5 faktów, przez które nie kupisz więcej wody w butelce

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 15 grudnia 2019 / Aktualizacja: 2022-03-28

Kupujesz wodę butelkowaną? Przedstawimy Ci 5 faktów, które mogą sprawić, że będziecie woleli pić wodę ze swojego kranu. Ta tak naprawdę nie jest wcale złej jakości. Zależy to też często od lokalizacji, ale w większości przypadków jest jak najbardziej dobra do picia.

1. Woda butelkowana często pochodzi z kranu

Aż 1/4 wody butelkowanej pochodzi po prostu z kranu. Wiele tanich marek i też popularnych tak robi. To, że na butelce znajduje się etykieta górskiego potoku, pięknego lasu i wysokich szczytów, nie oznacza, że woda została tam zaczerpnięta przez magiczne jelenie zbierające ją do swoich rogów, a następnie przelewające je do plastikowych butelek PET.

Woda ta często jest czerpana u źródła, a źródłem tym jest po prostu kran. Jest butelkowana i sprzedawana. Pijemy więc tak naprawdę wodę z kranu, która kosztowałaby nas grosze. Płacimy za nią dużo więcej, a do tego produkujemy tony odpadów w postaci butelek PET, które nie rozłożą się przecież w środowisku.

2. Woda w butelce może mieć mniej minerałów niż ta w kranie

Jakość wody w kranie jest określana przez prawo polskie oraz unijne. Dlatego woda w Berlinie czy Warszawie musi spełniać te same normy. Oprócz tego woda kranowa nie jest pozbawiona minerałów. Ich ilości zależą od lokalizacji, ale są w niej obecne.

Woda w butelce, którą kupimy może mieć ich nawet mniej niż ta z naszego własnego kranu. Jednak zapłacimy za nią wielokrotnie więcej.

3. Mikroplastik

Badania pokazują, że woda butelkowana zawiera mikroplastik, który jest szkodliwy dla Twojego zdrowia. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w raporcie BBC.

Polega to na tym, że w wodzie znajdują się kawałki plastiku, które nie są zauważalne dla naszego oka. Badacze z Nowego Jorku sprawdzili 259 butelek wody wyprodukowanych w 11 różnych firmach i kupionych w 9 różnych krajach.

Co się okazało? Średnio 10,4 plastikowych cząsteczek znajdowało się w litrze wody. Oczywiście niektóre z butelek nie zawierały mikroplastiku.

4. Woda butelkowana jest droga

Zastanawiasz się w jaki sposób zaoszczędzić kilka tysięcy złotych na wakacje? Zacznij pić wodę w butelce! Załóżmy, że żyjecie w trójkę. Dwoje dorosłych i dziecko. Powinniście według zaleceń wypijać 4-5 l wody dziennie (wszyscy razem). Załóżmy, że kupujemy wodę ze średniej półki, bo nie chcemy kupować najtańszego produktu, który wydaje nam się nie dobry. Niestety ten ze średniej półki wcale nie musi być lepszy. Płacimy więc 1,5 zł za butelkę 1,5l. Daje nam to 5 zł dziennie za samą wodę. W skali roku to 1 825 zł oszczędności. Przy większej ilości domowników oszczędność zwiększa się jeszcze bardziej. Pomyślcie, że kilka tysięcy złotych Wam zostanie w domowym budżecie co roku. To naprawdę może pomóc.

5. Kupując wodę w butelce marnujemy wodę

Sama woda w butelce to jeszcze nic. Dużo więcej marnuje się jej do produkcji tych butelek. Do produkcji jednej butelki zużywa się trzy razy więcej wody niż jest ona w stanie pomieścić!

Podobne artykuły