10 pomysłów na ozdoby na nagrobek, które zrobisz sama

DIY Data publikacji: 04 października 2020

Nie długo święto Wszystkich Świętych. Odwiedzimy groby naszych bliskich i jednocześnie udekorujemy je pokazując, że pamiętamy o tych, którzy odeszli. Możemy skorzystać z gotowych dekoracji, których wybór będzie duży na stoiskach i w sklepach wokół nekropolii. Możemy jednak zrobić coś własnego, coś wyjątkowego, czego nie zobaczymy na grobach obok.

Zaletą jest nie tylko to, że zrobiliśmy coś samodzielnie, ale również to, że niestandardowe czy spersonalizowane dekoracje na nagrobek nie padną tak łatwo łupem hien cmentarlnych.

Co roku na grobach dochodzi do kradzieży. Kradzione są kwiaty, wiązanki i znicze. Złodzieje następnie ponownie je sprzedają. Niektórzy zabierają je by położyć je na swoim grobie.

O ile donicę z chryzantemami ukraść jest łatwo, bo wokół jest pełno tak samo wyglądających kwiatów, to dekorację, którą zrobiliśmy już sami nie tak łatwo będzie sprzedać i będzie ją z pewnością łatwo rozpoznać w tłumie.

Dlatego zachęcamy Was do zainspirowania się i zrobienia dekoracji samodzielnie. Mamy jeszcze sporo czasu na przygotowanie się do dnia Wszystkich Świętych.

1. Serce z kamieni

Bardzo fajny pomysł. Serce wykonane z drutu, a następnie wypełnione kamieniami. Na pewno będzie wygalać wyjątkowo. Jeśli wokół mamy trochę miejsca, możemy ułożyć je na ziemi. Wysypać kamienie, a wtedy nikt z pewnością go nie ukradnie.

W internecie można kupić również gotowe ramki, aby potem wysypać je kamykami, które kupimy bez problemu w każdym markecie budowlanym.

2. Drewniane serce do wbicia w ziemię

Z przodu możemy napisać sentencję, a na desce do wbicia w ziemię podpisać serce, aby nikt nie zdecydował się go ukraść. Myśl na tym sercu mówi „Mam anioła stróża w niebie i nazywam go Tatą”.

3. Kamień

Bardzo fajny pomysł dla dzieci. Pomalowany kamień, na którym dzieci narysowały serduszka i podpisały się. Wykonanie jest proste i szybkie i można tę dekorację zrobić wraz z dziećmi – a nawet trzeba.

4. Spersonalizowany wieniec

Wieniec możemy zrobić samodzielnie, a dodatkowo podpisanie go choćby imieniem skutecznie odstraszy hieny cmentarne. Tutaj mamy przykład wieńca przygotowanego do wbicia w ziemię. Taka stojąca ozdoba obok nagrobka również będzie wyglądała bardzo ładnie.

5. Aniołek

W grobach naszych bliskich spoczywają nie tylko nasi rodzice czy dziadkowie, ale również dzieci. Piękną ozdobą grobu dziecka będzie aniołek. Jednocześnie ma wartość symboliczną.

fot. YouTube – MACRAME MAGIC KNOTS

Pięknego aniołka możesz zrobić samodzielnie. Poniżej znajduje się instrukcja wideo. Nie jest to naprawdę trudne, a efekt jest piękny.

6. Własna kompozycja kwiatowa

Samodzielnie możesz zrobić również wiązankę z kwiatów żywych lub sztucznych. Jeśli zastanawiasz się jak to zrobić, to dowiesz się tego z poradnika poniżej. Pokazuje on zasady tworzenia kompozycji z kwiatów sztucznych. Wiązanki takie długo będą ozdobą grobu naszych bliskich.

7. Skrzydła anioła

Piękna kompozycja kwiatowa wykonana na skrzydłach anioła, które możecie wyciąć np. ze sklejki. Niestety materiały, które łatwo jest wyciąć jak tektura, nie sprawdzą się jako zewnętrzne dekoracje. Gdy zamokną szybko ulegną zniszczeniu.

8. Kamień pamięci

Piękny pomysł na dekorację z kamienia, która przetrwa wiele lat. Tutaj wkomponowane zostało zdjęcie, warto je zabezpieczyć np. żywicą krystaliczną.

9. Wiszące dekoracje

Zazwyczaj dekoracje układamy na grobie. Jednak, gdyby obok grobu umieścić wieszak i na nim powiesić lampion lub wieniec, byłaby to naprawdę ciekawa dekoracja, która wyróżniałaby się spośród innych. Rzadko spotyka się takie rozwiązanie na cmentarzach.

10. Stroik w kształcie krzyża

Nie widziałam takich jeszcze na cmentarzu. Na pewno prezentowałby się bardzo ładnie i wyróżniał się na tle innych dekoracji.

Podobne artykuły