Jak zrobić naturalny szampon – przepis!

Uroda Data publikacji: 03 września 2017

Pamiętacie stare szampony, których używały nasze babcie? Rumiankowe lub pokrzywowe. Naturalne, bez takiej ilości chemii jak dzisiaj. Spełniały doskonale swoją rolę, a włosy mojej babci były silne i zdrowe przez bardzo duży czas. Dzisiaj za to mamy na rynku mnóstwo różnych specyfików. Włosy muszę myć codziennie bo szybko się przetłuszczają. Mimo używania odpowiednich szamponów muszę dbać o nie dodatkowo żeby nie były suche, końcówki się nie rozdwajały i ładnie błyszczały. Może więc lepiej sięgnąć po naturę i trochę ulżyć naszemu portfelowi?

Przepis na domowy szampon

Szampon to jeden z kosmetyków codziennego użytku. Ma on za zadanie nie tylko umyć nasze włosy, ale również o nie zadbać. Wszystkie przecież chcemy aby nasze włosy były zdrowe, puszyste oraz błyszczące. Dlaczego więc szampony, które znajdziemy na rynku mają w sobie agresywne kosmetyki, które mogą szkodzić naszej skórze, włosom czy powodować uczulenia?

Zobaczcie na skład szamponu poniżej. Bez porządnego sprawdzenia w Google nawet nie jesteśmy w stanie go rozszyfrować stojąc w sklepie.

Zadałam sobie trochę trudu aby sprawdzić czym jest część z tych składników. Sodium lauryl sulfate to larylosiarczan sodu, ciekawe swoją drogą czemu nazwy są po angielsku, brzmią wtedy mniej groźnie? Jak dowiaduję się z Wikipedii, u niektórych może wywoływać atopowe zapalenie skóry i inne stany zapalne. Linalool to nienasycony alkohol alifatyczny imitujący zapach konwalii. Znajduje się na liście potencjalnych alergenów. Limonene czyli limonen imituje zapach skórki cytrynowej/pomarańczowej. Również znajduje się na liście potencjalnych groźnych alergenów o silnym działaniu. Reszta składników nie wzbudza większych podejrzeń, ale i tak pytanie, dlaczego tyle tego musi w nim być?

Przechodzimy więc do naszego przepisu, w którym postaramy się zrobić nasz własny szampon, który będzie składał się z naturalnych składników. Nie znajdziecie tam emulgatorów, substancji imitujących zapachy czy innych chemicznych związków. Będzie składał się jedynie z tego co do dyspozycji dała nam sama natura.

Składniki

  • pół szklanki organicznego mydła w płynie np. Kastylia
  • 1/4 szklanki przegotowanej wody
  • 1/4 szklanki miodu
  • 1 łyżka sody oczyszczonej
  • 15 kropli olejku eterycznego o aromacie pomarańczy
  • 30 kropli olejku lawendowego
  • 1 łyżka aloesu
  • butelka dokładnie umyta po szamponie

Przygotowanie

Przygotowanie jest już banalnie proste bo wszystkie składniki po prostu należy bardzo dobrze ze sobą wymieszać. Możecie użyć do tego miksera na wolnych obrotach aby całości nie ubić. Ma to być po prostu dobrze wymieszane, a następnie cały szampon przelewamy do butelki i przechowujemy w zaciemnionym miejscu w łazience. Najlepiej z dala od źródła ciepła.

Podobne artykuły