Zasadź to wokół ogrodu, a ślimaki będą trzymać się z daleka

Ogród Data publikacji: 14 czerwca 2024

Marzysz o pięknym ogrodzie kwiatowym? Uprawiasz własny warzywnik? Co roku próbujesz nowych metod do walki z plądrującymi uprawy żarłocznymi ślimakami i nie masz już więcej pomysłów, jak pozbyć się ich ze swojej posesji?

Rozwiązanie może być prostsze, niż ci się zdaje. Wystarczy, że wokół ogrodu zasadzisz tzw. strefę buforową, czyli naturalną zaporę, która zniechęci mięczaki do odwiedzin. Możesz wybierać z wielu roślin, które skutecznie odstraszą szkodniki i mają też więcej zalet. Znajdziesz wśród tych roślin:

  • nasturcję – zarówno kwiaty, jak i liście nasturcji charakteryzują się bardzo intensywnych zapachem. Woń ta jest na tyle nieprzyjemna dla ślimaków, że będą się trzymać z dala od twojej posesji. Dla ciebie za to liście i kwiaty nasturcji będą idealnym dodatkiem do letnich dań.
  • lawendę – podobnie jak w przypadku nasturcji, ślimaki odstrasza zapach lawendy. Jeśli posiejesz ją wokół swojego ogrodu, na pewno nie pożałujesz, bo długo będzie cię cieszyła wyglądem i pięknym zapachem.
  • rozmaryn – jeśli obsadzisz nim posesję, pozbędziesz się mięczaków, które skutecznie zniechęci woń tego zioła. Ty za to będziesz dysponować idealną, świeżą przyprawą do wielu potraw.
  • tymianek – oprócz tego, że ślimakom nie podoba się woń tymianku, to jego zwarte gałązki staną się trudną barierą do pokonania dla mięczaków.
  • miętę – jej intensywny zapach drażni ślimaki i zniechęca je do odwiedzin. Mięta bardzo szybko się rozrasta, więc dzięki niewielkiemu nakładowi, będziesz w stanie stworzyć wieloletnią barierę dla mięczaków wokół swojego ogrodu.
  • szałwię – woń tego ziela działa odpychająco na oślizgłych nieprzyjaciół twojego ogrodu. Roślina ma bardzo wiele zastosowań – w kuchni i w ziołolecznictwie, więc będzie nieocenionym uzupełnieniem twoich plonów.
  • bazylię – ślimaki nie lubią intensywnego zapachu bazylii. Ty za to będziesz cieszyć się sałatką caprese ze świeżymi listkami przez cały sezon.
  • czosnek i cebulę – obie rośliny mają bardzo intensywny zapach, który odstrasza nieproszonych gości. Warzywa te są nieodzownym elementem wielu potraw, więc wykorzystasz je w kuchni.

Wśród kwiatów, które upiększą twój ogród i jednocześnie skutecznie zniechęcą ślimaki do odwiedzin, są takie rośliny jak: naparstnica purpurowa, krwawnik pospolity, floks wiechowaty, aster nowoangielski, tojad mocny, liliowiec rdzawy, bergenia sercowata, barwinek pospolity czy efektowny zawciąg nadmorski.

Wykorzystaj wyżej wymienione zioła i kwiaty, aby stworzyć naturalną barierę chroniącą twoje uprawy przed inwazją ślimaków. Nie tylko pozbędziesz się pasożytów, ale też bardzo urozmaicisz swoje zbiory i osiągniesz piękny efekt wizualny.

Podobne artykuły