Pomidory to doskonały składnik naszej diety. Jak się okazuje, warzywa te są cennym źródłem wielu wartości odżywczych. Warto więc zastanowić się na poważnie nad ich hodowaniem w przydomowym ogródku lub w szklarni. Sprawdź, jakie informacje trzeba zebrać, zanim zasadzisz u siebie te soczyste, czerwone warzywa!
Praktycznie idealne warunki dla wzrostu i rozwijania się sadzonek pomidorów gwarantuje przede wszystkim dobrze nasłonecznione miejsce, które jednocześnie musi zostać odpowiednio zabezpieczone przed wiatrem, a dokładniej przed mocnymi jego podmuchami, które byłyby w stanie zniszczyć sadzonki. Dobrym pomysłem jest posadzenie pomidorów bardzo blisko wysokich roślin, które nieco ochronią przed podmuchami, ale jednocześnie nie przysłonią cennych promieni słonecznych.
Wiele osób, które planują poważniejszą hodowlę pomidorów, zazwyczaj decyduje się na zamontowanie szklarni. Tak przygotowane stanowisko jest gwarancją doskonałego wzrostu tych roślin, a także rewelacyjnego owocowania, o ile zostaną spełnione pozostałe warunki.
Zanim zasadzisz pomidory, warto odpowiednio przygotować glebę, w której znajdą się sadzonki. Przede wszystkim należy porządnie wyplenić chwasty, przekopać całą powierzchnię pod pomidory oraz dokładnie ją wyrównać.
Kolejnym krokiem przygotowania gleby powinno być zasilenie jej mineralnym nawozem wieloskładnikowym. Optymalną wartością będzie 50g/m2.
Ostatni krok, którego nie można pominąć, to ponowne przekopanie, inaczej spulchnienie gruntu. Takie przekopanie powinno mieć odpowiednią głębokość — minimum 20 cm w głąb ziemi. W ten sposób grunt zostanie znacznie lepiej napowietrzony, a co za tym idzie — będzie dużo chłodniejszy.
Zanim zdecydujesz się na nawozy z marketów, chemiczne, można pokusić się o wypróbowanie naturalnych nawozów, np. obornika, którego rolnicy często mają pod dostatkiem. Tego rodzaju prace warto wykonać jednak rok przed planowaną uprawą. Jeśli nie pomyślałeś o tym wcześniej, zamiast obornika można wykorzystać kompost.
Pomidory można sadzić już w lutym, jednak szklarnia musi być wcześniej dobrze przygotowana, a przede wszystkim musi być ciepła. Pomidory mogą znaleźć się pod gołym niebem dopiero pod koniec maja, a więc późną wiosną. Jest to czas, kiedy słońce doskonale poradzi sobie z samodzielnym ogrzaniem stanowisk. Temperatura idealna dla pomidorów to pomiędzy 22 a 27 stopni Celsjusza.
Warzywa warto posadzić głęboko w ziemi, w taki sposób by najniższe liście delikatnie stykały się z podłożem. W ten sposób wpuszczona w glebę łodyga ma szansę na rozwinięcie dodatkowych korzeni, dzięki czemu owoce będą znacznie lepiej odżywione większe i smaczniejsze.
Sadzenie pomidorów rozpoczyna się dość wcześnie, ponieważ już w lutym, gdyż są to warzywa pochodzące z cieplejszych krajów, niż Polska. Posiane wiosną pomidory nie zdążyłyby wyrosnąć tak, by w odpowiednim czasie wydać owoce.
Pomidory wymagają obfitego podlewania, jednak strumienia wody nie wolno pod żadnym pozorem kierować bezpośrednio na łodygę bądź liście. Kwiaty pomidorów powinny mieć kontakt z owadami zapylaczami, o co zadbać musi każdy hodowca. Najlepszym sposobem na to jest regularne otwieranie szklarni i wpuszczanie insektów do jej wnętrza. Hodowcy pomidorów muszą wiedzieć, że dolne liście powinny być regularnie usuwane. Jest to niezbędny zabieg zwłaszcza w momencie, kiedy pojawią się na nich przebarwienia bądź plamy.