, że jedna warstwa nie wystarczy dlatego kupcie zapas farby na 2-3 warstwy malowania.

Przygotowanie boazerii do malowania

Jeśli chcemy wszystko zrobić dokładnie ze sztuką od samego początku musimy najpierw boazerię przygotować do malowania. Usuwamy wszystkie elementy, które będą przeszkadzać podczas malowania, obrazy, lustra itd. Gwoździki czy śrubki wyjmujemy lub wbijamy głębiej tak by nie przeszkadzały podczas szlifowania powierzchni. Również zabezpiecz podłogę, pozamykaj inne pokoje i szczeliny bo podczas szlifowania utworzy się sporo pyłu z wcześniejszego lakieru, który był nałożony na boazerię.

Przed malowaniem zaczynamy od usunięcia starego lakieru bądź farby. W tym celu musimy wykorzystać najlepiej szlifierkę elektryczną bo czynność ta pochłania trochę czasu. Pamiętajcie, że ten sposób generuje też brud, którego możecie nie chcieć w mieszkaniu. Dlatego dla osób, które mieszkają tam i chcą tylko odświeżyć wygląd boazerii polecam metodę pierwszą.

W zależności od tego jaki efekt chcesz uzyskać musisz zrobić to odpowiednio dokładnie. Jeśli chcesz zostawić drewno i je tylko polakierować na nowo to musisz bardzo dokładnie usunąć stary lakier do gołej deski. Jeśli będziesz malować kolorem, nie musicie być tak bardzo dokładnie.

Teraz boazerię należy oczyścić ponownie bo na pewno na wcześniej oszlifowanych elementach zebrał się pył. Dlatego dokładnie powycieraj ją lekko wilgotną ściereczką i odczekaj tak by boazeria była całkowicie sucha.

Teraz możemy dopiero przejść do malowania wykorzystując np. farbę akrylową. Kolor zależy od Waszej inwencji chociaż teraz najczęściej widuję boazerie pomalowane na biało i szaro lub inne pastelowe kolory. Pamiętaj, że jedna warstwa farby nie wystarczy. Odczekaj pomiędzy kolejnymi warstwami odpowiednią ilość czasu, którą na opakowaniu określa producent.

Podobne artykuły