Jak w 3 krokach zaprojektować łazienkę?

Kategoria: DIY
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-06-21

Stworzenie domowej łazienki, która będzie nie tylko funkcjonalna, lecz również stylowa, może być niełatwym zadaniem. Doskonały efekt osiągnąć można jednak przez odpowiednie zaplanowanie przestrzeni. W tym celu warto wykonać projekt, który wykorzysta dostępne miejsce w łazience. Co więcej, niezbędne jest również określenie swoich priorytetów oraz wymagań względem łazienki i jej funkcjonalności. Tym samym możliwe będzie dostosowanie łazienki do potrzeb wszystkich mieszkańców.

1. krok do samodzielnego projektowania łazienki

Podczas projektowania łazienki należy zastanowić się nad swoim codziennym funkcjonowaniem. Dotyczy to między innymi tego, czy poranny prysznic wiąże się z kolejkami. Niezbędne jest również ustalenie swoich preferencji względem wanny lub prysznica. Warto również wskazać rzeczy, które są najbardziej dokuczliwe, na przykład nieodpowiednio powieszona szafka. Właściwy plan umożliwi stworzenie dobrego projektu, a także wpisanie go w budżet remontu. Wiele osób stwierdza, że ich dotychczasowa łazienka została źle zaprojektowana ze względu na niewykorzystanie wolnego miejsca. Podczas remontu wszystkie te kwestie można zmienić, dopasowując do własnych predyspozycji.

2. krok – kwestie techniczne w zakresie projektowania łazienki

Podczas planowania remontu łazienki należy uwzględniać także wszystkie kwestie techniczne. W szczególności, kiedy pojawi się zmiana umiejscowienia pralki, wanny lub też toalety. Należy upewnić się w jaki sposób rozplanowane są rury odpływowe oraz jak przebiega instalacja elektryczna. Tego typu zadania dobrze jest zlecić fachowcom, gdyż najczęściej wymagają specjalistycznego montażu. Jednak podczas planowania rozstawienia wanny oraz innych elementów warto zadbać także o akcesoria łazienkowe. To one decydują o komforcie korzystania z łazienki oraz jej funkcjonalności. Dodatkowo, wybierając sprzęt do łazienki oraz baterie łazienkowe należy uwzględnić ich rozmiar. Dotyczy to w szczególności małych łazienek, gdzie każdy dodatkowy centymetr mógłby być dużym obciążeniem. Są to zatem istotne kwestie techniczne, od których zależy także wielkość zakupionej wanny czy prysznica.

Zaobserwuj nas na Facebooku

3. krok – stylowe wykończenie łazienki

Wykończenie łazienki jest jednym z najistotniejszych elementów, decydującym o jej wyglądzie oraz charakterze. Duże znaczenie ma zatem to czy bateria prysznicowa będzie dopasowana do koloru płytek oraz przestrzeni. Bardzo popularne są łazienki, które opierają się na jasnej kolorystyce. Dotyczy to w szczególności małych pomieszczeń, które dzięki temu można optycznie powiększyć. Dodatkowo jasne dodatki i akcesoria wpisują się w nowoczesny charakter przestrzeni. Poza doborem kolorystycznym należy zadbać również o podobny styl wybieranych akcesoriów. W innym przypadku mogłoby dojść do mało efektownego wykończenia, gdyż poszczególne elementy kłóciły by się ze sobą. Nie należy zatem łączyć elementów w stylu glamour z elementami w stylu boho. Są to zupełnie inne style aranżacji, przez co mogłoby dojść do utraty harmonii w łazience. Ze względu na to, że najczęściej przestrzeń łazienki jest bardzo ograniczone co do metrażu dobrym rozwiązaniem jest zastąpienie tradycyjnej wanny kabiną prysznicową. Co więcej może mieć ona wbudowany brodzik, co pozwoli dodatkowo powiększyć optycznie przestrzeń. Jest to stylowe rozwiązanie, a jednocześnie niezwykle funkcjonalne.

Podobne artykuły