3 sposoby na utrzymanie porządku w pokoju dziecka

Wnętrza Data publikacji: 06 października 2020

Pokój dziecka pełni jednocześnie wiele funkcji – to sypialnia, pokój do nauki oraz miejsce do zabawy. Wszystko to sprawia, że utrzymanie w nim porządku nie jest proste – szczególnie w przypadku maluchów, które nie dość, że szybko zmieniają obiekt swojego zainteresowania, to nie nauczyły się jeszcze odkładania rzeczy na ich miejsce po skończonej zabawie. Na szczęście są sposoby na ułatwienie sobie tego zadania – na czym jednak one polegają?

Wybieraj meble łatwe w pielęgnacji

Umeblowanie stanowi podstawę całego projektu pokoju dziecięcego, warto zadbać więc o to, by wybrane rozwiązania wspierały nas w naszej codziennej walce o utrzymanie porządku. Warto pamiętać, że wrażenie bałaganu tworzą nie tylko porozrzucane po podłodze zabawki, ale też zabrudzenia, a nawet uszkodzenia – wszystko to sprawia, że pokój może wyglądać na zaniedbany. To, że chcemy uniknąć takiego efektu, jest oczywiste, podstawową kwestią pozostaje jednak to, w jaki sposób to osiągnąć.

Świetnie sprawdzą się tutaj drewniane meble dla dzieci – drewno jest materiałem nie tylko pięknym, ale też trwałym i bardzo odpornym na uszkodzenia, dzięki czemu świetnie sprawdzi się nawet w obliczu wymagań stawianych przez młodocianych użytkowników. Do tego profesjonalne wykończenie przy zastosowaniu odpowiednich technik i materiałów sprawia, że jest ono bardzo łatwe w pielęgnacji, dzięki czemu meble zachowają swój charakter przez długi czas.

Unikaj dekoracji, które tylko gromadzą kurz

Przeglądając katalogi w poszukiwaniu inspiracji wnętrzarskich, łatwo zauważymy, że pokoje dziecięce często wypełnione są w nich pięknymi dekoracjami. Zanim jednak zdecydujemy się na przeniesienie tych rozwiązań również do naszego domu, warto zastanowić się na tym, jak dekoracyjne lampy, różnego rodzaju tkaniny czy puchate dywany wpłyną na wygodę sprzątania takiego pomieszczenia. Łatwo zbierają one kurz i innego rodzaju zabrudzenia, w dodatku często są delikatne i trudne w czyszczeniu. Niewątpliwie wyglądają one pięknie, jednak niekoniecznie sprawdzają się w praktyce – w pokoju dziecięcym zdecydowanie lepiej postawić na funkcjonalność i praktyczność w połączeniu z atrakcyjną estetyką, niż elementy typowo dekoracyjne.

Zadbaj o wystarczającą ilość miejsca do przechowywania

Chaos panujący w pokoju dziecięcym najczęściej wynika jednak właśnie z zabawek, które zamiast na półkach znajdują się na podłodze. Warto oczywiście już od najmłodszych lat konsekwentnie uczyć dziecko odkładania zabawek na swoje miejsce – by jednak przynosiło to efekty, musimy zapewnić w pokoju rozwiązania, które pozwolą na wygodne przechowywanie wszystkich znajdujących się tam rzeczy. Należy przy tym pamiętać, że jeśli oczekujemy od malucha utrzymywania porządku, system przechowywania musi być dostosowany do jego możliwości. Nawet małe dziecko bez trudu poradzi sobie z pozbieraniem klocków do pojemnego kosza na zabawki, nie da jednak rady odłożyć zabawek na wysoki regał.

Jeśli zaś chodzi o samo zaplanowanie miejsc do przechowywania – kluczową zasadą, którą powinniśmy się kierować, jest dbanie o właściwą organizację. Niech wszystko ma z góry przeznaczone dla siebie miejsce i dopasowany sposób przechowywania. Półki na książki, kosze na zabawki, komoda na ubrania – zdecydowanie łatwiej dbać o porządek, kiedy każdą rzecz możemy łatwo odłożyć na jej miejsce.

Uporządkowana przestrzeń w pokoju dziecięcym może brzmieć jak niemożliwe do spełnienia marzenie każdego rodzica, wcale jednak nie musi tak być. Łącząc właściwe rozwiązania, skuteczne gadżety i konsekwentne podejście do sprzątania, możemy w stosunkowo szybkim czasie osiągnąć niesamowite efekty, które całkowicie odmienią całe pomieszczenie.

Podobne artykuły