10 rzeczy, których nie powinnaś wrzucać do zlewu!

Kuchnia Data publikacji: 29 lipca 2018

Nie wszystko powinniśmy wrzucać do odpływu. Przez to bardzo łatwo go zatkać, a niektórych rzeczy nawet nie podejrzewalibyśmy o to, że mogą zrobić zator. Dzisiaj postaramy się Wam przybliżyć ten temat i ustrzec Was od konieczności odtykania odpływu w przyszłości.

1. Ryż i makaron

Nawet jeśli bez problemu uda się go spłukać to warto pamiętać o tym, że ryż jak i makaron absorbują wodę i zwiększają swoją objętość. Dlatego resztki, które gdzieś się zahaczą z czasem mogą doprowadzić do zatoru.

2. Skorupki jaj

Skorupki jajek rozkładają się długo, a do tego są ostre i bardzo łatwo zahaczają się w odpływie o różne nierówności i osady. Dlatego nawet gdy są mocno rozdrobnione w rurze mogą się ponownie połączyć i stworzyć zator.

3. Mąka

Mąkę zawsze zrzucaj do wiadra i nie spłukuj po niej talerza do zlewu. Dlaczego? Mąka z wodą tworzą mieszaninę, która działa jak klej. Może więc zlepić ze sobą inne odpady i stworzyć całkiem trudny do usunięcia zator.

4. Leki

Leki wcale nie rozpuszczają się w wodzie tka łatwo jak nam się wydaje. Oprócz tego zanieczyszczają one wodę. Dlatego leków nie powinniśmy wyrzucać do zlewu, ani do śmieci. W aptekach są specjalne pojemniki na stare i przeterminowane leki.

5. Włosy

Włosy to istne utrapienie. Skręcają się, łatwo zahaczają o inne rzeczy w odpływie i tworzą trudne do usunięcia zatory. Dlatego nie czyść szczotki do włosów nad zlewem. Pod prysznicem warto stosować specjalne łańcuszki, które wpuszcza się do odpływu, a po pewnym czasie wyjmuje wraz z wszystkimi włosami, które do nich się przyczepią.

6. Odpady budowlane

Czasami podczas remontu zdarza się zlać wodę po czyszczeniu wiadra z klejem do odpływu. Nigdy przenigdy nie wolno odpadów budowlanych wylewać do odpływu w mieszkaniu. Bardzo łatwo stworzyć w ten sposób zatory, które potem będą niezwykle trudne do usunięcia.

7. Prezerwatywy

Mogą się wydawać niewinne i spuszczenie ich w toalecie nie wydaje się wielkim problemem. Jednak warto pamiętać o tym, że są bardzo elastyczne i mogą z łatwością zatkać odpływ.

8. Pety

Niektórzy palą w łazience i wrzucają pety do toalety i spłukują. Problem jest w tym, że filtr papierosowy chłonie wodę i zwiększa objętość. Po jednym papierosie nic się nie stanie, ale po kilku kolejnych i innych odpadach może dojść do trwałego zatoru.

9. Tampony, podpaski, waciki

To kolejne produkty, które mocno absorbują wodę. Nie bez powodu w toaletach publicznych często znajduje się informacja by nie wrzucać do nich tamponów i podpasek. Bardzo łatwo tworzą one zapory mocno zwiększając rozmiar nasiąknięte wodą.

10. Tłuszcz

Zlewasz tłuszcz z patelni do zlewu? To bardzo źle! Olej gdy trafia do zimnej wody zmienia się w kawałki, które mogą powodować zator. To jeden z bardzo częstych sprawców zatkań odpływu w wielu kuchniach.

Źródło artykułu: https://brightside.me/creativity-home/10-things-you-should-never-dump-down-the-drain-461160/?utm_source=fb_brightside&utm_medium=fb_organic&utm_campaign=fb_gr_brightside

Podobne artykuły