Za co można dostać mandat 500 zł podczas grzybobrania?

Lifestyle Data publikacji: 21 czerwca 2020

Grzyby obrodziły, a więc nic dziwnego, że wiele osób wybrało się do lasów w całej Polsce na grzybobranie. Zazwyczaj nie kojarzy nam się to z jakimś ryzykiem, oprócz tego, że możemy w lesie się zgubić. Okazuje się jednak, że straż leśna może wlepić nam mandat. Dzisiaj podpowiemy Wam jak tego uniknąć.

Mandat od straży leśnej

Jeśli zdecydujemy się zbierać grzyby w nieodpowiednim miejscu, możemy dostać mandat. Takimi miejscami są rezerwaty przyrody, prywatne posesje czy należące do różnych instytucji. Te zazwyczaj są ogrodzone, ale do rezerwatu przyrody możemy wejść całkiem nieświadomie.

Zbieranie grzybów w nieodpowiednim miejscu

Warto więc sprawdzić czy w regionie, w którym planujemy grzybobranie nie ma rezerwatu przyrody. W Polsce wyodrębnionych jest 1500 rezerwatów przyrody. Łącznie zajmują one powierzchnię około 169 tys. ha. Stanowi to ponad pół procent powierzchni całego kraju. Listę wszystkich rezerwatów znajdziemy na stronie WikiPedia pod tym linkiem.

Niszczenie runa leśnego

Za co jeszcze można dostać mandat? Za nieodpowiednie wyrywanie grzybów i jednoczesne niszczenie runa leśnego. Podczas zbierania grzybów nie powinniśmy niszczyć grzybni. Grzyby najlepiej jest wycinać ostrym nożem tuż przy ziemi. Pozostawioną grzybnię najlepiej przykryć ściółką, aby nie wyschła.

Wjeżdżanie autem do lasu

Na grzyby często wybieramy się samochodem. Trzeba wtedy pamiętać o tym, że nie możemy wjechać nim do lasu, a parkować możemy tylko w odpowiednich do tego miejscach.

Dokładne informacje o tym jak poruszać się samochodem po lesie na swojej stronie opublikowały Lasy Państwowe. Po lesie poruszać możemy się tylko drogami publicznymi. Drogą leśną możemy wjechać tylko wtedy, gdy jest ona oznaczona drogowskazem dopuszczającym ruch.

Trzeba pamiętać o tym, że na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany ani znaki zakazu wjazdu, bo zakaz ten wynika wprost z ustawy o lasach.

Gdy chcemy zostawić samochód wybierając się do lasu, należy skorzystać z oznaczonego parkingu lub miejsca postojowego. Informację o tym gdzie znajdziemy parkingi znajdziemy na stronie lasy.gov.pl. Samochodów nie należy zostawiać przed szlabanami i na poboczach dróg, nawet jeśli są one dopuszczone do ruchu. Utrudnia to wtedy ich gospodarcze wykorzystanie.

Strażnik leśny ma prawo nałożenia mandatu karnego w wysokości od 20 do 500 zł. Możę więc nałożyć mandat np. za wjazd i parkowanie pojazdu w niedozwolonym miejscu. Może też nałożyć mandat za niszczenie grzybów i grzybni, płoszenie, zabijacie zwierząt, niszczenie mrowisk itd.

Pamiętajmy, że będąc w lesie jesteśmy tylko gośćmi i opuszczając go musimy pozostawić go w nienaruszonym stanie. Nie zostawiamy w nim śmieci, nie niszczymy niczego. Po prostu zbieramy grzyby w odpowiedni sposób i opuszczamy las.

Podobne artykuły